Menu

Nieudana rozmowa kwalifikacyjna to nie koniec świata

Nieudana rozmowa kwalifikacyjna to nie koniec świata
Z mowy ciała rekrutera można wiele wyczytać. (Fot. Thinkstock)
Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną do firmy wydaje się spełnieniem marzeń osoby, która szuka pracy. To aż lub tylko pierwszy krok do sukcesu. Przygotowujesz się najlepiej jak potrafisz, wchodzisz pełen optymizmu, ale z chwili na chwilę czujesz coraz bardziej, że coś jest nie tak. Rekruter sprawia wrażenie znudzonego, a może widzisz, że ta oferta jednak nie jest dla ciebie?
Reklama

Jak się najlepiej zachować w takich sytuacjach?

Dla poszukującego pracy telefon z propozycją rozmowy kwalifikacyjnej to niemal jak wygrana na loterii. Niestety, część osób popełnia poważny błąd, ograniczając przygotowania do sprawdzenia adresu firmy, dojazdu i odpowiedniego stroju. To o wiele za mało, by zapewnić sobie sukces.

Przygotowany na każde pytanie

„Kluczowe w przygotowaniu, oprócz zapoznania się z dostępnymi informacjami o firmie, jest zastanowienie się, jakich pytań mogę się spodziewać. Gdybym ja prowadził rozmowę na to stanowisko, o co bym zapytał? Gdyby ta rozmowa miała składać się tylko z dziesięciu pytań, jakie byłyby to pytania i dlaczego właśnie takie? Jaki byłby ich cel? Taki tok myślenia pomoże nam w solidnym przygotowaniu się nie tylko co do standardowych pytań, ale również pobudzi potrzebę analizy zadawanych nam pytań i zrozumienia, o co tak naprawdę osoba rekrutująca pyta” - podkreśla Edyta Krzyżanowska, doradca personalny z firmy Partner Biznesowy HR.

Tutaj pomocne będzie zapoznanie się z listą najczęściej zadawanych pytań na rozmowach kwalifikacyjnych według MonsterPolska.

Szybka odpowiedź zwiastuje dobre wieści. (Thinkstock)

Czy wypadłem dobrze? Trafnie odpowiedziałem na pytania? Mam szansę? To pytania, które zadaje sobie każdy po wyjściu z rozmowy rekrutacyjnej. To zupełnie normalne, że w oczekiwaniu na maila od potencjalnego pracodawcy, analizujemy spotkanie o pracę, które odbyliśmy. Szukamy swoich mocnych i słabych momentów.

Zdaniem ekspertów, udaną rozmowę kwalifikacyjną można poznać po pytaniach rekrutera oraz ilości poświęconego nam czasu. Jeśli wywarliśmy dobre wrażenie na początku rozmowy, potencjalny szef na pewno będzie chciał wiedzieć o nas więcej.

„Pytanie o nasze oczekiwania finansowe i możliwość ich negocjacji. Pytanie o naszą dostępność, kiedy możemy podjąć pracę i uszczegółowienie naszej odpowiedzi co do konkretnej daty. Pytanie o czas wypowiedzenia u obecnego pracodawcy i szanse na jego realne skrócenie. Pytanie o to, czy jesteśmy w innych zaawansowanych etapach rekrutacji i kiedy spodziewamy się odpowiedzi. Pytania hipotetyczne, typu: jeśli otrzyma Pan ofertę pracy zarówno od nas, jak i od firmy X, z której oczekuje Pan właśnie na finalną odpowiedź, czym będzie się Pan kierować przy podjęciu decyzji, którą ofertę przyjąć. Wszystkie pytania, których celem jest uszczegółowienie naszych odpowiedzi, będą świadczyły o zainteresowaniu naszą kandydaturą ze strony pracodawcy” - wylicza specjalistka.

Uśmiech rekrutera

Wiele można wyczytać także z mowy ciała. Rozmówca uśmiecha się, nawiązuje kontakt wzrokowy, pochyla się w twoją stronę? - to bardzo dobry znak. Jeśli potencjalny szef zaczyna na dodatek omawiać przyszłość firmy, zmiany w zespole, projekty – najwyraźniej widzi Cię w swojej drużynie.

Sukces zwiastuje także przedstawienie kandydata zespołowi oraz szybka odpowiedź (do dwóch tygodni).
Jeśli natomiast rekrutujący nie słucha nas uważnie i dość szybko przerywa spotkanie – ewidentnie nie jest zainteresowany naszą kandydaturą. Nieudana rozmowa to jednak jeszcze nie koniec świata.
Zdarza się także, że rozmowa rekrutacyjna przynosi silne przeświadczenie, że coś nie zagrało. Mimo tego, że czasem nawet nie umiemy powiedzieć, co dokładnie było nie tak, nie warto ignorować intuicji.

„Może się zdarzyć tak, że od pierwszego wejrzenia nie polubimy rekrutera. Jeśli jest to pracownik działu HR lub zewnętrzny rekruter, pół biedy. Jeśli dostaniemy pracę, nie będziemy mieli z nim częstego kontaktu. Pierwsza rozmowa rekrutacyjna nie musi być ostatnią. Gorzej, jeśli rozmawialiśmy z potencjalnym przełożonym. Wtedy warto się zastanowić. Brak chemii może utrudnić komunikację. Może lepiej zrezygnować, zamiast pakować się w coś, co ma małe szanse na powodzenie?” - Joanna Żukowska, ekspert międzynarodowego serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl.

Dziękuję, ale...

Może zdarzyć się też tak, że rozmowa kwalifikacyjna poszła nam śpiewająco, ale czujemy, że ta praca zwyczajnie nie jest dla nas. Może wprowadziło nas w błąd kwieciste ogłoszenie? Jeśli na miejscu wyraźnie widać, że opis stanowiska różni się od naszych oczekiwań, lepiej jest zrezygnować. Miłym gestem będzie napisanie maila z podziękowaniami.

Rekrutujący nie słucha uważnie i szybko przerywa spotkanie? Ewidentnie nie jest zainteresowany kandydaturą. (Fot. Thinkstock)

„Wyraźmy w nim wdzięczność, że zostaliśmy zaproszeni na rozmowę, podziękujmy za poświęcony czas, ale napiszmy, że wycofujemy swoją ofertę. Warto podkreślić, że firma zrobiła na nas dobre wrażenie, a rozmowa rekrutacyjna była owocna, ale nie widzimy się na tym konkretnym stanowisku. W ten sposób nie palimy za sobą mostów na przyszłość" – podpowiada Żukowska.

Zawsze pamiętajmy, że rozmowa rekrutacyjna to nie tylko ocena naszej osoby, ale również spotkanie, na którym podejmujemy decyzję, czy chcemy pracować w danej firmie. Osoba rekrutująca zwykle zachęca nas do zadawania pytań, dzięki którym możemy dowiedzieć się więcej o firmie i oferowanym stanowisku. Dobrze, kiedy idąc na rozmowę, wykorzystujemy możliwość zadawania pytań – często dzięki temu uzyskujemy wiele cennych informacji i jednocześnie jest to dodatkowy dowód naszego zainteresowania daną ofertą pracy. Można zapytać o typowy dzień pracy w firmie, możliwości rozwoju, czekające nas wyzwania, potencjalną ścieżkę kariery, czy też zespół, z którym mielibyśmy pracować.

Pytania najczęściej zadawane na rozmowach kwalifikacyjnych:
1. Jakie są Twoje słabości?
2. Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?
3. Dlaczego chcesz z nami pracować?
4. Jakie są Twoje cele?
5. Dlaczego zmieniasz pracę?
6. Z jakiej dotychczasowej pracy byłeś najbardziej usatysfakcjonowany?
7. Co wyróżnia Cię spośród innych kandydatów?
8. Jakie są trzy pozytywne rzeczy, które mógłby powiedzieć o Tobie ostatni szef?
9. Jakiej pensji oczekujesz?

Na podstawie:
MonsterPolska:

  • „Kto pyta, nie błądzi – ważne pytania do rekrutera”
  • „Nieudana rozmowa rekrutacyjna? Podpowiadamy, jak się ratować”

Wp.pl: „Po czym poznać, że rozmowa rekrutacyjna poszła dobrze?

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 3.75 / 4

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.04.2018
GBP 4.822 złEUR 4.216 złUSD 3.455 złCHF 3.519 zł

Sport


Reklama