Menu

Nauka i naukowcy bez tajemnic. "Dzień Nauki - Polski Wkład" w Londynie

Nauka i naukowcy bez tajemnic.
Dr inż. Ewelina Wachnicka z młodymi naukowcami. (Fot. Prywatne archiwum Eweliny Wachnickiej)
Przed Polakami z Wielkiej Brytanii rysuje się niezwykła okazja do spotkania polskich naukowców z Wysp. Wydarzenie "Dzień Nauki - Polski Wkład" odbędzie się w niedzielę, 19 marca 2017 roku w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie. O atrakcjach tego wyjątkowego dnia z jedną z organizatorek ze Stowarzyszenia Techników Polskich dr inż. Eweliną Wachnicką rozmawia Anna Rączkowska.
Reklama

Celem wydarzenia jest prezentacja dokonań polskich naukowców, w większości mieszkających i pracujących na co dzień w Wielkiej Brytanii.

“Uważamy, że ich wkład w światową naukę warto zaprezentować zarówno wśród polskich imigrantów w Wielkiej Brytanii, jak też w społeczeństwie brytyjskim. W ten sposób chcemy zmieniać wizerunek Polonii wśród mieszkańców Wielkiej Brytanii, a także inspirować młodych do zainteresowania się nauką” - zachęcają organizatorzy.

Konferencję otworzy wykład prof. Michała Kleibera z Polskiej Akademii Nauk na temat stanu nauki w Polsce. Podczas “Dnia Nauki” m.in. prof. Marta Kwiatkowska z Uniwersytetu Oksfordzkiego odpowie na pytanie, czy można ufać robotom, prof. Magdalena Żernicka-Goetz z Uniwersytetu w Cambridge opowie o roli przeznaczenia w życiu człowieka, a dr Marek Kukuła z Obserwatorium Astronomicznego w Greenwich wyjaśni, dlaczego kosmosowi zawdzięczamy smartfony.

To jednak tylko niewielka część programu “Dnia Nauki - Polski Wkład”, pierwszego tego typu wydarzenia w Londynie?
Dr inż. Ewelina Wachnicka: -Tak, to pierwsze tego typu wydarzenie organizowane przez Polonię w Wielkiej Brytanii. Zorganizowały je cztery organizacje: Stowarzyszenie Techników Polskich, Polonium Foundation, Polski Uniwersytet Na Obczyźnie i Polskie Towarzystwo Naukowe na Obczyźnie. Celem tego dnia jest popularyzacja nauki, dzięki wykorzystaniu potencjału tychże organizacji.

A mamy czym się pochwalić…
- Zgadza się, chcemy pokazać, jakie ogromne osiągnięcia mają nie tylko polscy naukowcy w Polsce, ale również ci mieszkający i żyjący w Wielkiej Brytanii, bo tutaj jesteśmy, tutaj tworzymy.

Dr inż. Ewelina Wachnicka z młodymi naukowcami. (Fot. Prywatne archiwum Eweliny Wachnickiej)

Stowarzyszenie Techników Polskich miało już doświadczenie w prowadzeniu zajęć dla szerokiej publiczności. Od półtora roku współpracujemy z polskimi szkołami sobotnimi, w których organizujemy warsztaty dla uczniów - i to z najróżniejszych dziedzin mikrobiologii, geologii. Rodzice i władze szkoły bardzo ciepło przyjęli naszą inicjatywę. Odzew jest tak ogromny, że mamy harmonogram już na najbliższe trzy lata.

„Science Day – Poland’s Contribution”, czyli “Dzień Nauki - Polski Wkład” organizowany jest w ramach British Science Week?
-Tak, czyli corocznego Brytyjskiego Festiwalu Nauki. W tym czasie w różnych brytyjskich instytucjach naukowych, firmach i na uczelniach odbywają się otwarte imprezy dla szerszej publiczności.

I taki też charakter będzie miała impreza w POSK w Londynie?
-Tak, dokładnie. To będzie dzień, w którym naprawdę każdy coś znajdzie dla siebie. Nie jest to tylko impreza dla osób o bardzo ścisłych umysłach. Tym bardziej, że naukowcy, którzy będą prowadzić wykłady, zajęcia czy warsztaty mają niezwykły dar przekazywania wiedzy po pierwsze w sposób przystępny, a po drugie mają talent do zarażania słuchaczy swoją pasją, do inspirowania. Tym bardziej, że z dokonaniami wybitnych umysłów stykamy się każdego dnia, od rozmów przez smartfony po podgrzewanie jedzenia w mikrofalówkach, czy używanie specjalnych programów komputerowych.

