Menu

Zawód: stewardessa

Zawód: stewardessa
Pracuje 10 tys. metrów nad ziemią, zawsze się uśmiecha i kiedy trzeba - zrobi profesjonalny masaż serca.
Reklama
Podniebna kelnerka?
Obiegowa opinia dotycząca profesji stewardessy jest krótka: podniebna kelnerka. Tymczasem obowiązki stewardessy nie ograniczają się jedynie do uśmiechania się i serwowania kawy. Te panie muszą dokładnie znać zasady udzielania pierwszej pomocy, wiedzieć, jakie są objawy najczęstszych chorób, jak zrobić masaż serca, kiedy podać tlen. Czasem stewardessa musi wykazać się nie lada odwagą i stalowymi wręcz nerwami.

Jak doniosła gazeta "Deser",opanowanie pewnej odważnej stewrdessy pasażerowie pewnego pechowego lotu z Kanady do Dublina zawdzięczają być może życie. Jeden z pilotów załamał się nerwowo i stracił nad sobą kontrolę. Był na tyle niesforny i uparty, że musieli interweniować dwaj lekarze znajdujący się na pokładzie.

Kiedy udało im się go obezwładnić, ktoś musiał zasiąść za sterami, bowiem do pilotowania maszyny niezbędne są dwie osoby. Sytuację opanowała jedna ze stwardess, która dzielnie usiadła za sterami samolotu. Jak się ukazało - ukończyła ona kurs pilotażu małych samolotów.

Żelazne zdrowie oraz fluent English
By pracować w zawodzie stewardessy, przede wszystkim trzeba mieć przysłowiowe końskie zdrowie. Trzeba posiadać wysoką sprawność fizyczną, a w szczególności układu krążenia i układu oddechowego. Z marszu dyskwalifikują widoczne tatuaże oraz piercing.

Jeśli chodzi o wykształcenie, wystarczy mieć ukończoną szkołę średnią. Większy nacisk kładzie się na znajomość języków obcych. Płynny angielski to standard, mile widziana jest także oczywiście znajomość innych języków. Należy też - uwaga - umieć pływać. Wiele linii lotniczych stawia bowiem taki wymóg.

Sito rekrutacji
Proces rekrutacji jest wieloetapowy, trwa zazwyczaj miesiąc. U każdego przewoźnika wygląda podobnie. Pierwszym etapem jest przesłanie CV napisanego w języku angielskim. Jeśli aplikacja zostanie rozpatrzona pozytywnie, dostajemy zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne, na którym to pojawią się zazwyczaj tłumy amatorów podniebnej profesji.

Cały proces rekrutacji, od prezentacji firmy po indywidualną rozmowę z poszczególnymi uczestnikami, odbywa się w języku angielskim. Jeśli uda nam się przebrnąć przez sito kandydatów, czeka nas miesięczny kurs przygotowujący do zawodu (niekiedy płatny - ok. 2 tys. euro, czyli 7 tys. zł), parę lotów próbnych, ogrom teorii do opanowania i, jeśli kurs zdany, jesteś świeżo upieczoną stewardessą.

Z głową w chmurach
Stewardessa wykonuje do kilku lotów dziennie. "Czasem zaczynasz pracę o 5 rano, czasem o 23" - mówi Agnieszka, stewardessa. Przerwy między lotami na krótkich dystansach są również krótkie. Godzina postoju i z powrotem. Dzieje się tak szczególnie w tzw. tanich liniach.

- Praca w tanich liniach nie daje szans zwiedzania, robi się tzw. turnarroundy: lecisz do jakiegoś miasta i za kilkadziesiąt minut wracasz z powrotem, nie wychodząc nawet z samolotu. Inaczej sprawa wygląda w przypadku długich lotów. Jeśli trwają dłużej niż 11 godzin, nie wraca się od razu do bazy. Dostajesz 2 - 4 dni na odpoczynek, nocleg i kieszonkowe na wydatki- opowiada Agnieszka.

W skład pensji stewardessy wchodzą: stawka podstawowa, diety za pobyt poza bazą oraz dodatek za godziny spędzone w powietrzu. W zależności od tych czynników oraz przepracowanych lat, otrzymuje się od 1,6 do 3 tys. zł. miesięcznie na rękę.

Informacje o naborach na szkolenia w liniach lotniczych można bez większych problemów znaleźć w większości serwisów dla poszukujących pracy oraz na stronach przewoźników. Zainteresowanym życzę owocnej nauki, stalowych nerwów, żelaznego zdrowia i wysokich lotów!

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.53 / 19

Komentarze


 • Assiaaaaaaaaaaaa
  7 lipca 2009, 11:00

  ciekawy artykuł :P

 • Czytelnik
  7 lipca 2009, 13:06

  Na szkoleniu zarabiaja 7tys zl a po szkoleniu 1.6-3tys zl NIEZLA WPARAWA W PISANIU a zacznalo sie tak dobze

 • Marin
  7 lipca 2009, 14:28

  czytelnik: gratuluje czytania ze zrozumieniem. Przyszla stewardessa musi zaplacic za kurs te 7tys w niektorych liniach.

 • Korektorka
  7 lipca 2009, 18:25

  Czytelnik - wez sobie popraw bledy w swoim wlasnym nieudacznie skleconym zdaniu , zrob kurs czytania ze zrozumieniem a jak to razem nie pomoze to.. wez sobie lopate i sam sie nia zakop....zalosna kreaturo

 • Ida
  7 lipca 2009, 19:05

  Jesli chodzi o zarobki przecietnej stewardessy latajacej na krotkie dystanse to nie jest zadna rewelacja niestety. POza tym tygodniowo w gorze prawnie mozna spedzic duzo mniej czasu niz to w praktyce stosuja firmy. Pomijajac juz kwestie estetyczne, ze po stanie mundurkow widac jak pracownik jest traktowany przez firme

 • Ba staff
  12 lipca 2009, 13:52

  Pracowalam jako cabin crew w British Airways przez 7 lat i musze przyznac, ze choc nie jest to tania linia lotnicza - czasu na zwiedzanie prawie wcale nie bylo, a jedyne co widzialm to pokoje hotelowe, ktore byly zreszta bardzo ladne. Ciezka praca fizyczna i mimo to ze wladam paroma jezykami - zarobki byly bardzo slabe. Nie polecam.

 • B(londynka)
  14 lipca 2009, 09:22

  pracowalam jako stewardessa dla ryanair - nie polecam..wiecej stresu niż przyjemności. Moim marzeniem bylo pracowac jako stewardessa, ale kiedy udalo się ów marzenie spełnic -zrozumialam, ze to wcale nie jest takie fajne, jak przedstawiją media i filmy. aczkolwiek uwazam tamten rozdzial za ciekawe doswiadczenie zawodowe, niemniej jednak nie wrocilabym do tego zwodu za żadne skarby świata,

 • Decay
  16 lipca 2009, 12:45

  widac, ze nie wmagaja wyksztalcenia: nasza Agnieszka wraca z powrotem a w podreczym ma maslo maslane :)

 • Niuni
  23 lipca 2009, 10:07

  ciekawy artykuł - nie sądziłem że te panie mają na sobie tyle obowiązków...

 • Monika
  4 sierpnia 2009, 15:47

  Najlepsze sa Emirates Airlines . A konkretnie mowiac dodatkowy zarobek w czasie odpoczynku w Dubaju . Wtajemniczone wiedza o co i o jaka kase chodzi.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 21.05.2018
GBP 4.907 złEUR 4.299 złUSD 3.662 złCHF 3.664 zł

Sport


Reklama