Menu

Gęsina wyjdzie nam na zdrowie

Gęsina wyjdzie nam na zdrowie
Warto sięgać po gęsinę! (Fot. Thinkstock)
Owszem, gęsina jest najbardziej kalorycznym drobiem, ale tłuszczy, które zawiera, nie należy się bać.

"Gęsina to przede wszystkim źródło wysokiej jakości białka. Stugramowa porcja dostarcza niemal 30 proc. dziennego zapotrzebowania dorosłego człowieka na ten składnik. Poza tym gęsina zawiera cenne witaminy oraz składniki mineralne: witaminę B2, B6, niacynę, kwas pantotenowy, żelazo, cynk, miedź i selen na poziomie 15-20 proc. dziennego zapotrzebowania. To bardzo dużo" - wyjaśnia dietetyk Katarzyna Szatkowska, autorka bloga W Krainie Smaku.

W omawianych rodzaju mięsa jest bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym istotnych dla naszego zdrowia omega-3 i omega-6. Te kwasy wpływają m.in. na obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi, a podwyższenie dobrego. Co więcej, wspomagają pracę mózgu.

Na to, że gęsina jest zdrowym mięsem wpływa też to, że gęsi hodowane są w warunkach ekologicznych. Gęś hodowlana żyje ok. 17-18 tygodni, z czego 15 tygodni przebywa na pastwisku. W tym czasie każdy ptak zjada 60-70 kilogramów zielonki, czyli trawy z dodatkami roślin motylkowych np. koniczyny. Przez ostatnie 3 tygodnie hodowli drób jest karmiony owsem, stąd jego nazwa młoda polska gęś owsiana.

Chociaż staropolskie przysłowie głosi, że "najlepsza gęsina na św. Marcina", to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby cieszyć się tym rodzajem mięsa przez cały rok. Ta idea przyświeca spotkaniu, którego II edycja odbędzie się 19 sierpnia w Pabianicach.

W konkursie "Gęsina nie tylko na św. Marcina" w kategorii dań z gęsiny rywalizować będą młodzi, zdolni kucharze. Ich prace oceniać będą tuzy światy gastronomii, jak Jerzy Pasikowski, Kurt Scheller, Jean Bos, Robert Sowa czy Theofilos Vafidis. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Dietetyk radzi, aby gęsinę jeść w postaci pieczonej lub duszonej. Czy adepci sztuki kulinarnej pójdą za tym postulatem, wymyślając konkursowe dania? 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 16.02.2018
GBP 4.677 złEUR 4.156 złUSD 3.317 złCHF 3.605 zł

Sport


Reklama