Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Naukowe sposoby na przedłużenie wakacji

Naukowe sposoby na przedłużenie wakacji
Szalone wakacje pozostają w pamięci na dłużej. (Fot. Thinkstock)
Tydzień na plaży potrafi minąć jak z bicza strzelił, a siedem dni w pracy ciągnie się jak flaki z olejem. Skądś to znasz? Jeśli marzysz o tym, by czas na urlopie płynął wolniej - mamy dobre wieści. Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że jest to możliwe.
Reklama
Reklama

W praktyce godzina czy dzień trwają tyle samo, jednak według naukowców można nieco oszukać mózg, by odczuwał je inaczej.

"Poczucie czasu, tak jak widzenie, jest wytworem mózgu – i zadziwiająco łatwo można nim manipulować. Wszyscy wiemy o iluzjach optycznych, w których rzeczy wydają się inne, niż są naprawdę. Istnieje jednak także mniej znany świat iluzji czasowych” - pisze w eseju „Brain Time” David Eagleman, amerykański neurobiolog.

Iluzja czasu to zjawisko, które zakłóca nasze poczucie upływu chwili. Może zostać wywołana przez różne doświadczenia: sport, seks, zwiedzanie, czy substancje zmieniające świadomość.

Na urlop warto wybrać się w nieznane. (Fot. Thinkstock)

"Gdy zaczynasz ich szukać, nagle znajdujesz je wszędzie” - dodaje Eagleman, który sprawdzał swoją teorię, na przykład zrzucając ochotników z wysokości 15. piętra.

Po wylądowaniu na zabezpieczającej siatce uczestnicy byli proszeni o odmierzenie stoperem odczuwanej długości spadania swojego i innych osób.

"Szacowany czas ich własnego spadania był średnio o jedną trzecią dłuższy niż innych” - zauważył naukowiec.

Doświadczanie czegoś niezwykłego, ekscytującego – a także przerażającego – sprawia, że odczuwamy wolniejszy upływ czasu.

Dlaczego tak się dzieje?

Według Eaglemana, w krytycznych sytuacjach, jak na przykład swobodne spadanie z wysokości 15. piętra, aktywowane jest znajdujące się w naszym mózgu ciało migdałowate. Pobudza ono pozostałe zasoby mózgu i substancję szarą, zmuszając do skupienia się na aktualnej sytuacji.

"Ciało migdałowate jest odpowiedzialne za utrzymywanie nieprzyjemnych wspomnień. To w nim przechowywane są przez wiele lat wspomnienia o przykrych doświadczeniach. Gromadzenie ich w mózgu pozwala człowiekowi wypracować mechanizmy obronne, takie jak np. poczucie strachu" – wyjaśnia Lorenzo Diaz-Mataix, wchodzący w skład międzynarodowego zespołu kierowanego przez amerykańskiego neurologa Josepha LeDouxa.

Według Eaglemana, wyższa intensywność doznań może sprawiać, że wydają się on trwać dłużej. Badania naukowca sugerują zatem, że jeśli spędzimy nasze wakacje, skacząc na bungee czy ze spadochronem, będą się one wydawały dłuższe, niż jeśli będziemy się tylko wylegiwać na plaży.

Oczywiście istnieją także mniej ekstremalne sposoby na pobudzenie substancji szarej. Dr Steve Taylor, wykładowca psychologii na Leeds Beckett University napisał na temat poczucia czasu książkę „Making Time”. Naukowiec zainteresował się zagadnieniem po pobycie w Berlinie, tuż po upadku muru.

"W tym okresie byłem muzykiem i grałem w zespole. W stolicy Niemiec spędziłem 6 miesięcy, ale wydawało mi się, jakby to było 10 lat. Po powrocie do Wielkiej Brytanii wpadłem w wir codziennej rutyny i czas jakby przyspieszył” - wspomina psycholog w rozmowie z „Telegraph Travel”.

Niemal trzy dekady później badania doprowadziły go do konkluzji, że istnieją dwa sposoby na spowolnienie poczucia czasu: wystawianie się na niecodzienne sytuacje oraz zwracanie uwagi na doświadczenia, jakie nas spotykają.

Mindfulness na plaży

"Postrzeganie czasu jest związane z przetwarzaniem informacji – im więcej przyjmuje ich nasz mózg i zmysły, tym wolniej zdaje się mijać czas. Nowe doświadczenia, środowisko — wszelkie nowości — spowalniają naszą percepcję” - tłumaczy naukowiec.

Aktywnie spędzany czas daje wrażenie dłuższych wakacji. (Fot. Thinkstock)

Według psychologa, wakacje w ośrodku wczasowym przeminą nam szybciej niż na przykład poruszanie się po nieznanym mieście albo wędrówka po górach. Jednak niekoniecznie trzeba spędzać urlop aktywnie.

"Jeśli postarasz się świadomie przeżywać doświadczenia – innymi słowy być świadomym otoczenia i poczucia tego, gdzie jesteś – to także da pożądany efekt” - przekonuje dr Taylor.

Co jednak z teorią, że czas mija szybciej, gdy dobrze się bawimy? Zdaniem badacza, jedno nie zaprzecza drugiemu. W chwilach przyjemności skupiamy się bowiem zwykle na jednej rzeczy: oglądaniu sztuki, czytaniu książki, tańcu – zamiast na całej gamie otaczających nas dźwięków, zapachów i widoków.

Z kolei gdy się nudzimy, czas jakby spowalnia, ponieważ nie koncentrujemy się na niczym szczególnym. Zamiast widzieć dokument w Excelu, patrzymy na niego, lecz tak naprawdę dryfujemy myślami wokół tego, co zjemy na kolację, gdzie pojedziemy na wakacje, czy gdzie koleżanka kupiła tę torebkę.

Jak zatem zapewnić sobie poczucie dłuższych wakacji?

"Jedź w nowe miejsce, spróbuj nowych rzeczy, poznaj nowych ludzi i zwracaj uwagę na doświadczenia. Każdego roku mamy tylko określoną ilość dni wolnych, dlatego jest bardzo ważne, by wydłużyć je tak, jak to tylko możliwe i wyostrzyć naszą percepcję do granic" - podsumowuje Steve Taylor.

Na podstawie The Telegraph: „The science behind making your holiday last longer”

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 6 / 4

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.03.2024
GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama