Menu

Granat: W starożytności drzewo życia, dziś eliksir zdrowia

Granat: W starożytności drzewo życia, dziś eliksir zdrowia
Owoce granatu uchodzą za tzw. superfoods. (Fot. Thinkstock)
W przypadku owoców granatu mitologia i jego symbolika łączą się z wiedzą naukową. Owoc granatu powszechnie uznawany jest za owoc życia, płodności. To właśnie w nim wielu znawców dopatruje się Drzewa Życia.

Esencja życia, błogosławiony owoc - to zaledwie kilka określeń granatu. W zamierzchłych czasach uznawany był za symbol życia, dobrostanu, współcześnie należy do jednych z najzdrowszych produktów. Ze świeżo wyciśniętych, dojrzałych granatów już w starożytności przygotowywano eliksir zwany napojem miłości. Z kolei medycyna starożytnych Chin uznawała sok z granatów za "skoncentrowane życie" i gwarancję długowieczności.

Granaty nie bez powodu są nazywane "rajskim owocem" i od tysięcy lat uznawane za symbol nieśmiertelności i zmysłowości. Sok z tych owoców nie tylko zwalcza skutecznie choroby serca, układu krążenia, łagodzi stany zapalne, przeciwdziała powstawaniu nowotworów, ale i dodaje sił witalnych. Jak wskazują badania opublikowane w "Pharmacological Research", sok z owoców granatu przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi. Jest to również doskonałe remedium dla zapominalskich.

Według badań przeprowadzonych przez specjalistów z Queen Margaret University w Edynburgu, granat przyczynia się również do zmniejszania uczucia głodu. Osoby, które przez trzy tygodnie systematycznie przyjmowały suplementy diety z granatu, jadły średnio o 22 proc. mniej, niż grupa badanych, którym podawano placebo.

Badania sugerują, że sok z granatów może odgrywać również istotną rolę w walce z osteoporozą, poprzez zmniejszanie stanu zapalnego chrząstki. Ta zdolność ochronna została przypisana dużej zawartości przeciwutleniaczy.

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.01.2018
GBP 4.730 złEUR 4.170 złUSD 3.404 złCHF 3.547 zł

Sport


Reklama