Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Głowonogi potrafią zmieniać działanie genów

Głowonogi potrafią zmieniać działanie genów
Głowonogi wciąż zaskakują naukowców swoimi możliwościami (Fot. Thinkstock)
Ośmiornice, kałamarnice i mątwy potrafią edytować działanie swoich genów - informuje pismo Cell.
Reklama
Reklama

W odróżnieniu od innych zwierząt, głowonogi – do których należą ośmiornice, kałamarnice i mątwy – nie wykonują "dosłownie" instrukcji zawartych w ich DNA. Potrafią je modyfikować na etapie RNA przenoszącego wiadomość do wykonawczych organelli komórki – rybosomów. Dzięki temu powstają bardziej zróżnicowane białka.

Ewolucja głowonogów – najbardziej zawansowanych mięczaków - mogła się zatem opierać bardziej na edycji RNA niż na mutacjach DNA. Być może właśnie te dodatkowe możliwości pozwoliły osiągnąć głowonogom bezprecedensową wśród bezkręgowców inteligencję i zdolność do złożonych zachowań – uważają niektórzy naukowcy. Zwierzęta te mają kilka nietypowych przystosowań - zdolność do natychmiastowej zmiany barwy, widzenia światła spolaryzowanego - oraz błękitną krew.

Jak wykazały badania Joshuy Rosenthala z Marine Biological Laboratory w Woods Hole (USA), ponad 60 proc. RNA w mózgu kałamarnicy zostało zmodyfikowane przez edycję. U innych zwierząt - od muszki owocowej po człowieka – takie powtórne kodowanie dotyczy tylko ułamka procenta białek.

Wysoki poziom zmodyfikowanego RNA wykryto również u dwóch gatunków ośmiornic oraz mątwy. Mechanizmy związane z edycją RNA głowonogów są nadal przedmiotem badań. Nie wiadomo, kiedy stają się aktywne - jak wpływa na ich działanie środowisko, ani czy chodzi o tak proste czynniki jak zmiany temperatury czy bardziej skomplikowane życiowe doświadczenia. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.04.2024
GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama