Menu

Posiadasz którąś z tych cech? Według naukowców jesteś inteligentny

Posiadasz którąś z tych cech? Według naukowców jesteś inteligentny
Inteligencji nie można u kogoś dostrzec "po okładce" - można jednak ją dostrzec w zachowaniu. (Fot. Thinkstock)
Naukowcy nie mają wątpliwości - to właśnie te cechy charakteryzują ludzi o ponadprzeciętnej inteligencji.
Reklama

Lata badań na prestiżowych uniwersytetach nie poszły na marne - teraz z łatwością poznamy ponadprzeciętnie inteligentne osoby już na podstawie ich zachowania, bez znajomości ich ilorazu inteligencji.

Co robią osoby inteligentne?

Uczą się na własnych błędach

Inteligentna osoba doskonale wie, w którym momencie zrobiła coś źle i szybko wyciąga z tego wniosku. 

Badania przeprowadzone na Michigan University wykazały, że ludzie, którzy wierzą, że można nauczyć się czegoś z własnych potknięć, faktycznie to zrobią, w przeciwieństwie do tych, którzy nie wykazują takiej wiary.

Kłócą się "dyplomatycznie"

Osobom inteligentnym daleko do "krzykaczy" - jeśli mają jakiś problem lub odmienne zdanie, raczej skupią się na ich wypunktowaniu niż zrobieniu szumu i obrażeniu kogoś.

Naukowcy zwracają również uwagę, że osoby takie nie ignorują innego punktu widzenia na daną sprawę.

"Jeśli dojdzie do kłótni z udziałem takiej osoby, efekt może być niezwykły. Zamiast urazy, często dochodzi do wzmocnienia danej relacji, ponieważ druga strona konfliktu wie, że jest szanowana, nawet jeśli ktoś się z nią nie zgadza" - ocenił dr Traivis Bradberry, autor badania Emotional Intelligence 2.0.

Inteligencja objawia się w różny sposób, nie należy jej jednak mylić z mądrością. (Fot. Thinkstock)

Nie uważają się za inteligentnych

Wszyscy z wysokim ilorazem inteligencji mają jedną wspólną cechę - nie podkreślają tego w żaden sposób, nie mówią o tym, nie zwracają na to uwagi, może nawet nie są tego świadomi.

Dość zauważalny jest u nich tzw. efekt Krugera-Dunninga. Polega on na tym, że osoby niewykwalifikowane w danej dziedzinie mają tendencję do przeceniania swoich umiejętności, podczas gdy osoby wysoko wykwalifikowane mają tendencję do zaniżania oceny swoich umiejętności.

Lubią "chore" żarty 

Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Vienna dowiodły, że osoby o wyższym ilorazie inteligencji lubią niesmaczne i niepoprawne żarty.

Testy psychologiczne na ludziach oglądających "chore" kreskówki udowodniły, że takie osoby są znacznie bardziej inteligentne.

Uwielbiają być sami 

Bycie duszą towarzystwa daje mnóstwo pozytywnej energii, ale ponadprzeciętne osoby potrafią ją czerpać... będąc samemu. Co więcej - naukowcy z Singapore Management Unversity dostrzegli zależność, która pokazała, że "samotnicy" prawie zawsze mają większy iloraz inteligencji.

Są fizycznie leniwi

Wielu z nas nie widzi nic złego w spędzeniu całego wieczoru na oglądaniu seriali w internecie, zamiast pójściu na siłownię. Na szczęście może być to oznaka prawdziwych geniuszy!

Badania przeprowadzone na Florida Gulf Coast Unviersity udowodniły, że osoby inteligentne mają większą potrzebę "mentalnego zabawiania się" niż osoby mniej inteligentne. Pokazały one też, że wpływa to na ich aktywność fizyczną, której podejmują się mniej chętnie.

Przynajmniej raz użyły nielegalnej substancji

Inteligencja nie zawsze idzie w parze z mądrością. Wielu naukowców odkryło, że osoby z wyższym ilorazem IQ chętniej i częściej sięgają po niedozwolone używki. Co więcej, naukowcy udowodnili, że osoby inteligentne mogą znacznie łatwiej popaść w nałóg alkoholowy.

Badania pokazały, że w największej grupie ryzyka są inteligentne kobiety, u których istnieje większe prawdopodobieństwo sięgania po amfetaminę, marihuanę czy kokainę.

Badania dowiodły, że inteligentni ludzie szybciej odnoszą w życiu sukces. (Fot. Thinkstock)

Nie wierzą w Boga

Ludzie religijni są mniej inteligentni niż ci, którzy uważają się za ateistów. Tak uważa zespół profesora Mirona Zuckermanna z University of Rochester, który badał wpływ wiary w Boga na inteligencję.

Badania zwróciły uwagę, że wszystko wynika z prostej kalkulacji. Osoby inteligentne szybciej wychodzą za mąż i odnoszą w życiu sukces - to oznacza, że potrzebują oni "mniej religii" w swoim życiu niż ci, którym nic nie wychodzi.

Nie publikują inspirujących myśli i grafik na Facebooku

Stosunkowo nowe badania przeprowadzone na University of Waterloo w Kanadzie dowiodły, że ludzie, którzy wrzucają "motywujące" i inspirujące obrazki mają mniejszy iloraz inteligencji niż ci, którzy tego nie robią. 

Osoby z niskim IQ nie tylko wrzucają obrazki, które - z punktu widzenia logiki - zawierają bezsensowną, na nic nie wskazującą treść, ale również są bardzo podatne na wszelkiej maści teorie spiskowe.

Nie obwiniają innych za swoje niepowodzenia

To częsta cecha świadcząca o inteligencji. Osoby o niskim IQ zawsze szukają winnego swojego położenia - najczęściej są to politycy lub osoby z pracy na wyższym stanowisku. 

Ludzie, którzy mają wysokie IQ, częściej wyrażają przekonanie, że sami dla siebie są kowalami swojego losu.

Są pierwszym dzieckiem w rodzinie

Badacze z Edinburgh University zwrócili uwagę, że ci, którzy narodzili się jako pierwsi, bardzo często są bardziej inteligentni od reszty rodzeństwa. 

Niektórzy uważają, że może mieć to związek z faktem, że pierworodni mają w dzieciństwie większe możliwości rozwoju, ponieważ budżet rodziny nie jest jeszcze tak obciążony, jak w późniejszym okresie. 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 2.76 / 33

Komentarze


 • Woytek
  21 marca 2017, 21:30

  Karo Lajna - Twój test na inteligencję wypadł bardzo miernie. Jesteś zwykłym krzykaczem i prostakiem. Wracaj do dziupli. Goodbye.

 • Czytelnik
  22 marca 2017, 09:59

  a ja myslalam ze inteligencja to mozliwosc znalezienia rozwiazan w tym bez wyjsciaitanimi kosztami w szybkim odstepie czasowym.Co to ma do tego ktorym jestes w rodzinie albo jakimi zartami sie interesujesz czy masz nadwage itp.Troche sceptyczna ta ocena jak dla mnie. Liczy sie bystrosc i szybkosc umyslu. Chyba ze chodzi o klase spoleczna inteligecja to tu chyba najwazniesze wychowanie i klasa no i majatek oczywiscie.

 • W.
  22 marca 2017, 13:43

  Do Czytelnik - to o czym mowisz to jest szczurzy spryt a nie inteligencja. Inteligencja to umiejetnosc samodzielnego myslenia i rozlegle zainteresowania.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.05.2018
GBP 4.881 złEUR 4.281 złUSD 3.625 złCHF 3.639 zł

Sport


Reklama