Menu

Pokój w zamian za seks, czyli oblicze irlandzkiego kryzysu mieszkaniowego

Pokój w zamian za seks, czyli oblicze irlandzkiego kryzysu mieszkaniowego
"Seks za czynsz" nie ma nic wspólnego z relacją landlord - lokator. (Fot. Thinkstock)
Gnębiący Irlandię najgorszy we współczesnej historii kryzys mieszkaniowy doprowadził do nowego zjawiska - proponowania dachu nad głową w zamian za seks. "To zawoalowana forma prostytucji" - ostrzega organizacja działająca na rzecz kobiet.

Liczba ofert wynajmu i kupna nie zaspokaja potrzeb rozwijającego się kraju i doprowadziła do tego, że obecnie średni czynsz w południowym Dublinie wynosi €1 868.

Według "Irish Times", tylko w jednym tygodniu na stronach internetowych z nieruchomościami Craigslist i Locanto pojawiło się 10 ofert typu „czynsz za seks”. Autorami anonsów są zwykle mężczyźni poszukujący kobiet, ale zdarzają się też oferty od gejów. Jedne oferty sformułowane są wprost, podczas gdy inni przekazują wiadomość w bardziej zawoalowany sposób. Na przykład 30-latek z przedmieść Dublina szuka kobiety na „2-tygodniowy okres próbny z możliwością przedłużenia”. W zamian za pobyt oczekuje masowania.

Oferty wyłącznie ze zdjęciem

Inny natomiast pobiera za pokój €450 miesięcznie, ale odpowiednia kandydatka powinna „lubić chodzenie po domu w skórze i lateksie”.

Ruhama: "Oferowanie lokum w zamian za seks jest formą prostytucji". (Fot. Thinkstock)

Trzydziestokilkulatek z kolei chętnie odda wolny pokój i umożliwi korzystanie z całego domu młodym kobietom chętnym do „zajmowania się właścicielem raz lub dwa razy w tygodniu”. Kandydatki muszą najpierw jednak wysłać swoje zdjęcie do akceptacji oraz napisać o sobie kilka słów. Mężczyzna zaznaczył, że preferuje Latynoski.

44-letni Carl zamieszczał swoje ogłoszenia wielokrotnie w ciągu kilku miesięcy. Szukał mężczyzny w wieku 18–21 lat, do dzielenia kawalerki za darmo. W anonsie informował, że jest biseksualistą i preferuje „biseksualistów lub gejów z otwartymi umysłami, w wieku studenckim”. Carl dodawał, że jest fotografem i będzie w związku z tym oczekiwał także pozowania do zdjęć. „Hojność” dublińczyka nie wykracza jednak poza czynsz – od „studenta” wymaga płacenia €25 tygodniowo za prąd i dostęp do internetu bezprzewodowego.

Inny sposób na „te rzeczy”

Dziennikarze „Irish Times” skontaktowali się z mężczyznami zamieszczającymi tego typu ogłoszenia. Żaden z nich nie zgodził się na rozmowę przez telefon, za to dwóch odpisało na e-maile.
Mężczyzna, który podpisał się jako Jack, powiedział „IT”, że po raz pierwszy opublikował ogłoszenie, gdy zaczęło się psuć między nim a jego dziewczyną.

„Szukałem innego sposobu na robienie tych rzeczy. Dostałem około 30 odpowiedzi od zainteresowanych kobiet z całej Europy. Jednak postanowiliśmy do siebie wrócić z narzeczoną, dlatego ostatecznie z żadną z nich się nie spotkałem” - napisał w e-mailu.

Na stronach z ogłoszeniami pojawiały się także anonse od mężczyzn poszukujących lokum w zamian za seks. Jeden z nich przyznał, że zrobił to w akcie desperacji.

„Naprawdę potrzebuję pokoju albo łóżka na kilka najbliższych miesięcy. Może być gdziekolwiek w Dublinie. Mam nadzieję na miejsce za darmo w zamian za mój czas i towarzystwo. Jestem otwarty na przedyskutowanie twoich wymagań. Potrzebuję pokoju jak najszybciej, dlatego nie zwlekaj, tylko zadzwoń” - apelował.

"Szukałem innego sposobu na robienie tych rzeczy". (Fot. Thinkstock)

W internecie zdarzają się także ogłoszenia osób poszukujących pokoju do wynajęcia – chętnych i płacić, i świadczyć usługi erotyczne.

„Poważny Afrykanin szuka pokoju do wynajęcia na weekendy. Mam swój dom, ale poszukuję czegoś bliżej Dublina, ponieważ w weekendy chodzę na kurs. Mogę zapłacić do €400 miesięcznie, oferuję też seks, najchętniej mieszanej parze – czarny mężczyzna i biała kobieta” - zastrzega.

Zawoalowana prostytucja

Zaniepokojenia nowym „trendem” nie ukrywa Ruth Breslin z Ruhamy, dublińskiej organizacji pozarządowej działającej na rzecz ochrony kobiet przed prostytucją. Jej zdaniem, tego typu ogłoszenia mogą być pułapką.

“Zawsze definiujemy prostytucję i wykorzystywanie seksualne bardzo szeroko. Bardzo często bowiem w zamian za seks nie są oferowane pieniądze, lecz jakieś dobra. Dla niektórych kobiet mogą to być narkotyki. W tym przypadku – dach nad głową. Naszym zdaniem jest to przykład wykorzystywania seksualnego” - ostrzega działaczka.

Według Breslin, na tego typu wyzysk najbardziej narażone są kobiety przyjeżdżające do Irlandii po raz pierwszy z zagranicy. Jako że niektóre szukają na Zielonej Wyspie — która właśnie oficjalnie wyszła z recesji — ucieczki przed ubóstwem, to mogą mieć one problem z opłaceniem czynszu.

„Taka kobieta może bardzo się uzależnić od osoby, która zachowuje się jak landlord, ale szuka czegoś więcej niż zwykłego układu najemca-właściciel. Jeśli przyjechała tutaj, nie znając nikogo i nie mogąc na nikogo liczyć i nie ma dokąd pójść – co się z nią stanie?" - pyta retorycznie.

Według najnowszego raportu portalu Daft.ie, ceny wynajmu mieszkań w Dublinie systematycznie rosną. Średnie komorne wynosi obecnie w stolicy €1 159. Wzrostowi sprzyja coraz mniejsza liczba wolnych lokali w irlandzkiej stolicy.

„1 sierpnia w kraju było dostępnych do wynajęcia 2 930 nieruchomości. To najmniejsza liczba od czasu rozpoczęcia rejestru w 2006 roku. W Dublinie było zaledwie 1,1 tys. ofert, podczas gdy w tym samym okresie 2014 roku można było wybierać spośród 2 tys.” - informują analitycy.

Ceny najbardziej wzrosły w stolicy – obecnie trzeba na czynsz przeznaczać o €260 więcej niż w czasie ostatniego szczytu w 2008 roku. Sytuacja w pozostałych miastach Szmaragdowej Wyspy jest tylko niewiele lepsza. W Cork w ciągu ostatniego roku czynsze wzrosły o 6,8%, w Galway o 10%, w Limerick o 10,8, a w Wateford o 8,4.

Niestety, nic nie zapowiada poprawy sytuacji. Według irlandzkiego Banku Centralnego, w ciągu najbliższych 3 lat ceny domów w Irlandii mają zdrożeć o 15 procent.

Na podstawie:

  • Lovin.ie: Dublin Landlords Posting 'Sex For Rent' Ads As Rental Crisis Peaks
  • Irish Times: ‘Sex for rent’ in Ireland: massages, modelling, no money

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.12 / 8

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.02.2018
GBP 4.683 złEUR 4.147 złUSD 3.341 złCHF 3.601 zł

Sport


Reklama