Menu

Pogrzebowe zabobony

Pogrzebowe zabobony
Żyjemy w XXI wieku, w którym człowiek lubi sobie wszystko racjonalizować i podpierać nauką. Istnieją jednak na tym świecie rzeczy, które kpią z wszelkiej logiki, odwołując się do ludzkiego strachu przed nieznanym oraz niebywałego zamiłowania do przesądów i zabobonów. Wśród nich prym wiodą niezmiennie przesądy pogrzebowe.
Reklama
Wydawałoby się, że pogańskie zwyczaje w dzisiejszych czasach nie mają racji bytu. Nic bardziej mylnego, bo droga ku światłości wiedzie poprzez ciemnotę. By okiełznać wyobraźnię i oswoić niepewną sytuację związaną z umieraniem, jesteśmy w stanie uwierzyć w sens i celowość nawet najbardziej absurdalnych i abstrakcyjnych rytuałów.

Ta ostatnia niedziela
Jakby umieranie nie było okolicznością dostatecznie niedogodną, po śmierci denat spokoju też rychło nie zazna. Zanim go na wieczny spoczynek odprawią, będzie pomawiany o kolaboracje z siłami nieczystymi i spiskowanie przeciwko żywym. Według przesądów, choć ciało zmarłego niewiele złego może uczynić, jego duch może się niechybnie zabłąkać i z tej okazji namiętnie straszyć i prześladować. Oczywiście, podążanie śladem zabobonów pozwala duszę bezpiecznie i niezwłocznie odprawić na tamten świat.

Jeden z najpopularniejszych przesądów mówi, że zmarłego należy obowiązkowo pochować przed niedzielą. To oznacza, że w niedzielę umierać nie wypada, by bliskich niepotrzebnie nie stresować i nie stawiać w - delikatnie mówiąc - niezręcznej sytuacji. Co właściwie jest nie tak z tą niedzielą? Ponoć zmarły, który niedzielę przeleży niepochowany, z zemsty za tę zniewagę pociągnie za sobą do grobu następną osobę.

Podobnie motywuje się zamykanie zmarłym oczu – nieboszczyk mógłby pociągnąć za sobą wcześniej upatrzoną osobę. To jeszcze nic, bowiem okazuje się, że obecność wszelkich całunów w otoczeniu denata jest wysoce niewskazana – mógłby denat materiał chwycić zębami i… sami wiecie, co dalej. Okazuje się, że na celowniku nieboszczyków znajdują się również kobiety w ciąży, dlatego ich obecność podczas ceremonii, a już zwłaszcza widok zmarłego to proszenie się o rychłe nieszczęście.

Podobnie rzecz ma się z patrzeniem w dół, w którym spoczywa trumna, zapalaniem zniczy na grobie chwilę wcześniej pochowanego zmarłego, gubieniem kwiatów z wiązanki po drodze na miejsce pochówku czy niesieniu wieńca przez najbliższą rodzinę – wszystkie te czynności, choć z pozoru niewinne, zwiastują kłopoty.

Lustereczko, powiedz przecie
Aby duch mógł spokojnie ulecieć do wieczności, trzeba zadbać o to, by przypadkiem gdzieś nie utknął wśród żywych. Po dziś dzień na wsiach praktykowane jest profilaktyczne zasłanianie luster, w których dusza mogłaby zamieszkać. Przeglądając zdjęcia z ceremonii natknęłam się na zasłonięty telewizor. Jakby duch zmarłego miał straszyć z ekranu na spółkę z marnymi aktorami. Niewskazane jest również wieszanie luster naprzeciwko siebie, co sprzyja niekontrolowanym wędrówkom dusz.

By dusza mogła spokojnie udać się na tamten świat, należy otworzyć na oścież drzwi i okna w domu i ewentualnej zagrodzie. Wersja hard zakłada wywracanie wszystkich krzeseł, otwieranie szuflad i komód. Nic dziwnego, że duch ulatuje – któż by w takim bałaganie wytrzymał. Jakby tego było mało, przy wynoszeniu trumny, należy nią trzykrotnie zastukać w próg na znak ostatecznego pożegnania z domem, w którym zmarły pomieszkiwał. Ważne, by zmarłego wynieść nogami do przodu. To właśnie dlatego pozycja ta jest niezbyt popularna wśród żyjących.

By denata ostatecznie odprawić, należy mu do trumny włożyć wszystkie te rzeczy, z którymi był w jakikolwiek sposób związany, zwłaszcza sztuczną szczękę, by uniknąć nawiedzeń. Przez duchy, nie szczękę. W wyprawianiu zmarłych na tamten świat mistrzostwo osiągnęli zapewne starożytni Egipcjanie ze swoją obsesją na punkcie śmierci, a raczej tego, co następuje po niej. Wystarczy wspomnieć grobowce wypełniane zarówno kosztownościami, jak i przedmiotami codziennego użytku, które według wierzeń zmarły miał zabierać ze sobą do lepszego świata.

Niebagatelne znaczenie ma również włożenie zmarłemu do trumny pieniędzy – w mitologii Greckiej przeprawa przez Styks wymagała uiszczenia u Charona opłaty w wysokości jednego obola. Brak natomiast danych dotyczących tabeli opłat pobieranych przez św. Piotra.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.13 / 23

Komentarze


 • Czytelnik
  8 września 2011, 17:13

  zawsze śmieszyły mnie te zabobony i prawda jest taka ,że im ciemniejszy lud tym ich więcej.....

 • Kentucky
  8 września 2011, 17:24

  Kiedyś jak pracowałem w hipermarkecie, rozsypała się ziemia przy kasie. Jak ją zamiatałem, to taka na oko 25-30 letnia kobieta powiedziała do innych w kolejce: "Uważajcie państwo, bo was omiecie z pieniędzy!".
  No niestety zabobony nigdy nie zanikną, bo ta zaraza przenosi się z babci i mamy na wnuczki i córki.Z ojca na syna chyba mniej...

 • Taki ja
  9 września 2011, 17:33

  a dla mnie zabobonem jest przeświadczenie, że żyjąc na Zachodzie Europy należy się wyśmiewać ze wszystkiego co nam Polska dała. i wiecie co, to właśnie przez takie śmieszne rzeczy jak zabobony pogrzebowe przetrwalismy te wszystkie czasy niewoli. full stop.

 • ZOFIA SWIADER
  9 września 2011, 20:46

  A JA WIERZE W ZABOBONY .TERAZ JUZ MA BYC W WYPOSAZENIU POGRZEBOWYM DLA BIZNESMENOW STANDART .LAPTOP POD GLOWE I2 po 2 SOCZEWKI+ IPOD BO O2 BEDZIE JUZ MIAL ZASIEG POD ZIEMIA ZEBY ODRAZU BEDA WKLADAC DO KIESZONKI BO JAK MU SW CHARON PRZYPIRZY TA BRAMA ZA OSZUSTWA TO MU WYPAD.PO CO MU ANIU PIENIAZKI ZEBY JESZCZE SW TRUDA KOLOWAL,GRZEBIENIA BRON BOZE BO CO 2 TO LYSY.A JAK PRZELEZY TA OSTATNIA NIEDZIELE U 2 ZONY TO TA 1 DLUGO HERBATKE Z ROSICZKI BEDZIE PILA ,NO BO JAKIE DRZEWO TAKI KLIN JAKI OJCIEC TAKI SYN.I UWAZAJCIE PANSTWO NA POGRZEBOWY BO WAS Z KASY OMIECIE .

 • Coś
  13 września 2011, 19:11

  Cos w tym musi byc jeśli chodzi o niedzielę sprawdza się

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 21.05.2018
GBP 4.907 złEUR 4.299 złUSD 3.662 złCHF 3.664 zł

Sport


Reklama