Menu

Onpartu - wyjątkowa organizacja dla kobiet

Onpartu - wyjątkowa organizacja dla kobiet
Paulina Polak - założycielka Onpartu. (Fot. Onpartu)
Celem Onpartu jest wspierać tak wiele kobiet jak to możliwe - kobiet chcących sięgać po szanse odpowiadające ich doświadczeniu i wykształceniu poprzez pracę dla dotychczasowych pracodawców lub w nowym otoczeniu. Rozmawiamy z założycielką tej organizacji społecznej, Pauliną Polak.

Paulina, proszę przedstaw się naszym czytelnikom i powiedz kilka słów o projekcie Onpartu.

- Wyjechałam z Polski już jako nastolatka w celach edukacyjnych, najpierw do Niemiec, potem do Anglii. Karierę rozpoczęłam w bankowości inwestycyjnej i doradztwie, ale po dziesięciu latach postanowiłam się zatrzymać, aby się zastanowić i zrozumieć, jakie są moje wartości i co mnie motywuje. W tym czasie pracowałam dla organizacji charytatywnej w Indiach oraz społecznie w Peru.

Po powrocie do Europy zaczęłam zajmować się kwestią, która nurtowała mnie już w czasie studiów z ekonomii. Podczas kiedy w ciągu dnia uczyłam się, jak zmniejszać bezrobocie i biedę, wieczorami pracowałam dorywczo w restauracjach z wysoko wykwalifikowanymi imigrantami, którzy byli kompletnie pomijani przez wszelkie inicjatywy rządowe i pozarządowe.

Dlatego w 2015 roku założyłam Onpartu i aktywnie zajęłam się tym problemem. Onpartu jest organizacją społeczną, która umożliwia kobietom nieurodzonym w Wielkiej Brytanii otwarcie się na szanse zawodowe odpowiadające ich wykształceniu i wcześniejszemu doświadczeniu. Onpartu robi to zapewniając szkolenia, mentoring oraz tworząc wzajemnie wspierająca się społeczność.

Jakie są szanse znalezienia pracy zgodnej z profilem i wiedzą zdobytą w ojczyźnie, podczas pobytu w Wielkiej Brytanii?

- Niestety, około 40% imigrantów jest zatrudnionych na stanowiskach niższych w stosunku do ich wykształcenia i umiejętności. Jednak jeśli język angielski nie stanowi bariery, to uważam, że wcześniejszą aktywność zawodową można wznowić lub nieco zmienić jej profil - to ostatnie jest szczególnie istotne dla osób, które nie chcą się przekwalifikować, np. prawników.

Często żyjemy i pracujemy zgodnie z wizją sukcesu, jaka jest społecznie przyjęta, taką jak pieniądze i prestiż. To oznacza, że po prostu nie pozwalamy sobie na alternatywne opcje kariery - tym bardziej, że poszukiwanie pracy może być długim i zniechęcającym procesem.

Dlatego jeśli czujemy, że utknęliśmy, to uświadomienie sobie naszych mocnych stron i zainteresowań jest niezmiernie ważne. Tutaj dobrym punktem wyjścia może być opinia naszych przyjaciół, członków rodziny i poprzednich pracodawców.

Czy mogłabyś wymienić, jakie są pierwsze kroki w „prawidłowym” szukaniu pracy?

- Jeśli współpraca z rekruterami nie przynosi oczekiwanych rezultatów, być może trzeba przeanalizować swoje podejście. Oto, co ja bym zaproponowała:

1. Poznaj swoją branżę: zrób listę 20 wymarzonych brytyjskich pracodawców. Przeczytaj raporty rynkowe i prasę branżową, aby zidentyfikować liderów rynku, lub witryny SME, takie jak www.crunchbase.com, aby znaleźć najszybciej rozwijające się firmy.

2. Poznaj swoich potencjalnych pracodawców: sprawdź ich referencje na stronie www.glassdoor.co.uk, przeanalizuj ich strony internetowe, zwłaszcza raporty roczne.

3. Doceń ich usługi lub produkty: zostań rzecznikiem w mediach społecznościowych: polub, obserwuj i przyciągnij ich uwagę – może to być bardzo skuteczne w przypadku mniejszych firm.

4. Zidentyfikuj osoby decyzyjne lub wpływowe: sprawdź, czy możesz porozmawiać z nimi przez LinkedIn lub w trybie offline, na przykład uczestnicząc w seminarium. Następnie wykorzystaj swoje umiejętności autoprezentacji.

5. Przygotuj swoje CV i list motywacyjny!

Te kroki umożliwią Ci podjęcie bardziej świadomych decyzji o zatrudnieniu, pomogą Ci w kontaktach z rekruterami, którzy mogą nie rozpoznać twojego potencjału, i przygotują Cię do nadchodzącej rozmowy kwalifikacyjnej.

Jaki jest sekret idealnego CV? Czy opłaca się zapłacić za profesjonalną usługę pisania CV?

- Każdemu, z kim współpracujemy w Onpartu wpajamy trzy zasady, jak przekonać do siebie pracodawców w Wielkiej Brytanii:

1. Dostosuj swoje CV: Na maksymalnie dwóch stronach musisz podkreślić swoje umiejętności oraz osiągnięcia, które mają znaczenie z punktu widzenia danego stanowiska. Upewnij się, że używasz słów kluczowych z ogłoszenia o pracę i nie dołączaj danych osobowych ani zdjęcia.

2. Zaprezentuj swoje osiągnięcia: Zastąp słowa, takie jak "team player" lub "pracowity", rzeczownikami, np. "zarządzałam, prowadziłam, dostarczyłam". Przedstaw swoje obowiązki jako osiągnięcia, najlepiej w liczbach. Na przykład, zamiast mówić "zbieranie funduszy", powiedz "zebrano 50 000 funtów, sprzedając bilety na 100-osobową galę charytatywną".

3. Zadbaj, aby twoje CV było atrakcyjne wizualnie: formatowanie, składnia zdań i pisownia muszą być bez zarzutu!

Po zakończeniu, poproś osobę biegle posługującą się językiem angielskim (najlepiej native speakera) oraz kogoś z branży o sprawdzenie twojego CV i szczerą ocenę.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez imigrantów w trakcie poszukiwania pracy i rozmów kwalifikacyjnych?

- Najczęstszym błędem jest wysyłanie zbyt wielu złych jakościowo podań o pracę. Niewiele też osób korzysta z zasady "zastanów sie, dopracuj i przeorientuj ". Na przykład, jeśli wysyłanie CV do baz danych jest nieskuteczne, być może należy się skupić na nawiązywaniu kontaktów - około 70% miejsc pracy jest znajdowanych dzięki współpracy i kontaktom.

Aby odnieść sukces podczas rozmowy kwalifikacyjnej, musimy umieć swobodnie wypowiadać się nie tylko na temat danej branży, firmy i produktu, ale także być w stanie opisać i dyskutować o naszych poprzednich stanowiskach. Zarówno na etapie składania podania o pracę, jak i rozmowy kwalifikacyjnej, nie ma miejsca na skromność. Nie chodzi oczywiście o to, żeby być aroganckim, ale o dzielenie się naszymi imponującymi osiągnięciami i przekonanie pracodawcy, że jeśli da nam szansę, to możemy wnieść do firmy wartości, które przełożą się na konkretne korzyści!

Niedostatecznie przygotowani kandydaci udzielają zbyt ogólnych odpowiedzi lub podają przykłady bez szczegółowych informacji. Zawsze zalecam stosowanie techniki STAR (sytuacja, zadanie, działanie i wynik) podczas odpowiedzi na pytania behawioralne lub dotyczące kompetencji.

Jak radzić sobie ze stresem wynikającym z braku jakiejkolwiek odpowiedzi?

- Brak odpowiedzi ze strony rekrutera lub menedżera ds. zatrudnienia może być równie stresujący jak odmowa i może obniżyć poczucie pewności siebie. Jeśli nie otrzymałaś żadnej odpowiedzi, powinnaś wysłać e-mail z prośbą o informację. Pokaże to twój profesjonalizm i zainteresowanie stanowiskiem oraz będzie istotne dla twojego przyszłego rozwoju.

Wielu kandydatów, z którymi pracowałam przez lata, nie radziło sobie z odmową, często nie zdając sobie sprawy, że „wina” niekoniecznie leży po ich stronie. Niektóre informacje mogą być po prostu poufne i dlatego nie zawsze dowiemy się o prawdziwych powodach decyzji odmownej.

W okresie natężonego stresu bardzo ważne jest, aby otaczać się pozytywnymi ludźmi, a najlepiej mieć jakąś grupę wsparcia.

Wiele imigrantek uważa, że nigdy nie dostaną pracy w dziedzinie, w której odniosły sukces w swoich krajach z powodu problemów językowych. Co byś im doradziła?

- Kluczową kwestią jest to, czy w twojej pracy płynność językowa jest naprawdę istotna. Pracowałam z maklerami giełdowymi, którzy zajmowali się wielomilionowymi transakcjami, i choć ich angielski był w najlepszym razie średniozaawansowany, nie miało to żadnego znaczenia. Ich praca nie wymagała od nich pisania ani tłumaczenia, lecz przynoszenia zysków.

Jeśli Twój angielski wymaga poprawy, oddziel się od swojej narodowej społeczności, spotykaj się z wolontariuszami mówiącymi po angielsku, bierz udział w MeetUps, czytaj prasę branżową i pobierz aplikację Grammarly.

Jeśli masz akcent, nie oznacza to, że nie mówisz dobrze po angielsku. Nasze akcenty świadczą o naszym dziedzictwie i sygnalizują, że znamy więcej języków, więc nie wątpmy w siebie!

Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.02.2018
GBP 4.737 złEUR 4.174 złUSD 3.391 złCHF 3.630 zł

Sport


Reklama