Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Austriacka minister dla Londynek.net: "Polacy są mile widziani"

Austriacka minister dla Londynek.net:
Margarete Schramböck została wyróżniona w 2017 r. przyznawaną przez Uniwersytet Ekonomiczny w Wiedniu doroczną nagrodą WU-Manager des Jahres. (Fot. www.bmdw.gv.at)
Margarete Schramböck - austriacka minister gospodarki - odwiedziła niedawno Londyn i udzieliła ekskluzywnego wywiadu dla naszego portalu.
Reklama
Reklama

Margarete Schramböck to ekonomistka i menedżer związana z branżą telekomunikacyjną, w latach 2016–2017 dyrektor generalny A1 Telekom Austria. W grudniu 2017 roku,  z rekomendacji Austriackiej Partii Ludowej, objęła stanowisko ministra gospodarki w rządzie Sebastiana Kurza.

Londynek.net: Pani minister, jaki jest główny powód Pani wizyty w Londynie?

Margarete Schramböck: - Wielka Brytania jest ważnym partnerem handlowym dla Austrii i takim pozostanie także po Brexicie. Aby jak najlepiej wspierać austriackie firmy w trakcie wszelkich przemian związanych z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii, przysłuchujemy się ich obawom i promujemy nasz kraj jako świetną lokalizację dla brytyjskich biznesów. Austria to idealne miejsce na wszelkie innowacyjne przedsięwzięcia, a także na znalezienie dobrej pracy, gdyż bardzo potrzebujemy wysoko wykwalifikowanych i zmotywowanych osób.

Jak wygląda sytuacja ekonomiczna Austrii w tych dość nerwowych dla Unii Europejskiej czasach (kryzys imigracyjny, Brexit)?

- Austriacka gospodarka ma się dobrze. Liczba inwestycji i eksportu jest wysoka, a poziom bezrobocia niski. Dokładamy wszelkich starań, aby to utrzymać. Oczywiście nie możemy uciec od wydarzeń międzynarodowych i dyskusji takich jak Brexit czy sporu handlowego między USA i UE. Dlatego musimy wzmocnić naszą pozycję w świecie. Niemal co druga praca w Austrii jest generowana za granicą, a nasze produkty mają bardzo dobry wizerunek.

Już trzy razy wyjeżdżałam do Chin, aby pomóc naszym firmom. Także nasz kanclerz dołożył wszelkich starań, aby sprowadzić do Austrii inwestorów. Oprócz eksploracji na nowe rynki rząd podejmuje różne środki, aby pomóc firmom na rynku krajowym - na przykład zamierzamy zmniejszyć podatki i biurokrację oraz zainwestować w cyfrową infrastrukturę.

A jak Brexit może wpłynąć na austriacką gospodarkę i dlaczego?

- W przypadku "miękkiego" Brexitu PKB Austrii spadnie o 0,03-0,06 procent, w przypadku "twardego" Brexitu o 0,11 procent. Wyzwania administracyjne, takie jak deklaracje celne, z pewnością spowodują dodatkowe koszty dla przedsiębiorstw i władz po obu stronach kanału La Manche. Mamy wiele austriackich firm, które prowadzą interesy w Wielkiej Brytanii. Z drugiej strony elektryczny Jaguar (brytyjska marka luksusowych samochodów osobowych i sportowych - przyp. red.) jest produkowany przez firmę Magna w austriackim Grazu. Relacje te będą kontynuowane, ale oczywiście ich ramy ulegną zmianie.

Wolałabym, aby bardzo szybko została zawarta umowa handlowa między Wielką Brytanią i UE, bez względu na to, do jakiego rodzaju Brexitu ostatecznie dojdzie. W przyszłości musi bowiem istnieć silne partnerstwo na tej linii.

Czy austriacki rynek pracy jest otwarty dla zagranicznych pracowników? Jak on obecnie wygląda?

- Dostępność siły roboczej w Austrii systematycznie rośnie, a poziom bezrobocia spada. Austriackie przedsiębiorstwa doświadczają jednak niedoboru wykwalifikowanych pracowników. Mamy swobodę ruchu w Unii Europejskiej i wykwalifikowani robotnicy oraz specjaliści z innych krajów są zawsze poszukiwani. W przemyśle, gastronomii i w dziedzinie szeroko rozumianej technologii istnieje ogromny popyt, a w związku z tym - wiele możliwości dla wykwalifikowanych pracowników.

A jacy dokładnie pracownicy są poszukiwani przez austriackie firmy?

- Przede wszystkim poszukujemy dobrze wykształconych specjalistów, którzy chcą się cieszyć atrakcyjnymi zarobkami i wysoką jakością życia, jaką oferuje Austria. Mamy specjalną listę zawodów najbardziej poszukiwanych i właśnie dla osób z wymienionymi na niej umiejętnościami nasz rynek pracy stoi otworem.

W związku z Brexitem część Polaków mieszkających obecnie w Wielkiej Brytanii planuje wyjechać z Wysp i poszukać pracy w jakimś innym europejskim kraju. Czy Austria byłaby dla nich dobrym kierunkiem i dlaczego?

- Austria ma długą tradycję jeśli chodzi o pracowników z Europy Wschodniej i pod tym względem stała się pewnego rodzaju pomostem między Zachodem i Europą. Także wiele naszych firm prowadzi interesy w Polsce, więc może to być kolejny link. Jakość życia w Austrii jest bardzo wysoka, a Wiedeń został uznany za najbardziej przyjazne do życia miasto wiele razy z rzędu.

W Austrii jest już dość duża społeczność polska (około 35 000, głównie w Wiedniu) - jaką opinię mają Polacy jako pracownicy?

- Polacy mają dobrą reputację i są znani z ciężkiej, rzetelnej pracy, szczególnie w branżach wykwalifikowanych. Są zatem mile widziani w Austrii. Rzeczywiście, mieszka u nas już duża polska społeczność, zaplecze kulturowe mamy podobne, a jakość życia bardzo wysoką. Ponadto prawa pracownicze są w naszym kraju dobrze rozwinięte, a w roku dochodzi średnio do zaledwie kilku dni strajków, co jest dowodem dobrych relacji między firmami a pracownikami.

Czy była Pani kiedyś w Polsce? Jeśli tak, to gdzie i jakie były Pani wrażenia?

- Pracując dla Alcatela w latach 90-tych często odwiedzałam Polskę. Od tego czasu śledzę całkiem imponujący rozwój Polski. Dziś Polacy stali się nacją świetnie wykształconą, która ma wielu specjalistów z dziedziny informatyki czy technologii cyfrowych - i z tego właśnie powodu wiele firm europejskich chce rekrutować Polaków.

Dziękuję za rozmowę.

Więcej informacji na temat życia i pracy w Austrii można znaleźć na stronie rządowej poświęconej imigracji: https://www.migration.gv.at/en/living-and-working-in-austria/

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.2 / 14

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.03.2024
GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama