Menu

Szukasz pracy? Liczy się nie tylko dobre CV

Szukasz pracy? Liczy się nie tylko dobre CV
W CV warto dodać zdjęcie, gdyż dzięki temu łatwiej zapadniemy rekruterowi w pamięć. (Fot. Thinkstock)
Wiosna to dobra pora na zmianę pracy...
Reklama

W internecie nie brakuje wzorów pisania CV, w dużym stopniu są to jednak stare i nieprzystające do nowych zasad formularze. Istnieją nowe standardy, według których należy tworzyć dokumenty aplikacyjne.

"Czytelne, pozbawione zbędnych informacji, a uwypuklające najważniejsze atuty kandydata – takie powinno być nowoczesne CV" – mówi Joanna Żukowska, ekspert serwisu z ofertami pracy MonsterPolska.pli.

Informacje, których nie należy wpisywać w CV:

 • Nagłówek, czyli Curriculum Vitae – jest to zbędna utrata cennej linii, rekruterzy doskonale wiedzą, że w ręku mają CV;
 • Adres zamieszkania – do kontaktu z kandydatem wystarczający jest aktualny numer telefonu oraz adres e-mail;
 • Dane o ukończeniu szkoły średniej – w przypadku, gdy kandydat rozpoczął lub ukończył studia, nie trzeba wspominać o wcześniejszych etapach edukacji;
 • Informacje o stażach – w momencie posiadania bogatego doświadczenia zawodowego;
 • Dni – wystarczy wpisać miesiąc i rok, w którym rozpoczęliśmy studia lub pracę;
 • Dobry, średni, komunikatywny – w przypadku znajomości języków, przymiotniki nie są najodpowiedniejszą formą opisu znajomości języka. Jak to opisać? Sprawdź w punkcie 6 poniżej. 
Nagłówek, czyli Curriculum Vitae, jest to zbędna utrata cennej linii. (Fot. Thinkstock)

Informacje, które należy posiadać w CV:

 • Zdjęcie – warto je dodać, gdyż dzięki temu łatwiej zapadniemy rekruterowi w pamięć;
 • Odpowiedni mail – kandydat, który posiada jeszcze e-mail z czasów liceum np. malina83@... powinien przed wysłaniem aplikacji założyć pocztę z adresem zawierającym imię i nazwisko;
 • Aktualny telefon – pomyłka w numerze lub brak telefonu kontaktowego uniemożliwia szybki kontakt rekrutera z kandydatem;
 • Trzy-cztery zdania opisujące nas jako kandydata. To bardzo ważny, jeśli nie najważniejszy element aplikacji, tymczasem wciąż bardzo rzadki. W kilku zdaniach należy zawrzeć informacje opisujące doświadczenie oraz słowa klucze (np. znajomość programów komputerowych);
 • W części poświęconej doświadczeniu konieczny jest nie tylko czas, miejsce i stanowisko. Ważny jest precyzyjny zakres obowiązków;
 • Właściwy opis znajomości języków, czyli stopnie wyrażone w skali Rady Europy (A1, A2 – początkujący, B1, B2- średniozaawansowany, C1, C2 - zaawansowany).

Kolejność informacji zawartych w aplikacji:

 • W górnej części CV powinny znaleźć się dane osobowe (imię nazwisko, telefon, e-mail).
 • Druga linia to miejsce na kilka zdań o kandydacie. Ten element warto szczególnie wyeksponować.
 • W CV według starych zasad kolejną informacją byłaby ta o edukacji. Jednak według nowych standardów, najważniejsze jest doświadczenie, dopiero potem edukacja. Można dodać także rubrykę „projekty specjalne”, które pozwalają na uwzględnienie np. wolontariatu, udziału w prestiżowym konkursie czy projekcie.
 • Dokumenty aplikacyjne zamyka informacja o znajomości języków obcych, coraz rzadziej hobby (kandydat może się pokusić o umieszczenie go w CV, gdy np. pasją jest prowadzenie bloga i hobby wpisuje się charakter stanowiska, na które osoba aplikuje).
 • Jeśli aplikujemy o pracę w Polsce, drobnym drukiem należy dodać także niezbędną formułę: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych osobowych z dnia 29.08.97, Dz. U. Nr 133, Poz. 883

Bądź kreatywny poszukując pracy!

Kiedy szukasz pracy, powinieneś być kreatywny, musisz wyróżnić się z setek aplikacji, tylko wtedy masz szansę. Ile razy to słyszałeś? Setki. Jednak to nie zawsze najlepsza droga.

Brytyjski student wykupił reklamę na billboardzie. Napisał: "Wydałem ostatnie 500 funtów na ten billboard. Zatrudnij mnie". Dostał pracę. Pewna Amerykanka marzyła o stażu w Cosmopolitan. By się wyróżnić, przygotowała babeczki z QR kodami, które odsyłały do strony z jej CV.

Jasne, takie rzeczy się zdarzają. Jednak na każdy taki rekrutacyjny sukces przypada wiele porażek. Istnieje niezwykle cienka granica między byciem elegancko kreatywnym a byciem dziwacznym. A nietrafienie pomysłowością w gusta rekrutera, może być dla kandydata niszczące. Jak daleko więc można się posunąć, by nie przesadzić i sprawić, aby nasze CV naprawdę zapadało w pamięć?

Człowiek vs komputer

"Trzeba pamiętać, że elektroniczne systemy do rekrutacji kandydatów są coraz bardziej powszechne; jeśli firma zatrudnia ponad 500 osób, można śmiało zakładać, że taki posiada. To ważne, by wiedzieć, czy wysłane CV przejdzie przez sito maszyny" – mówi Joanna Żukowska, ekspert serwisu z ofertami pracy MonsterPolska.pl. "To algorytm będzie przeprowadzał wstępną selekcję, sprawdzał, czy to co kandydat napisał, odpowiada oczekiwaniom pracodawcy. W takiej sytuacji kreatywne triki mogą przynieść odwrotny skutek. Komputer może ich po prostu nie zrozumieć" – dodaje.

Zanim zainwestujemy czas w tworzenie nietypowego i unikatowego CV, sprawdźmy, czy potencjalny pracodawca doceni nasz wysiłek (zastanówmy się też, czy branża, w której szukamy pracy, nie jest na to zbyt konserwatywna). Zdarza się, że firma ma jasno określone wytyczne, jak powinno być sformułowane CV i list motywacyjny. Kandydat, który się do nich nie zastosuje, może być na wstępie skreślony.

Dobrze jest dowiedzieć się, kto jest po drugiej stronie. Nie zawsze jest to możliwe, ale czasem można ustalić, kto konkretnie czyta podania o pracę. Wtedy warto poszukać trochę głębiej i dowiedzieć się, kim jest ta osoba. Jeszcze lepiej jeśli mamy kogoś znajomego w firmie, do której aplikujemy i możemy zdobyć ciekawe informacje o rekruterach. Dzięki temu można spersonalizować przekaz. Załóżmy, że nasz rekruter jest bardzo aktywny na Facebooku, możemy np. założyć specjalny "rekrutacyjny" fanpage na tym portalu - wstawić kilka zdjęć i postów, które opiszą nasze doświadczenie i umiejętności. I postarać się, by rekrutujący "wpadł" na nasz profil. 

Do odważnych świat należy. Czasem więc szukając pracy, trzeba zaryzykować. Jednak jeśli planujemy zrobić coś, co odbiega od normy, skonsultujmy to. Pokażmy rodzinie, przyjaciołom. Świeże spojrzenie postronnej osoby pomoże wyłapać ewentualne niezręczności.

Do rzeczy - czyli jak odświeżać CV

Niezależnie od tego, jaką formułę przyjmiemy, zawsze stosujemy jedną zasadę: formułujemy myśli jasno i zwięźle. Jeśli potrafimy zapakować nasze CV w świeże, oryginalne opakowanie, to świetnie. Ale nie zapominajmy, by merytorycznie było jak żyleta. Jeśli rekruter będzie musiał poświęcić swój czas na odczytywanie finezyjnych metafor i szukanie między wierszami, polegliśmy.

Dobrze jest dowiedzieć się, kto jest po drugiej stronie. (Fot. Thinkstock)

CV może być jednym z najskuteczniejszych narzędzi w drodze do wymarzonej pracy. To wizytówka, która ma zachęcić do kontaktu z nami. Ale i ono potrzebuje wiosennego przeglądu.

Dawniej uważano, że wiosna to nowe otwarcie. Nasi przodkowie sprzątając po zimie, razem z kurzem pozbywali się z domów zła, nieszczęścia i chorób. Wierzyli, że sprzątając zapraszają pod strzechy szczęście i dostatek.

Może coś w tym jest? Razem z wiosennym słońcem, dostajemy energię, którą warto spożytkować na porządkowanie nie tylko domu, ale i życia. To może być dobry czas dla tych, którzy utknęli na swoim stanowisku bądź w poszukiwaniach pracy. Zacznijmy otwarcie na zmiany od wiosennego sprzątania w CV.

Najlepiej podzielić wiosenne odświeżanie CV na dwa etapy:

 1. Upewniamy się, że nasze umiejętności i kwalifikacje są zaprezentowane w sposób uporządkowany i treściwy.
 2. Próbujemy zapełnić luki i usunąć niedociągnięcia.

Pierwsze zadanie traktujemy jak inwentaryzację. To dokładnie tak, jak ze sprzątaniem szafy po zimie – wyrzucamy to, co przechodzone lub co wyszło z mody. Krytycznie przeglądamy więc to, czym się w CV chwalimy. Czy nie wpisaliśmy rzeczy zbędnych, które niczego nie wnoszą do opisu przebiegu naszej kariery? Czy przykłady obowiązków są konkretne? Czy zadbaliśmy o uszczegółowienie kompetencji miękkich, które są w cenie na rynku pracy? Niech nasze CV będzie lekkie i treściwe.

Po drugie porządkujemy treść CV. Obudowujemy ją statystykami, liczbami i faktami, które podkreślą to, co osiągnęliśmy. Tam, gdzie to możliwe dopisujemy konkretne liczby do działań, np. wpływy, oszczędności. 

Porządki będą okazją, by się przyjrzeć, czego nam brakuje i gdzie wypadamy blado. Dzięki temu będziemy mogli wprowadzić w nasze życie drobne zmiany, które pomogą wypełnić te luki. Jak?

Zdarza się często, że mamy każdego dnia określoną, mało różnorodną ilość zadań. To żaden problem, jeśli aplikujemy na identyczną posadę, ale tak dzieje się coraz rzadziej. Często potrzebujemy jakiejś odmiany – mówi Joanna Żukowska, ekspert serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl. Warto więc szukać możliwości poszerzania swoich kompetencji – radzi.

Chcesz wpisać do CV – umiejętność pracy w zespole? Weź udział w projekcie poza Twoim działem, np. w organizowaniu eventów dla załogi. Liczy się to, co pomoże pokazać potencjalnemu pracodawcy, że umiesz grać drużynowo. Tak, by z czystym sumieniem wpisać taką kompetencję do CV.

Jeśli nie mamy takich możliwości w pracy, poszukajmy na zewnątrz. Może to być działanie na rzecz lokalnej społeczności lub udział w charytatywnym projekcie. Po godzinach, choćby w ramach wolontariatu, można zdobyć kwalifikacje wymagane w wymarzonej pracy. Jeśli ktoś chciałby zająć się PR-em, może zacząć od asystowania w takim dziale w organizacji non-profit – nawet jeśli miałoby to oznaczać tylko pomoc po godzinach.

Jeśli czujemy, że kompletnie brakuje nam wymaganych kwalifikacji, warto zapisać się na konkretny kurs zawodowy lub studia podyplomowe, które będą przepustką do wymarzonej pracy. W końcu człowiek uczy się całe życie i nie musi specjalizować się tylko w jednej dziedzinie.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 2.25 / 8

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.06.2018
GBP 4.916 złEUR 4.317 złUSD 3.735 złCHF 3.747 zł

Sport


Reklama

Drogi Czytelniku!

Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych i personalizację treści marketingowych. Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dzięki nim możemy finansować rozwój naszych usług. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne.

Zezwolenie na reklamę

Dzięki personalizacji pokazujemy Ci treści lepszej jakości, a dzięki zebranym danym możemy cały czas je doskonalić. Reklamy są dopasowane do Twoich potrzeb - dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój. Dopasowanie pozwala nam wyświetlać ich mniej. Zapewniamy bezpieczeństwo Twoich danych. Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

Chcielibyśmy poinformować naszych użytkowników jakie ich dane oraz w jaki sposób są przetwarzane oraz na jakich zasadach będą przetwarzane po 25 maja 2018 r. W dalszej części można znaleźć więcej informacji na ten temat.

RODO 2018. Co to jest?

Dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE tzw. RODO (GDPR). Celem rozporządzenia jest doprowadzenie do pełnej harmonizacji prawa w ramach UE i swobodnego przepływu danych osobowych. W założeniu ma pozwolić mieszkańcom Unii Europejskiej na lepszą kontrolę ich danych osobowych oraz stanowić modernizację i ujednolicenie przepisów umożliwiających firmom ograniczanie biurokracji i korzystanie ze zwiększonego zaufania klientów.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie firma JD Blayer LTD - wydawca londynek.net z siedzibą w Londynie oraz nasi zaufani partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jakie dane są przetwarzane i w jakim celu?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Londynek.net, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Dane są przetwarzane między innymi, aby:

 • - zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • - pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem, Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania - oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych zaufanych partnerów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk "Tak, zgadzam się", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania ze strony interneowej Londynek.net oraz przez naszych partnerów w tzw. plikach cookies, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.