Wolny zawód prostytucja?

17 października 2013, Brak komentarzy 4.52
Wolny zawód prostytucja?
Profil autora:
Artykułów: 6, średnia ocena: 4.31

Najstarszy zawód świata - prostytucja. W niektórych krajach jest legalna, w innych zabroniona. Niekiedy kobiety podejmują decyzję o usługach seksualnych dobrowolnie, często jednak są do tego zmuszane.

Okazuje się też, że mimo wielu różnic istnieje coś, co wiąże prostytucję na całym świecie - wciąż jest tematem tabu.

Uwięzione w slumsach Bangladeszu

Zrealizowany dla National Geographic Channel film pod tytułem "Tabu-Prostytucja" ukazuje postać Mai, która od trzynastego roku życia jest banglijską prostytutką. Trafiła do Bangladeszu wbrew własnej woli - gdy miała dziesięć lat, jej ciotka sprzedała ją do domu publicznego. Za 5 tysięcy dolarów kupiła ją Raszida - była prostytutka, obecnie "burdelmama".

Maja była głodzona i gwałcona. Przez 5 lat spłacała dług, ale to nie uwolniło jej od zawodu. Dlaczego? Mimo że w Bangladeszu prostytucja jest legalna, a pieniądze na życie są niezwykle potrzebne, to w kulturze hinduskiej osoba, która sprzedaje swoje ciało, jest napiętnowana. Wiąże się to z koncepcją zbrukania czystości i stygmatyzacją. Dlatego trudniąc się tym zawodem, ciężko później o inny.

To nie wszystko. Wspomniany zawód niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Prostytutki nie mają prawa nakłonić klientów do nałożenia prezerwatywy, dodatkowo często są przez nich bite do nieprzytomności; zdarza się też, że dochodzi do zbiorowych gwałtów. Badanie przeprowadzone w Bangladeszu w 2002 roku ujawnia szokujące dane - aż 40% tamtejszego społeczeństwa choruje na syfilis.

Skala problemu skłoniła Maję do walki. Odbudowała życie, stworzyła wokół siebie rodzinę i pracuje, opiekuje się młodymi "czukri", czyli miejscowymi prostytutkami. Prowadzi działalność dobroczynną - uczy dziewczęta, jak nakłonić klienta do zabezpieczenia oraz jak walczyć o swoje prawa. Mówi młodym kobietom o chorobach, często ratuje tym życie zarówno prostytutce, jak i klientowi. Pieniądze, które zarabia, odkłada na przyszłość. Marzy o tym, aby uciec z miejsca, które odebrało jej godność.

Przyjemność ekskluzywna

Z drugiej strony barykady znajdują się kobiety, które twierdzą, że prostytucja to nie jest ciężka i niebezpieczna praca, ale dobrze płatna przyjemność. Belle de Jour to najpopularniejsza prostytutka na świecie. Znana jest przede wszystkim z prowadzenia bloga, na którym anonimowo opisuje swoją pracę w Londynie. Na podstawie internetowego pamiętnika Belle powstał serial "Sekretny dziennik call girl". Poznajemy w nim piękną, inteligentną i zaradną kobietę. Może mieć inną pracę, bo ma dobre wykształcenie, ale decyduje się zarabiać na życie swoim ciałem. Wydaje się, że się tego nie wstydzi, jednak okłamuje rodzinę i przyjaciół. Jej życie jest luksusowe, ale pełne strachu. Ukrywa przed najbliższymi to, kim naprawdę jest.

Podobnie żyją bogate prostytutki w Australii. Te z kolei zarabiają najwyższą krajową pensję. W licencjonowanym domu publicznym w Sydney wynagrodzenia dochodzą nawet do 170 tysięcy dolarów rocznie.

W drugiej części filmu "Tabu-prostytucja" poznajemy Samantę. Kobieta jest jedną z pracownic wspomnianego miejsca uciechy. Śmiało można ją porównać do Bell do Jour. Jest elokwentna, młoda, pewna siebie i zadowolona z życia. Uważa, że robi to, co lubi, a dodatkowo dostaje za to pieniądze. Mimo to jej utopijne - jak mogłoby się zdawać - życie owiane jest tajemnicą. Przed kamerą nie pokazuje twarzy, a rodzinie i przyjaciołom mówi, że jest pielęgniarką.

Jak ujawniła w jednej z wypowiedzi, "ekskluzywne prostytutki są napiętnowane o wiele bardziej od dziewczyn, które stoją na ulicy. Wielu ludzi nas skreśla, bo my robimy to dla przyjemności, a one są do tego zmuszane"...

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.52 (43)

Powrót
12
Dodaj wiadomość do:

Inne artykuły tego autora


Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

Bądź pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama

Ankieta

Czy Szkoci zyskają czy stracą na odłączeniu się od Wielkiej Brytanii?
WalutyKurs NBP z dnia: 1 września 2014

British Pound 1 GBP (£) = 5.3260 zł 0.02 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2099 zł 0.00 zł
U.S. Dollars 1 USD ($) = 3.2035 zł 0.01 zł
Canadian Dollar 1 CAD ($) = 2.9477 zł 0.00 zł
Switzerland Francs 1 CHF (Fr) = 3.4901 zł 0.00 zł

Przelicznik walut

na
Reklama