Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Alkohol korzystny dla zdrowia?

Alkohol korzystny dla zdrowia?
(Fot. Thinkstock)
Ile możemy wypić?
Reklama
Reklama

Niewielka ilość alkoholu na krótko podnosi ryzyko zawału i udaru, ale potem przed nimi chroni. Jednak pijaństwo tylko zwiększa te zagrożenia, do tego znacząco.

Informacje takie przedstawiają naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health, którzy przeprowadzili przegląd i metaanalizę 23 badań z udziałem prawie 30 tys. uczestników.

Działanie alkoholu okazało się złożone. W ciągu jednej do trzech godzin po wypiciu, jedna porcja zwiększa tętno i zaburza rytm serca, ale po 24 godzinach poprawia przepływ krwi, działanie naczyń krwionośnych i obniża ryzyko zakrzepów. Umiarkowane picie (do 6 drinków tygodniowo) według analizy wiąże się więc wyższym ryzykiem zdarzeń sercowo-naczyniowych krótko po spożyciu napoju, ale później przed nimi chroni. 

Zupełnie inaczej rzecz się ma z piciem dużych ilości alkoholu. W tym wypadku ryzyko tylko rośnie. Badanie pokazało, że 19 do 30 drinków tygodniowo zwiększało zagrożenie zawałem i udarem aż sześciokrotnie.

"Zaraz po wypiciu alkoholu, podnosi się ciśnienie krwi i płytki krwi szybciej powodują krzepnięcie, co zwiększa ryzyko ataku serca i udaru" - mówi autorka badania Elizabeth Mostofsky. "Jednakże regularne picie małych ilości alkoholu, w długiej perspektywie wydaje się podnosić poziom cholesterolu HDL, czyli tzw. dobrego cholesterolu i obniżać tendencję tworzenia zakrzepów" - kontynuuje badaczka.

Czy zatem warto pić alkohol w niewielkich ilościach? American Heart Association zaleca niewielkie spożycie, jeśli ktoś już alkohol pije, jednak przestrzega przed rozpoczynaniem jego spożywania, a także przypomina, że wszelkie zagrożenia czy ewentualne korzyści powinny być konsultowane z lekarzem.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.04.2024
GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama