Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Hodowca: Nie należy się bać pająków

Hodowca: Nie należy się bać pająków
Większość pająków, poza przerażającym wyglądem, nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludzi. (Fot. Wikimedia)
Nie należy się bać pająków. Na 47 tys. gatunków tych zwierząt tylko kilkanaście jest niebezpiecznych, przy czym w Polsce żaden z nich nie występuje - przekazał hodowca pająków Jacek Pacyna, którego kolekcję pajęczaków od wczoraj prezentuje Muzeum Przyrodnicze w Krakowie.
Reklama
Reklama

Na wystawie w stolicy Małopolski zwiedzający przez cały najbliższy rok mogą oglądać 40 żywych pająków, w tym tak egzotyczne gatunki, jak czarna wdowa czy ptasznik goliat, który waży 150 gramów.

Prezentowane zwierzęta pochodzą z hodowli, to gatunki, których przodkowie żyją w Azji, Afryce, Amerykach. W muzeum w Krakowie zwiedzający mogą także – dzięki tablicom informacyjnym i ekranom multimedialnym – poszerzyć swoją wiedzę o tych zwierzętach.

„Ta wystawa ma zbliżyć ludzi do tych stworzeń, które są tak nielubiane, niechciane, źle traktowane i zabijane. Może dzięki odwiedzinom w muzeum ktoś przestanie się bać pająków” – przekazał hodowca Jacek Pacyna i dodał, że na wystawy pająków, w ramach terapii, przychodzą nawet lekarze i psychologowie z pacjentami.

Jak zaznaczył, pająki są pożyteczne dla człowieka i niezbędne do zachowania równowagi w ekosystemie. To one jedzą szarańcze, komary, muchy. „Tylko kilkanaście gatunków z 47 tys. opisanych gatunków pająków jest niebezpiecznych dla człowieka i rzadko dochodzi do sytuacji, w której pająk zagraża człowiekowi. Pająki też się nas boją. Są bez porównania mniejsze. Schwytane przez ludzi nie mają szans na obronę” – wyjaśnił Pacyna.

Jak podkreślił, znacznie więcej osób umiera od ukąszeń pszczół albo os niż pająków. „Rocznie dochodzi tylko do dwóch przypadków śmiertelnych ukąszeń czarnych wdów” – zaznaczył.

Według niego żadna placówka zoologiczna w Polsce nie posiada tylu okazów, ile jest pokazywanych obecnie w Krakowie. Dodał, że pająki są w zasadzie jedynymi żywymi stworzeniami, które przez długi okres można prezentować w muzeach przyrodniczych.

Jacek Pacyna jest założycielem firmy Araneus, która od ok. 20 lat hoduje i kolekcjonuje pająki, a także udostępnia swoje okazy na wystawy w całej Europie. Ekspozycję w Madrycie w ciągu trzech miesięcy obejrzało 80 tys. osób, a we Frankfurcie nad Menem ok. 70 tys. Łącznie kolekcję Araneusa widziało co najmniej milion osób. 40 pająków Araneusa znajduje się również na wystawie w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Łącznie hodowla Araneusa liczy 300 sztuk pająków. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.03.2024
GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama