Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

To nie ja jestem winny...

To nie ja jestem winny...
To prawda, że wiele dziedziczymy w genach, ale przecież zawsze można nad sobą pracować, by zmienić coś na lepsze... (Fot. Thinkstock)
"Jakiego mnie Panie Boże stworzyłeś takiego mnie masz" to słynne, polskie przysłowie odzwierciedla popularny pogląd na to, że nie mamy wpływu na to kim jesteśmy. Rodzimy się z określonym bagażem genetycznym i nic już nie możemy z tym zrobić. Czy tak jest rzeczywiście?
Reklama
Reklama

Geny a dziedziczenie - fakty

To może być dobrą wymówką: "cóż na to poradzę, moja mama taka była i mam to po niej. Nic się nie da z tym zrobić"... Trzeba przyznać, że brzmi to dość fatalistycznie. Wyklucza też możliwość zmiany swojej osobowości czy też pracę nad swoim charakterem.

Jakie są fakty? Cytując za miesięcznikiem "Zdrowie", geny w 40%, a nawet w 60% wpływają na naszą osobowość. Nie wygląda to za dobrze. Dziedziczymy po naszych rodzicach w 70% inteligencję i w 50% cechy osobowości - zarówno te dobre, jak i złe.

Czy jesteśmy więc skazani na powtarzanie tych samych błędów, zachowań i dokładne podążanie śladami rodziców?

Oczywiście, że nie! Prawdą jest, że cechy odziedziczone mogą próbować zdominować naszą osobowość, ale nie jesteśmy przecież bezwolnymi robotami. Możemy pracować nad sobą i ulepszać swoją osobowość i podążać własną drogą życiową.

Jak wszystko wymaga to jednak wysiłku. Prosty przykład: dziedziczymy po naszych rodzicach talenty i zdolności, jednak kiedy ich nie rozwijamy, nie osiągniemy sukcesu. Ktoś może mieć talent malarski, ale jeśli nie będzie ćwiczył ręki czy w ogóle malował, nie zostanie wielkim artystą.

To samo dotyczy negatywnych cech. Jeśli mój ojciec był kłótliwym i zadziornym, nie znaczy to, że ja mam być taki sam. Mogę być zupełnie innym człowiekiem niż on - choć pewne predyspozycje do tego mogą walczyć we mnie o swoje miejsce.

Nie ma przeznaczenia i to jest zdecydowanie dobra wiadomość. Aby jednak uniknąć naśladowania rodziców i pozwolenia, żeby to geny nami rządziły, potrzebna jest ciężka praca.

Co kształtuje naszą osobowość

Tak naprawdę na naszą osobowość oprócz genów mają wpływ:
- status społeczny
- warunki ekonomiczne
- oglądane filmy, czytane książki
- środowisko
- religia
- kultura kraju, w którym mieszkamy
- nasi rodzice, przyjaciele.

Jest to bardzo ważna wiedza, bo znając czynniki wpływające na nas, możemy zastosować środki zaradcze w pracy nad zmianą osobowości.

Czym jest nasza osobowość? W skrócie wszystko to, co przeżywamy i czego doświadczamy, składa się na to kim jesteśmy. Według pewnej definicji, osobowość to zespół cech wrodzonych i nabytych które wyróżniają człowieka, ale nie zależą wyłącznie od genów.
Ciekawą wypowiedź na temat różnicy między osobowością a charakterem znalazłam na blogu pani Iwony Majewskiej-Opiełka. Cytuję za nią:
„Osobowość jest niejako pokazywaniem się innym ludziom, uzewnętrznianiem tego, co z różnych powodów chcemy pokazać. Charakter to zespół nawyków powodowanych naszym zachowaniem oraz zasady, z którymi działamy. Osobowość można zmienić, a charakter kształtować”

Praca nad sobą

Znowu nakrzyczałeś na swoje dziecko. Zrobiło tylko duże oczy, które momentalnie napełniły się łzami, a usta wygięło w podkówkę. Jak się wtedy poczułeś? A przecież obiecywałeś sobie, że już więcej tego nie zrobisz, tylko cierpliwie je wysłuchasz.

Tak samo poczułeś się po ostatniej kłótni z żoną. Co jest nie tak? Czy to geny po twoim ojcu ciągle biorą górę? On był dokładnie tak samo nerwowy - niecierpliwy raptus, który najpierw wylewał swoje emocje, a potem dopiero myślał. Nasiąkałeś tym przez cały czas, gdy mieszkałeś z rodzicami. Trudno się teraz tego wyzbyć. Co robić?

Wspomnieliśmy wcześniej, że nie ma przeznaczenia. Możemy świadomie pracować nad sobą i zmieniać się na lepsze.

W kolejnym interesującym blogu, który znalazłam - „Życie pod palmami” - autorka Joanna Kus-Martinez, tak ciekawie opisała przemianę:
„Ewolucja i rozwój osobisty to pewien rodzaj mentalnego samobójstwa. Gdy stajesz się kimś innym, przepoczwarzasz się, wchodzisz na wyższy stopień swojego ja. Twoje stare ja umiera” i „Wrodzone cechy nie decydują o naszym życiu. Decyduje o nim tylko i wyłącznie nasze działanie. To co zrobimy, czy pokonamy swoje słabości”.

Podpisuję się pod powyższym cytatem dwoma rękami. Można się zmienić, wypracować nowe nawyki i stać się inną osobą. Już Arystoteles to potwierdził, kiedy powiedział: "Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem”.

Świadoma praca, wypracowywanie nowych wzorców myślowych i działania, uczenie się nowych zachowań przez wypracowywanie nawyków, to wszystko zaowocuje i ulepszy nasze życie - warto o tym pomyśleć przy okazji rozpoczęcia nowego roku!

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.62 / 8

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.03.2024
GBP 5.0343 złEUR 4.3086 złUSD 3.9528 złCHF 4.4711 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama