Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Cukier kontra sól - co gorsze?

Cukier kontra sól - co gorsze?
Mniej cukru i mnie soli - zdecydowanie tak powinna wyglądać nasza dieta... (Fot. Thinkstock)
Oto jest pytanie.
Reklama
Reklama

"Cukier i sól są wrogami o podobnej sile rażenia. Cukier napędza apetyt - spożywając posiłki naładowane cukrem i węglowodanami prostymi uzyskujemy pozorny efekt nasycenia, aby po kilkunastu minutach ponownie zgłodnieć. To prowokuje do ciągłego podjadania, słodkiego, kalorycznego jedzenia.

Z kolei sól w nadmiarze, spożywana szczególnie w postaci wysoko przetworzonych produktów tj. chipsy, paluszki, wędliny sklepowe, hamburgery, frytki - powoduje zatrzymywanie wody w organizmie, co jest szczególnie niekorzystne dla kobiet. Powoduje obrzęki, puchniecie i przez to nadwagę" - tłumaczy dietetyk Magdalena Makarowska, autorka wielu poradników dietetycznych z serii "Jedz pysznie".

Ponadto dietetyk zauważa, że tzw. "śmieciowe jedzenie" często występuje w towarzystwie uzależniającego glutaminianu sodu - przez co także nasila się apetyt. "Te produkty zaczynają nam bardzo smakować i nie możemy się bez nich obyć. Najgorsze jest to, że słony smak nie wysyła sygnału do mózgu i nie uruchamia uczucia sytości, dlatego możemy zjeść paczkę chipsów i w ogóle nie poczuć, że coś zjedliśmy.

Często są to też tzw. posiłki telewizyjne - popcorn czy chipsy jedzone w kinie podczas oglądania seansu, czy podczas gry na komputerze. Mózg nie koduje ich jako jedzenia i nie czujemy się po nich w ogóle najedzeni. Zjadamy wiec 500 kcal i nadal odczuwamy głód - dla porównania 500 kcal powinien mieć prawidłowo skomponowany obiad z rybą czy chudym mięsem, kaszą i warzywami, po którym jesteśmy naprawdę syci" - podkreśla Magdalena Makarowska.

Uczucie głodu po niewartościowym posiłku sprawia, że często mamy ochotę na małe co nieco na długo przed kolejnym posiłkiem. Dietetyk zwraca uwagę na dwie podstawowe zasady, które zapobiegają podjadaniu.

"Po pierwsze - regularność w spożywaniu posiłków. Tej zasady nie da się ominąć. Jedząc co trzy godziny mózg ma informację, że jest dobrze, dopływ kalorii zapewniony, więc trawi, nie odkłada. Po drugie poziom cukru utrzymuje się - nie ma skoków, wiec nie ma ataków głodu. Warunkiem jest oczywiście odpowiedni rodzaj produktów, prawidłowe ich komponowanie i kolejność w ciągu dnia" - zapewnia Makarowska. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama