Menu

Windsor przygotowuje się do królewskiego ślubu

Windsor przygotowuje się do królewskiego ślubu
Witryny sklepowe w Windsorze pełne są pamiątek przygotowanych na ślub Meghan i księcia Harry'ego. (Fot. Anna Rączkowska)
Mieszkańcy Windsoru uwijają się jak mrówki, bo chcą, aby ich miasto lśniło na przyjazd stu tysięcy gości z całego świata. Łatają więc dziury w jezdniach, malują lampy i elewacje budynków oraz wywieszają proporczyki z wizerunkiem księcia Harry'ego i Meghan Markle. "Chcemy, aby turyści mieli po pobycie tutaj najlepsze wrażenia".
Reklama

Na królewski ślub, który odbędzie się 19 maja w Windsorze, wszystko musi być "naj”. Mieszkańcy miasta postawili sobie to za punkt honoru. Budynki, zamek i mieszkańców, zobaczą nie tylko zgromadzeni w mieście, ale ludzie na całym świecie - do Windsoru zjadą bowiem dziennikarze z całego świata, a uroczystość będzie transmitowana w wielu krajach.

"Ten ślub to będzie najlepszy PR dla naszego miasta” – ocenia jeden z jego mieszkańców Tony Marcell. "Dlatego chcemy, żeby było super. Nie tylko centrum się przygotowuje, wszyscy mieszkańcy myją okna i wywieszają narodowe flagi” – dodaje Marcell.

Ostatnie szlify

Ozdobne flagi wiszą już w centrum miasta. Są na pubach, hotelach i sklepach. Choć do królewskiego ślubu zostały jeszcze cztery tygodnie, w mieście czuć podniosłą atmosferę.

Na ulicach Windsoru trwają prace remontowe jezdni i chodników. Widać też więcej osób sprzątających ulice. Nikt z nich nie może jednak rozmawiać z dziennikarzami. "To ze względów bezpieczeństwa” – zdradza portalowi Londynek.net jedna z porządkujących miasto kobiet.  

Przygotowania do królewskiego ślubu w Windsorze widać na każdym kroku. Na zdjęciu remont pubu. (Fot. Anna Rączkowska)

Na wielu budynkach znajdują się rusztowania, a na ulicach czuć woń farby. "Chcą, żeby lśniło, jest więc dużo złotej farby i jasnych barw” – twierdzi jeden z malujących robotników.

"Pogoda nam sprzyja, wyszło słońce, jest ciepło, dlatego wszyscy uwijają się jak pszczółki” – podkreśla Samantha Brown. "Sama zaraz zacznę myć okna i prać zasłony, nie chcę, żeby za oceanem ktoś powiedział, że Anglicy to brudasy” – żartuje kobieta.

Na gości z Wielkiej Brytanii i turystów ze świata czekać będzie więc czyste i lśniące miasto. "Nawet pociągi mamy nowe” – cieszy się Peter Willow, stały bywalec pubu pod zamkiem. "Z przyjemnością przyglądam się tym przygotowaniom” – śmieje się.

"Gorący interes”

Windsor, gdzie za 4 tygodnie odbędzie się królewski ślub księcia Harry’ego i Meghan Markle, już jest oblegany przez turystów. Największe oblężenie przeżywają sklepy z pamiątkami. "Jeśli chodzi o Harry’ego i Meghan, mamy ręce pełne roboty. Wszystko się sprzedaje, ale bestselerem są ściereczki i kubki. Ten ślub to dla nas doskonały interes i jesteśmy tym bardzo podekscytowani” – podkreśliła w rozmowie z portalem Londynek.net ekspedientka ze sklepu "Gift Shop” w Windsorze.

"Musieliśmy już kilkakrotnie zamawiać towar, brakowało kubków i ścierek kuchennych” – zdradził z kolei Steve, który jest kierownikiem sklepu oddalonego od zamku dosłownie o piętnaście kroków.

Sklepy z pamiątkami w Windsorze już są oblegane przez turystów. (Fot. Anna Rączkowska)

Ten sklep w sposób wyjątkowy przygotowuje się do ślubu wnuka Elżbiety II. Poza zamawianiem dodatkowych gadżetów z portretami pary punkt został wyjątkowo ozdobiony. Spodziewana lawina turystów jest też powodem, dla którego kierownik rozważa możliwość nocowania w sklepie, gdyż istnieje obawa, że personel może nie przedrzeć się przez zgromadzony przed zamkiem tłum.

Ślubnej gorączce poddały się wszystkie sklepy z gadżetami. "Oczywiście panuje wśród handlowców ogromna konkurencja, bo puszki z ciastkami i małe pamiątki można znaleźć nawet w spożywczych sklepach. My staramy się więc mieć szerszy asortyment niż inne punkty, ale hity wystawimy w ostatnim tygodniu przed ślubem" – zapowiada Nimal Gupta z jednego ze sklepów.

Na ślubie księcia Harryego i Meghan Markle zarobią też puby i punkty gastronimiczne. "Mamy nadzieję, że jak ludziom nie będzie smakować jedzenie w zamku, wpadną do nas” – żartuje Aamir Bukhar z "Chippy of Windsor”. "Myślę, że będziemy mieć ręce pełne roboty, każdy będzie chciał spróbować naszych ryb z frytkami" – dodaje Bukhar.

