Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Fenomen japońskiej whisky

Fenomen japońskiej whisky
Japońska whisky? Koneserzy coraz bardziej ją doceniają... (Fot. Thinkstock)
Słyszeliście o takiej?
Advertisement
Advertisement

Zestawienie słów "whisky" i "Japonia" wydawać się może nieco egzotyczne. Nic bardziej mylnego. Obecnie japońska whisky jest niezwykle popularna, a przez to coraz droższa i trudniejsza do zdobycia. Rzadkie kolekcjonerskie edycje osiągają cenę luksusowego samochodu.

"Rekordem była sprzedaż na aukcji w Hongkongu w zeszłym roku 52-letniej whisky Karuizawa za równowartość prawie pół miliona złotych" - tłumaczy Maciej Zarzecki, założyciel Ogólnopolskiej Szkoły Barmanów.

"Kwota ta robi wrażenie, jednak ceny zwykłych japońskich whisky także szybko rosną. Trunki z deklarowanym na etykiecie czasem starzenia w drewnianej beczce, np. 12 lat, są coraz trudniejsze do zdobycia, a ich ceny na rynku wtórnym są znacznie wyższe niż jeszcze 2-3 lata temu. Pojawiły się za to liczne edycje tzw. NAS (No Age Statement), czyli bez podania wieku. W praktyce oznacza to, że wcześniejszą wersję danej whisky, np. 12 letnią, zastąpiono dużo tańszą w produkcji wersją kilkuletnią" - kontynuuje wątek Zarzecki.

Historia produkcji wody życia w Japonii zaczęła się na początku XX wieku, jednak o szerokiej rozpoznawalności poza ojczyzną możemy mówić dopiero w obecnym stuleciu. Co sprawia, że konsumenci są gotowi płacić tak wygórowane ceny za japońską whisky?

"Sam proces produkcji jest w zasadzie zbliżony do tego w Szkocji. Niewątpliwie warunkiem silnie determinującym kształt japońskiej wody życia jest wrodzony perfekcjonizm jej twórców. Nic nie jest pozostawiane przypadkowi, whisky przygotowuje się z niezwykłą starannością na każdym etapie produkcji" - wyjaśnia współautor książki "Alkohole w Polsce i na świecie - przewodnik barmana".

Zupełnie inny niż w Szkocji jest klimat, który ma olbrzymi wpływ na procesy dojrzewania. Potomkowie samurajów coraz częstsze sięgają też po lokalny dąb do wyrobu beczek do starzenia whisky, co niewątpliwie nadaje jej wyjątkowy smak.

"Drobne niuanse w technice produkcji można by długo wymieniać, jednak kluczową rolę we wzroście cen odgrywa ekonomia. Popyt na japońską whisky jest większy niż podaż. Trudno powiedzieć czemu Japończycy w obliczu stale rosnącego zainteresowania nie zwiększają znacząco produkcji. Być może boją się załamania trendu wzrostowego, a może po prostu wolą sprzedawać swoje wyroby po wyższych cenach. Fakt jest taki, że coraz więcej konsumentów i kolekcjonerów jest w stanie wydać niemałe pieniądze na whisky z Kraju Kwitnącej Wiśni" - stwierdza ekspert.

Advertisement
Advertisement

News


Rates by NBP, date 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Advertisement

Sport


Advertisement
Advertisement