Zanim rozpoczniesz pracę na Wyspach

18 czerwca 2012, AC 19 3
Zanim rozpoczniesz pracę na Wyspach

W Wielkiej Brytanii pracują już tysiące Polaków, ale wielu jeszcze planuje tu przyjechać – chociażby na sezon letni. Dla tych, którzy po raz pierwszy rozpoczną tu pracę, mamy kilka podstawowych rad.

Wiesz już, że przyjedziesz wkrótce na Wyspy. Załóżmy, że znajomi pomogli Ci w znalezieniu pracy, masz się gdzie zatrzymać – i co dalej?

Przed wyjazdem
Jeśli Twój angielski pozostawia wiele do życzenia, postaraj się jeszcze w Polsce ukończyć przyspieszony kurs angielskiego – znajomość tutejszego języka, choćby tzw. komunikatywna, bardzo ułatwia życie. Po przyjeździe masz do wyboru także wiele szkół językowych, w których możesz szlifować swoje umiejętności.

Jeśli posiadasz prawo jazdy i Europejską Kartę Ubezpieczenia Społecznego, koniecznie weź te dokumenty ze sobą. Wszelkie poradniki wskazują też na konieczność zaopatrzenia się w podręczną apteczkę – leki w Wielkiej Brytanii są drogie (najtańsze są środki przeciwbólowe typu aspiryna, paracetamol czy ibuprofen), a oczekiwanie na wizytę lekarską może potrwać tydzień lub dłużej.

Już na miejscu
Pracę już masz, więc wystarczy załatwić niezbędne formalności. Naprawdę nie ma ich teraz dużo. Od maja 2011 został zniesiony obowiązek rejestrowania się w Worker Registration Scheme, co związane było z wniesieniem pewnej opłaty. Obecnie naszym obowiązkiem jest jedynie posiadanie numeru ubezpieczenia społecznego. Jest to pierwsza formalność, której należy dokonać po przyjeździe do Zjednoczonego Królestwa. Numer ten potwierdza rejestrację w brytyjskim systemie podatkowym i ubezpieczeń społecznych.

Co to jest National Insurance Number (NIN)?
NIN to nic więcej jak odpowiednik polskiego numeru NIP. Posiadanie tego numeru umożliwia prawidłowe odprowadzanie składek na konto przyszłej emerytury oraz korzystanie z przysługujących przywilejów. Składki na ubezpieczenie społeczne płacisz, jeżeli jesteś zatrudniony lub pracujesz na własny rachunek (self-employed) i masz 16 lat lub więcej.
Jeśli jesteś zatrudniony, to w chwili, gdy osiągniesz ustawowy wiek emerytalny, przestajesz opłacać składki na ubezpieczenie społeczne.

Uzyskanie NIN nie jest skomplikowane – należy jedynie zadzwonić na numer  0845 6000 643 w godzinach od 8:00 do 20:00 i umówić się na spotkanie. W trakcie rozmowy zostaniesz poproszony o podanie imienia, nazwiska, daty urodzenia i adresu zamieszkania w UK, pod który zostanie wysłane pisemne zawiadomienie o miejscu, dacie i godzinie rozmowy.
Do pisma dołączona będzie lista dokumentów, które powinieneś ze sobą zabrać. Podanie możesz złożyć również w najbliższym urzędzie pracy, tzn. JobCentre Plus lub Urzędzie ds. Ubezpieczeń Społecznych (Social Security Office).

Na decyzję o przyznaniu NIN czeka się ustawowo do 6 tygodni. Po otrzymaniu pocztą listu o przyznaniu numeru czeka się następne kilka tygodni na sam NIN, którym jest plastikowa karta wielkości karty kredytowej. Gdy już ją uzyskasz, jak najszybciej podaj przyznany Ci numer swojemu pracodawcy.

Chcesz wiedzieć więcej o NIN i życiu na Wyspach? Sprawdź UKipedię!

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 3 (4)

Dodaj wiadomość do:
Error in include template "/usr/lib/aolserver4/servers/main/modules/packages/acs-subsite/lib/article-v5b-comments": Invalid switch: "- do pracujacego w uk; skoro polacy w uk sa pelni goryczy i zawisci, to musi sie cos za tym kryc! nie jestes naiwny itp - i za ile pracujesz? pytam bo wielu polakow uwaza za prawdziwy sukces f5,95/h. prawie wszyscy polacy podnajmuja male pokoje w najgorszych dzielnicach itp. to ja sie pytam bez zawisci: jaki jest sens emigrowac i zyc jak zwierze? - a tak zyje wiekszosc polakow w uk! i bede szczery do bulu: jestes mlody bez rodziny, przyjedz i zdobywaj "doswiadczenie", a do tych z rodzinami: nie mozna myslec o przyszlosci, gdy zakladacie ze podstawa utrzymania beda benefity! jesli nie jestes specjalista nie przyjezdzaj z dziecmi, bo pamietaj, ze jak mawia moj znajomy, kazda budowa kiedys sie konczy..."
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 23 października 2014

British Pound 1 GBP (£) = 5.3455 zł 0.01 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2280 zł 0.01 zł
U.S. Dollars 1 USD ($) = 3.3390 zł 0.01 zł
Canadian Dollar 1 CAD ($) = 2.9675 zł 0.01 zł
Switzerland Francs 1 CHF (Fr) = 3.5046 zł 0.00 zł

Przelicznik walut

na
Reklama