Niespodzianki dla przyjezdnych szykuje pub "Windsor Castle”. "Mamy pewne plany, ale nie możemy ich zdradzać, jeszcze jest za wcześnie. Każdy, kto przyjedzie do nas w dniu ślubu, nie będzie tego żałował. Jedyne na co muszą być przygotowani goście, to brak stolików na zewnątrz. Wszystkie puby, restauracje, kawiarnie i hotele 19 maja nie mogą wystawiać krzeseł i stolików przed lokale. W mieście będzie po prostu za dużo ludzi” – tłumaczy John Worthingstone.

Logistyczny koszmar?

Ci, którzy postanowią w ostatniej chwili zjawić się w Windsorze aby zobaczyć młodą parę, muszą się liczyć ze sporymi kosztami. Hotele w mieście i 50 km od Windsoru już nie mają praktycznie wolnych pokoi. A te pensjonaty, które jeszcze oferują miejsca, podwyższyły ceny. Tak jest nawet w Londynie, gdzie niektórzy hotelarze żądają w czasie ślubu nawet o 200% więcej za pokój.

Osoby szukające zakwaterowania w Windsorze mogą zaczerpnąć informacji kontaktując się mailowo pod adresem: windsor.accommodation@rbwm.gov.uk. 

Windsor jest przepełniony okolicznościowymi gadżetami. (Fot. Anna Rączkowska)

Turyści muszą przygotować się na ścisk i tłok. Na tych, którzy wytrwają, czekać będą wcześniej otwarte sklepy i puby. Częściej kursować będą pociągi i autobusy z Londynu.

Wzdłuż trasy przejazdu Harry’ego i Meghan rozstawione mają być stoiska z napojami i przekąskami. Na słynnym Long Walk w ogrodach Alexandra Gardens w Windsorze ustawione będą telebimy, o czym poinformował na Twitterze Kensington Palace.

Centrum Windsoru będzie wyłączone z ruchu, zmotoryzowani mogą rezerwować miejsce na parkingu przy Review Ground. (http://tickets.windsor.gov.uk/Sales/transport-and-passes/royal-wedding-parking-1/royal-wedding-review-ground-pa)

Dla tych, którzy nie lubią ścisku i tłumu, pozostaje telewizja. Ceremonię na żywo transmitować będzie BBC, ITV i SKY. Telewidzowie zobaczą ceremonię i procesję po ślubie. Kamery nie będą obecne na przyjęciu, które traktowane jest już jako prywatne wydarzenie.

Gdzie świętować?

W Londynie i w całym kraju fani rodziny królewskiej zachęcani są do organizowania ulicznych przyjęć z okazji ślubu księcia Harry’ego i Meghan Markle. Taką weselną imprezę zorganizować może każdy, wystarczy do tego tylko pozwolenie od lokalnych władz. Informację o tym, jak je uzyskać można znaleźć tutaj.

Najważniejsze fakty

 • Ślub Meghan Markle odbędzie się 19 maja w Windsorze w samo południe.
 • Ceremonia odbędzie się w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze.
 • Nowożeńcy objadą Windsor karetą, aby pozdrowić zgromadzonych w mieście. Początek o godzinie 13:00.
 • Parę książęcą będzie można zobaczyć na ulicach: Castle Hill, High Street, Sheet Street, Kings Road, Albert Road, Long Walk i przed zamkiem Windsor Castle.
   
  Policja w Windsorze już jest w pełnej gotowości w związku z królewskim ślubem. (Fot. Getty Images)

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.44 / 9

Komentarze


 • P K
  22 kwietnia, 20:59

  Hm...tylko niech nie zapomna o bezdomnych lezacych na glownej ulicy przy tych wlasnie sklepach z pamiatkami.bylem w ostatnia sobote 21kwietnia to napatrzylem sie...

 • Gosc
  6 maja, 01:10

  tych niewygodnych z ulicy na 24h zamkna w aresztach i problem rozwiazany

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.05.2018
GBP 4.906 złEUR 4.302 złUSD 3.669 złCHF 3.696 zł

Sport


Reklama

Drogi Czytelniku!

Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych i personalizację treści marketingowych. Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dzięki nim możemy finansować rozwój naszych usług. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne.

Zezwolenie na reklamę

Dzięki personalizacji pokazujemy Ci treści lepszej jakości, a dzięki zebranym danym możemy cały czas je doskonalić. Reklamy są dopasowane do Twoich potrzeb - dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój. Dopasowanie pozwala nam wyświetlać ich mniej. Zapewniamy bezpieczeństwo Twoich danych. Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

Chcielibyśmy poinformować naszych użytkowników jakie ich dane oraz w jaki sposób są przetwarzane oraz na jakich zasadach będą przetwarzane po 25 maja 2018 r. W dalszej części można znaleźć więcej informacji na ten temat.

RODO 2018. Co to jest?

Dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE tzw. RODO (GDPR). Celem rozporządzenia jest doprowadzenie do pełnej harmonizacji prawa w ramach UE i swobodnego przepływu danych osobowych. W założeniu ma pozwolić mieszkańcom Unii Europejskiej na lepszą kontrolę ich danych osobowych oraz stanowić modernizację i ujednolicenie przepisów umożliwiających firmom ograniczanie biurokracji i korzystanie ze zwiększonego zaufania klientów.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie firma JD Blayer LTD - wydawca londynek.net z siedzibą w Londynie oraz nasi zaufani partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jakie dane są przetwarzane i w jakim celu?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Londynek.net, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Dane są przetwarzane między innymi, aby:

 • - zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • - pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem, Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania - oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych zaufanych partnerów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk "Tak, zgadzam się", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania ze strony interneowej Londynek.net oraz przez naszych partnerów w tzw. plikach cookies, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.