Menu

Wynalazki, które powinny zostać wymyślone na nowo

Wynalazki, które powinny zostać wymyślone na nowo
Proza codzienności może przyprawić o ból głowy. (Fot. Thinkstock)
Wszystkie ułatwiły ludziom codzienność i zrewolucjonizowały sposób, w jaki żyjemy. A jednak coś poszło nie tak...
Reklama

Nie ma nic dziwnego w tym, że wiele rzeczy mogłoby być zrobionych lepiej, a niektóre z nich doprowadzają nas do szaleństwa. Są jednak takie przedmioty, które wydają się od samego początku być fatalnie zaprojektowane. W dodatku nikt nie robi nic, aby to zmienić. 

Te przedmioty mogłyby zostać zaprojektowane na nowo!

Parasolki

Tego rodzaju widok nie należy do rzadkości w Londynie. (Fot. Thinkstock)

Chronią ludzkość przed deszczem już od pierwszej połowy pierwszego wieku n.e. I robią to świetnie tak długo, jak na zewnątrz mamy do czynienia jedynie z przejściową mżawką. W obliczu prawdziwego oberwania chmury i wiatru, parasolki mają tendencję do "odwracania się", a nawet rozpadania się. Koszmar.

Pasta do zębów

Uściślijmy - chodzi nam o tubkę. Bez względu na to, jak bardzo oszczędny jesteś i jak bardzo się starasz, nigdy nie wykorzystasz pasty w całości, ponieważ jej część zawsze utknie w górnej części. Jeśli ktoś rozwiąże jak zużyć pastę do końca, powinien być nominowany do Nobla. 

Żele pod prysznic, szampony...

Identyczny jak wyżej problem. Większość z nich używa skompresowanego powietrza, aby wypróżniać swoją zawartość z butelki. Mechanizm ten szybko jednak przestaje działać, kiedy w środku jest za mało płynów, co oznacza, że znów mamy do czynienia z marnotrawstwem.

Plastikowe opakowania

Nikt ich nie lubi. Są "złośliwe", wzbudzają agresję i zmuszają ludzi do podejmowaniu dziesiątek prób, aby je otworzyć, co zazwyczaj kończy się sukcesem dopiero po sięgnięciu po nożyczki. A i wówczas potrafią być problematyczne. Plastik w dodatku jest nieekologiczny. Czy naprawdę nie ma dla nas żadnej alternatywy?

Zlewy

Nawet zwykły zlew może wyprowadzić z równowagi. (Fot. Thinkstock)

Pierwszy zlew z baterią wynaleziono w 1880 roku. 136-letnia spuścizna, mimo tego, że przyjęła się na całym świecie w niezmienionej formie, wciąż uprzykrza życie miliom ludzi. Do dziś nie poszerzono zlewów na tyle (w każdym razie tych standardowych modeli, dostępnych wszędzie), aby móc spokojnie umyć ręce bez rozpryskiwania wody wokół siebie i zahaczania rękoma o krawędzie.

Drzwi w miejscach publicznych

Z nieznanych względów zaprojektowano je tak, abyś nie mógł domyślić się, czy powinieneś je pociągnąć czy popchnąć (chwała miejscom, w których na drzwiach znajduje się informacja typu "Pchać"). Kluczowa okazuje się tu "neutralna" klamka, która nie sugeruje żadnego z rozwiązań. To oznacza, że każdy z nas regularnie popycha drzwi, kiedy powinien je pociągnąć i na odwrót.

Suszarki do rąk

Świetny wynalazek, ale tylko w teorii. Po pierwsze, jedyne co robi tego rodzaju urządzenie, to dmucha w ciebie strumieniem powietrza, które "strzepuje" wodę (nie wchłania jej). Po drugie, zamontowany w suszarce czujnik NIGDY nie działa poprawnie. 

Folie spożywcze

Koszmar! (Fot. Thinkstock)

Każda próba jej rozwinięcia to prawdziwe wyzwanie, które potrafi wyprowadzić z równowagi nawet najbardziej spokojną osobę. I nieważne, czy próbujesz odwinąć taką folię z rolki czy z zawiniętej wcześniej kanapki - w obu przypadkach rozerwanie wydaje się najrozsądniejszym wyjściem. A jednak wciąż korzystają z niej miliony ludzi.

Spuszczanie wody w toalecie

Naukowcy od lat alarmują, że spłuczki są siedliskim bakterii i wyjątkowo niehigienicznym przedmiotem. Żyjemy w XXI wieku, niedługo ruszają loty na Marsa, a na drogach pojawiają się pierwsze autonomiczne samochody... Mimo tego, spłuczki wciąż istnieją. Choć alternatywy w postaci spłuczek aktywowanych nogą lub automatycznie istnieją, z jakiegoś powodu ludzie nie są nimi zainteresowani.

Kartridże do drukarek

Drukarki komputerowe wciąż używają technologii w postaci kartridżów, które są naszpikowane przestarzałą elektroniką i rozwiązaniami sprzed 30 lat. Są nieekologiczne, nieporęczne, a eksperci od dawna alarmują, że mogłyby już dawno trafić do muzeum. Tak się jednak nie stanie tak długo, jak będzie na nie popyt. Firmy z branży nie chcą w tej kwestii nic zmienić, ponieważ kartridże są tanie w produkcji.

Toalety publiczne

Toalety publiczne, jak sama nazwa wskazuje, nie mają nic wspólnego z prywatnością. (Fot. Thinkstock)

Z jakichś względów są całkowicie pozbawione prywatności. Najczęściej drzwi na dole i na górze mają wielkie przerwy - zupełnie tak, jakbyś miał zamiar przywitać się z wchodzącymi do toalety podczas oddawania się potrzebie.

Pudełka z płatkami śniadaniowymi

Średniowiecze! Są wielkie, niepraktyczne, a w środku najczęściej płatki znajdują się w drugim, plastikowym opakowaniu, które musisz otworzyć nożyczkami. Nie martw się, prędzej czy późnej płatki i tak z niego się wysypią. 

Pilot do telewizora

Jeśli oglądasz telewizję, korzystasz z niego codziennie. A dokładnie z kilku przycisków, m.in. tych do włączania/wyłączania, zmieniania programów i regulowania głośności. Niedawne badania wykazały, że przeciętny posiadacz TV korzysta z zaledwie 20 procent przycisków na swoim pilocie. Dopiero od niedawna producenci wpadli na pomysł, aby ograniczyć jego gabaryty. Przed nimi jednak wciąż długa droga.

Macie jakieś inne pomysły na wynalazki ludzkości, którym przydałby się mały lifting? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzu!

Na podstawie materiału "13 horribly designed everyday products that need to be reinvented" napisanego na łamach "Evening Standard".

 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 1.83 / 30

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.04.2018
GBP 4.777 złEUR 4.167 złUSD 3.369 złCHF 3.478 zł

Sport


Reklama