Menu

Polska Szkoła Muzyczna w Londynie - dla kogo?

Polska Szkoła Muzyczna w Londynie - dla kogo?
Uzdolnione muzycznie polskie dzieci będą mogły szlifować swój talent w polskiej szkole. (Fot. Polska Szkoła Muzyczna)
Ruszyły zapisy do nowo utworzonej Polskiej Szkoły Muzycznej. To pierwsza taka placówka w Londynie. Już od 1 września 2017 roku chętni będą mogli uczęszczać na zajęcia pięciu sekcji: pianina, gitary, skrzypiec, akordeonu oraz sekcji wokalnej.

Oferta szkoły skierowana jest przede wszystkim dla dzieci od lat pięciu i młodzieży, która chciałaby się kształcić muzycznie i rozwijać swoje umiejętności oraz talenty. Oferowane będą również zajęcia indywidualne.

O placówce rozmawiamy z jej pomysłodawcą i dyrektorem, Piotrem Misztalem.

Polska Szkoła Muzyczna przedstawia się jako pierwsza taka placówka w Londynie. Czy to dlatego, że w stolicy Wielkiej Brytanii jest tak wiele utalentowanych polskich dzieci?

Piotr Misztal - dyrektor i założyciel szkoły. (Fot. www.grafimar.co.uk / P. Misztal)

Piotr Misztal: - W każdym z nas drzemie jakiś talent, lecz nie każdy wie o tym, że go posiada. Polska Szkoła Muzyczna ma na celu pomóc w odkryciu i pracy nad talentem, w tym przypadku muzycznym. Wierzę, że w Londynie jest mnóstwo polskich dzieci oraz młodzieży, która jest uzdolniona nie tylko muzycznie. Szkoła ma na celu kształcenie tego talentu już od najmłodszych lat.

Pomysł na utworzenie szkoły pojawił się w mojej głowie już dawno. Od trzech lat uczę prywatnie dzieci i młodzież gry na gitarze oraz pianinie. Pracuję z dziećmi również jako nauczyciel w jednej z polskich sobotnich szkół. Wcześniej w Polsce pracowałem jako nauczyciel śpiewu w miejscowym domu kultury. Muzyka jest moją pasją odkąd pamiętam, a praca z dziećmi sprawia mi satysfakcję, że mogę kogoś czegoś nauczyć i podzielić się wiedzą oraz doświadczeniem.

Na Wyspach jest wiele artystycznych szkół, czym wyróżniać się będzie Polska Szkoła Muzyczna?
- Tak? Myślałem że jesteśmy jedyną taką placówką... :-) Wyróżnia nas fakt, że w Anglii nie ma (o ile mi wiadomo) drugiej takiej Polskiej Szkoły Muzycznej. Chciałbym, aby z czasem ta szkoła była na wysokim poziomie i przygotowywała uczniów nie tylko do egzaminów, ale również do bycia profesjonalnymi muzykami. Wyróżniać nas będzie nazwa, zamiłowanie do muzyki oraz pracy z najmłodszymi.

Czy ta szkoła to bardziej potrzeba polskich dzieci, których rodzice szukają polskiego miejsca, gdzie mali muzycy mogliby rozwijać swój talent? Czy może to nauczyciele szukają kontaktu z polską młodzieżą?
- I tak, i tak. Polską Szkołę Muzyczną założyłem z myślą o najmłodszych, aby umożliwić im kształcenie w dziedzinie muzyki. W Londynie, jak i całej Anglii, istnieje wiele polskich sobotnich szkół, szkółek piłkarskich czy rozmaitych klubów, a mi brakowało miejsca, gdzie na pierwszym miejscu będzie właśnie muzyka połączona z zabawą i językiem polskim.

Nauczyciele nie narzekają raczej na brak uczniów, wiem coś o tym. Ideą szkoły było stworzenie jednego miejsca, gdzie wszyscy wspólnie możemy się spotkać i uczyć. Tak jest profesjonalniej.

Nasi nauczyciele to wykwalifikowani pedagodzy muzyczni z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi. Wszyscy posiadają ważny certyfikat DBS.

Czy poza uniwersalnym językiem muzyki, w placówce dzieci będą porozumiewać się po polsku?
- Tak. Nazwa Polska Szkoła Muzyczna mówi sama za siebie! :-) Nie wszyscy uczęszczają do polskich sobotnich szkół, a więc będzie to świetne miejsce, aby podszkolić sobie język polski.

W jaki sposób odbywa się rekrutacja do placówki?
- Online. Wystarczy pobrać, wypełnić i odesłać formularz zgłoszeniowy, który pobrać można z naszej strony wraz z wpisowym, które wynosi £50, aby zagwarantować sobie miejsce w szkole. 

Kiedy rozpoczną się pierwsze zajęcia?
- W pierwszym tygodniu września. Oficjalnie otwarcie szkoły powiązane z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, przewidujemy na 1 września. Pierwsze zajęcia rozpoczną się już 4 września.

Na jakich instrumentach młodzież będzie mogła grać?
- W ofercie szkoły znajduje się 6 sekcji muzycznych - pianino, gitara, wokal, akordeon, skrzypce oraz flet. Więcej informacji na temat każdej z sekcji muzycznych można znaleźć na naszej stronie www.psmlondyn.com.

Czy w programie szkoły nauczyciele więcej czasu będą poświęcać polskim kompozytorom, Chopinowi, Wieniawskiemu, Moniuszce? Czy uczniowie będą mieli możliwość zapoznania się z historią polskiej muzyki?
- W planach mamy wprowadzenie zajęć z teorii muzyki, gdzie uczniowie będą mogli bliżej poznać nie tylko wybitnych kompozytorów, ale również poznać bliżej wybrany instrument od strony teoretycznej.

Czy i gdzie będzie można posłuchać młodych wirtuozów? Czy szkoła przewiduje organizację koncertów?
- Siedzibą szkoły będzie biblioteka Streatham Library, która dysponuje dość dużą salą. Przewidujemy koncerty okolicznościowe naszych uczniów, na które już teraz serdecznie zapraszamy. Mam nadzieję, że wraz z rozwojem szkoły, uda nam się wystąpić również poza jej murami.

Obecnie szkoła prowadzi zapisy do klas pianina, gitary, skrzypiec, akordeonu oraz sekcji wokalnej. Myśli Pan o utworzeniu na przykład polskiego chóru?
- Zapomniała Pani o sekcji fletu poprzecznego! :-) W mojej głowie jest wiele pomysłów, związanych z muzyką oraz rozwojem szkoły, natomiast na wszystko potrzeba czasu. Polska Szkoła Muzyczna daje możliwość naprawdę sporego rozwoju i otwiera drzwi szeroko. Muzyka to temat obszerny. Nie wykluczam, że w przyszłości pojawią się nowe sekcje muzyczne, nawet wspomniany przez Panią polski chór. Wszystko zależy od potrzeb Polonii oraz naszych talentów.

(Fot. Polska Szkoła Muzyczna)

Szkoła mieści się w Tate Streatham Library (SW16 1PN). Nauka odbywać się będzie w trzech semestrach, które są spójne z semestrami szkół angielskich w gminie Lambeth. 

Każdy semestr składać się będzie z 12 lekcji po 45-60 minut. Zajęcia odbywać się bedą od poniedziałku do piątku w godzinach 16:00-19:00 (dzień i czas w zależności od wybranej sekcji muzycznej oraz grupy wiekowej).

Obecnie zapisy prowadzone są dla sekcji pianina, gitary, skrzypiec, akordeonu oraz sekcji wokalnej. Więcej informacji o naborze na nowy rok szkolny 2017/2018 oraz cenach można znaleźć na oficjalnej stronie szkoły.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.75 / 4

Komentarze


 • Mama
  13 sierpnia 2017, 12:19

  Wydaję mi się,że godziny od 16-19sta w tygodniu są złe,ponieważ moja córka chodzi do szkoły od 9-do 3.30 i jeszcze by miała spędzić czas na dodatkowych zajęciach?Żaden 5 latek tego nie wytrzyma ;-(

 • Brygida
  13 sierpnia 2017, 21:06

  Szkoda, że nie robią zajęć na weekendy.

 • Rodzic
  21 stycznia, 22:04

  Chciałam napisać sprostowanie, że wyżej opisywana szkoła nie jest pierwszą tego typu placówką w Londynie, gdyż moje dziecko już od wielu lat uczęszczało do polskiej szkoły muzycznej na Balham.

Dodaj komentarz


Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.02.2018
GBP 4.723 złEUR 4.181 złUSD 3.401 złCHF 3.625 zł

Sport


Reklama