Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Czy warto liczyć kalorie?

Czy warto liczyć kalorie?
Kalorie warto pilnować, ale bez przesady... (Fot. Thinkstock)
Tak, nawet jeśli się nie odchudzamy.
Advertisement
Advertisement

Jak przekonuje dr n. med. Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia oraz ekspert kampanii "Zarządzanie kaloriami", w związku z tym, że czasami przesadzamy z ilością przyjmowanych kalorii, zarządzanie nimi jest bardzo ważne. "Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nawet zdrowe rzeczy, jak np. owoce, mogą nam tych kalorii dostarczać. Dlatego trzeba podchodzić do tego rozsądnie i bardzo ważne jest urozmaicenie pożywienia, które gwarantuje to, że możemy nie przesadzać ze składnikami, które są dosyć kaloryczne" - tłumaczy.

Nie trzeba codziennie bardzo skrupulatnie liczyć kalorii. Okazuje się, że słowo umiar, czy zdrowy rozsądek, jest tu słowem kluczem. "Jeżeli będziemy korzystać z każdej grupy produktów, ale nie będziemy przesadzać, nie będziemy gloryfikować jakiejś z nich, będziemy w stanie zachować umiar kaloryczny" - wyjaśnia ekspertka.

Dr Jarosz zwraca też uwagę na ruch, o którym zapominamy, a który stał się podstawą piramidy żywieniowej. "Wykorzystujmy wszystkie możliwe sytuacje życiowe do tego, żeby po prostu się ruszać. To może być nordic walking, pływanie, jazda na rowerze, spacery" - wylicza.

Z kolei mgr Ewa Kurowska, dietetyk kliniczny i sportowy, również ekspert kampanii "Zarządzanie kaloriami", która do tej pory skupiała się na diecie, obiecuje rozbudowanie akcji właśnie o kwestię aktywności fizycznej. "Mamy sezon letni, a więc dobry czas, żeby zacząć, a jak już się zacznie to myślę, że ta aktywność będzie kontynuowana również w okresie zimowym" - przekonuje.

Kampania skierowana jest nie tylko do osób, które chcą się odchudzić. "Akcję kierujemy do wszystkich, którzy chcą zadbać o zdrowie. Piszemy nie tylko do osób, które mają zbędne kilogramy do zrzucenia. Też do tych, które są aktywne, które chcą o siebie zadbać" - informuje dietetyk.

Na stronie zarzadzaniekaloriami.pl znajdują się nie tylko materiały merytoryczne. Są też kalkulatory, według których można policzyć swoją podstawową przemianę materii. "Pracujemy też nad kalkulatorem aktywności, gdzie będzie można wpisać rodzaj aktywności i czas jej wykonywania, np. godzina mycia podłogi albo okien, biegania czy spacerowania. Dzięki niemu będzie można sprawdzić liczbę spalonych w ten sposób kalorii" - zapowiada ekspertka.

Kurowska u osób, które mają wysoką przemianę materii, są aktywne i nie chcą rezygnować z aktywnego stylu życia, zwraca uwagę na jeszcze jedną kwestię - nie wiedzą one, jak jeść tak, żeby jakościowo przybierać na masie ciała, nie tylko na tkance tłuszczowej. "To jest kolejny, bagatelizowany problem, bo mówi się o otyłości, o nadwadze. Zapomina się o osobach, które toczą bitwy o każdy kilogram na plus" - zauważa i dodaje, że kampania ma też wyposażyć gabinety dietetyków w tabele kalorii na lodówkę czy dzienniczki bieżącego notowania dla pacjentów. 

Advertisement
Advertisement

News


Rates by NBP, date 18.04.2024
GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
Advertisement

Sport


Advertisement
Advertisement