Menu

Zmiana pracy, awans, podwyżka - cele pracowników na 2017 rok. Jak je zrealizować?

Zmiana pracy, awans, podwyżka - cele pracowników na 2017 rok. Jak je zrealizować?
Ambitnymi celami zawodowymi zaczynają nowy rok pracownicy w UK, Czechach, Finlandii i Polsce. (Fot. Thinkstock)
Ambitne cele zawodowe - najczęściej plany zmiany pracodawcy - wyznaczają sobie na rok 2017 pracownicy ankietowani przez międzynarodowy serwis rekrutacyjny MonsterPolska.pl. Badanie zostało przeprowadzone w Polsce, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Czechach, wśród 5 tys. osób.
Reklama

Jak się okazało, spośród respondentów to Polacy najczęściej myślą o zmianie firmy. Taki cel na nowy rok wyznaczyło sobie 35% badanych. Nasi rodacy okazali się też żądni wiedzy – aż 23% chce się szkolić.

Chęć zmiany pracy jako nadrzędny priorytet wyznaczyli sobie także Finowie i Czesi odpowiednio 20 i 22 proc. Najmniej pracowników myśli o zmianie firmy w Wielkiej Brytanii – zaledwie 18 proc. Poszukiwanie nowego pracodawcy jest w tym roku dopiero trzecim na liście postanowieniem Brytyjczyków.

Mieszkańcy Wysp za to chcieliby jak najszybciej zmienić dotychczasową specjalizację bądź branżę – dokładnie 32 proc.

“To, co robimy, ma być spójne, zwarte i — nasze". (Fot. Thinkstock)

„Jak pokazują najnowsze trendy, sytuacja na rynku pracy jest na tyle dobra, że ludzie przestają postrzegać stabilność zatrudnienia jako najistotniejszy czynnik w karierze. Chcieliby mieć pracę, która będzie dawała im satysfakcję i poczucie spełnienia. Ludzie stawiają na rozwój własny bardziej niż na stabilizację" – zauważa Joanna Żukowska, ekspert serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl.

Polscy pracownicy okazali się najbardziej chętni do podnoszenia kwalifikacji zawodowych. W Wielkiej Brytanii i Czechach taki cel postawiło sobie jedynie 4 proc. badanych, a w Finlandii 11 proc.

O lepsze wynagrodzenie chce w tym roku zawalczyć 14 proc. Polaków. Awans i podwyżka stały się trzecim najważniejszym postanowieniem noworocznym Polaków.

„Co ciekawe, o wyższe wynagrodzenie zamierza ubiegać się aż 16 proc. Finów, którzy nie mogą narzekać na zarobki. Nieśmiało o lepszej wypłacie marzy 11 proc. Czechów i tyle samo Brytyjczyków” - wylicza Żukowska.

Polacy i Finowie nie wykazali w badaniu natomiast ambicji biznesowych. Tylko po 6 proc. ankietowanych odpowiedziało, że myśli o założeniu własnej działalności gospodarczej. Największą przedsiębiorczością wykazali się zaś Czesi, aż 18 proc. ankietowanych chciałoby w nowym roku założyć własną firmę.

Pomimo tego, że Polacy od wielu lat znajdują się w czołówce najbardziej zapracowanych europejskich narodów, nie planują pracować mniej ani wykorzystywać całego urlopu. Mniej pracować chce jedynie 8 proc. badanych, a tylko 4 proc. planuje wykorzystać cały urlop, co było jednocześnie najrzadziej wybieraną odpowiedzią w ankiecie.

„Polacy pozostają pełni sprzeczności, mimo że są niezadowoleni z aktualnej pracy, to wcale nie chcą pracować mniej” - komentuje specjalistka.

Postanowienia bardzo różne w zależności od krajów, ale wszystkie równie ambitne. Jak zrealizować te cele radzi Krzysztof Jabłoński, psycholog. Najważniejsza jest jego zdaniem wizja życia.

“Umiejętność prawidłowej strategii wyznaczania i realizacji celów to warunek realizacji wizji własnego życia. To umiejętność zadawania sobie kolejnych, ważnych pytań i znajdowanie na nie odpowiedzi: Czy to, co robię, daje mi satysfakcję? Czy realizuję się w tym jako człowiek? Czy mam marzenia? Jak mogę je zrealizować? W jaki sposób zmieni to moje życie? Gdybym miał robić to, czego naprawdę chcę, jakie byłoby moje życie? Co bym się wówczas czuł?” - wylicza specjalista.

Jeśli człowiek nie ma wizji siebie, jeśli nie potrafi myśleć o swoim życiu całościowo, w kontekście wielu lat i długofalowych celów, trudno mu realizować cele krótkoterminowe.

“Brak mu motywacji, tego napędu do działania, jaką jest świadomość, że oto realizuję się, jako człowiek, że kocham to, co robię I wypełniam swoją misję. A wtedy łatwo o proste wymówki, że brak czasu, że obowiązki nie pozwalają, że jestem zbyt zmęczona” - podkreśla psycholog.

Umiejętność prawidłowej strategii wyznaczania i realizacji celów to warunek realizacji wizji własnego życia. (Fot. Thinkstock)

Gdy już znamy odpowiedzi na powyższe pytania i obraliśmy swój kurs, czas na przejście do czynów — realizację życiowego planu. Podążając za marzeniami, musimy jednocześnie zwracać baczną uwagę na informacje zwrotne, które otrzymujemy z zewnątrz i — co niezwykle ważne — z wnętrza siebie.

“Taka obserwacja, w połączeniu z asertywnością, aktywnością i konsekwencją w działaniu sprawią, że realizacja celów stanie się kolejnym powodem do dumy. A osiągane rezultaty, czyli własne sukcesy, to kolejne elementy budujące poczucie pewności siebie” - tłumaczy Jabłoński.

Podczas wcielania w życie naszych planów nie zapomnijmy o obserwowaniu swoich reakcji. Jeśli będziemy realizować cudze ambicje, próbowali udowadniać coś sobie czy innym – raczej nie osiągniemy sukcesu.

“To, co robimy, ma być spójne, zwarte i — nasze. Każda komórka naszego ciała ma krzyczeć — tak! To jestem ja i tego właśnie chcę!” - podkreśla psycholog.

Trzy najpopularniejsze postanowienia w każdym z przebadanych krajów:

Polska

1. Zmienić pracę – 35 proc.

2. Szkolić się – 23 proc.

3. Dostać awans – 14 proc.

Wielka Brytania

1. Zmienić specjalizację, branżę – 32 proc.

2. Mniej pracować – 24 proc.

3. Zmienić pracę – 18 proc.

Finlandia

1. Mniej pracować – 20 proc./ Zmienić pracę – 20 proc.

2. Zmienić specjalizację, branżę – 19 proc.

3. Dostać awans, podwyżkę – 16 proc.

Czechy

1. Zmienić specjalizację, branżę – 22 proc./ Zmienić pracę – 22 proc.

2. Mniej pracować – 18 proc./ Założyć własną firmę – 18 proc.

3. Dostać awans, podwyżkę – 11 proc.

***
MonsterPolska.pl: „Wizja mojego życia", „Noworoczne postanowienia w pracy – wyniki ankiety"
 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 3.5 / 2

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.04.2018
GBP 4.779 złEUR 4.180 złUSD 3.416 złCHF 3.495 zł

Sport


Reklama