Menu

Czy komunikacja z roślinami jest możliwa?

Czy komunikacja z roślinami jest możliwa?
Czy rośliny potrafią więcej niż może nam się wydawać? Tak uważa Anne-France Dautheville (na zdj.), która zainteresowała się tym tematem. (Fot. PAP Life)
Anne-France Dautheville w swojej książce "Sekrety roślin" przywołuje różne, nieznane w większości fakty z życia roślin - wskazuje na przykład, że rośliny odczuwają... strach.
Reklama

Autorka książki przywołuje doświadczenia Cleve'a Backstera, który podłączył liście rosnącej w doniczce draceny do wariografu. A dracena sprawiła, że rysik wariografu rysował podobny wykres, jak to jest w przypadku człowieka.

Liść podłączonej do urządzenia rośliny badacz włożył najpierw do kubka z kawą. Tu reakcji nie było. Wystarczyło jednak, że Backster pomyślał: "spalę cię", a roślina zareagowała i rysik wariografu zaczął rysować dynamiczny wykres. Gdy badacz przyniósł zapałki i stanął przy roślinie, ta dosłownie "oszalała ze strachu", co było widoczne na wykresie.

Wiele razy badacz wobec świadków powtarzał swoje doświadczenia. Wybrał sześciu ochotników, którzy kolejno wchodzili do pomieszczenia, w którym znajdowały się dwie rośliny. Każda o osób otrzymała zadanie, a jedno z nich brzmiało: "zniszcz którąś z roślin", co też uczyniono. Gdy "morderca roślin" wszedł ponownie do pomieszczenia, ocalała roślina zareagowała, a linia wariografu była podobna do tej, jak nieraz sie zdarzało w przypadku przerażenia u człowieka. Roślina dosłownie dostawała szału - podkreśla w swej książce Anne-France Dautheville.

Autorka podaje wiele ciekawych wydarzeń z życia roślin. Dlaczego np. w Chinach na jednym polu arbuzów, wszystkie dosłownie wybuchły po spryskaniu ich forchlorfenuronem? Zamiast przyśpieszyć dojrzewanie arbuzów, właściciele plantacji bezwiednie zniszczyli plony.

Dlaczego kosaćce na preriach Stanów Zjednoczonych, w obawie przed zjedzeniem przez bizona, wytwarzały nasiona, które wydają dźwięk podobny do tego, jaki wydaje wściekły grzechotnik? Czy rośliny potrafią więcej niż nam się wydaje?... 

Komentarze


  • Jak zjeść ziemię
    18 marca 2017, 17:51

    Słyszycie mordercy, przestańcie jeść rośliny
    eksterminowac zboża odrywać owoce od rozpaczających gałęzi jak małe dzieci, mielić banany i ucinać krzyczacą kukurydzę...tylko co..jeść

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.04.2018
GBP 4.800 złEUR 4.198 złUSD 3.440 złCHF 3.516 zł

Sport


Reklama