Odkryją Państwo zatem tajemnice funkcjonowania urządzeń codziennego użytku?
- Między innymi, ale zadbaliśmy także o możliwość spotkania i posłuchania ich wykładów z zakresu neurobiologii, psychologii, chemii, a nawet inżynierii lądowej.

I to wszystko w przystępny sposób, jak Pani zapewnia?
- Goście wydarzenia będą mogli też wziąć udział w warsztatach, podczas których zbudują sondę kosmiczną, zaprojektują samojeżdżący samochód, nauczą się jak konstruować budynków czy mosty z… makaronu.

Będzie więc sporo zabawy? A żeby przekonać się, czy łatwiej buduje się most z surowego, czy ugotowanego makarony warto po prostu przyjść?
-Tak, nie wszystko można zdradzić. Sama chętnie to zobaczę. A przez zwykłą zabawę pokaże się dzieciom, w jaki sposób każdego dnia zastosować można matematykę z lekcji w szkole.

Każdy więc znajdzie coś dla siebie, wspomnieliśmy już o wykładach i warsztatach dla dzieci…
- Impreza została podzielona na trzy części, a mianowicie, wykłady, warsztaty i specjalne pokazy. Wykłady zainteresują z pewnością bardziej dorosłych gości. Warsztaty mamy dla każdego, bo i dla 5-latków, jak i 18-latków i starszych. Pokazy i eksperymenty są otwarte dla wszystkich. Będzie można sobie wejść na salę,

Dr inż. Ewelina Wachnicka z młodymi naukowcami. (Fot. Prywatne archiwum Eweliny Wachnickiej)

porozmawiać, dotknąć, zobaczyć i doświadczyć.

Czym Pani zachęci Polaków do nauki?
- Ja jestem mikrobiologiem, ekspertem do szacowania zagrożenia mikrobiologicznego, wspólnie z dziećmi lub starszymi gośćmi będziemy poznawali tajemniczy świat mikroorganizmów. Będziemy patrzeć od mikroskopem, przygotowałam wielkie maskotki mikroorganizmów, dzieci dowiedzą się o roli poszczególnych bakterii, że nie wszystkie są groźne i że stosuje się je w przemyśle. Przy okazji zdradzimy, dlaczego tak bardzo ważne jest mycie rąk. Maluchy będą mogły jak naukowcy sprawdzić, czy dobrze umyły ręce.

Most ze spagetti, odkrywanie świata mikroorganizmów, co jeszcze będzie można odkryć w tym dniu?
- Przygotowaliśmy zajęcia z recyklingu. I tutaj będziemy dawali „drugie życie” przedmiotom, które pozornie są już niepotrzebne. Dzieci będą mogły dać pole do popisu swojej kreatywności. Dla dużo starszych uczestników proponujemy warsztaty z seksuologii i te zajęcia w odróżnieniu od innych będą prowadzone w języku polskim.

Prowadzącymi będą tylko Polacy?
-Tak, ponieważ chcemy popularyzować dokonania Polaków. Co jest dla mnie szczególnie ważne, to fakt, że ta impreza młodym ludziom, młodym Polakom, którzy jeszcze się uczą, daje możliwość spotkania z ludźmi nauki, zadawania im pytań, być może pomoże to przy wyborze studiów i rozwoju dalszej kariery. Młodzież dowie się między innymi, co to znaczy studiować matematykę, co to znaczy być studentem biologii. A my będziemy w stanie dać pewne wskazówki.

Impreza prowadzona będzie w budynku POSK. Czy gościć będą Państwo także cudzoziemców?
- Naturalnie, zajęcia prowadzone będą głównie po angielsku. Mogą więc przyjść wszyscy, zaprosić swoich przyjaciół z innych krajów. Wszyscy są mile widziani - i dorośli i dzieci, to dzień dla całej rodziny.

Dziękuję za rozmowę.

 

“Dzień Nauki - Polski Wkład” odbędzie się w godz. 11:00-18:00, 19.03 w POSK Hammersmith (238-246 King St, London W6 0RF).

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.welcome2science.pl. Udział w wykładach możliwy jest po zarejestrowaniu się na tej stronie internetowej.

 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.75 / 4

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.06.2018
GBP 4.916 złEUR 4.317 złUSD 3.735 złCHF 3.747 zł

Sport


Reklama

Drogi Czytelniku!

Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych i personalizację treści marketingowych. Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dzięki nim możemy finansować rozwój naszych usług. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne.

Zezwolenie na reklamę

Dzięki personalizacji pokazujemy Ci treści lepszej jakości, a dzięki zebranym danym możemy cały czas je doskonalić. Reklamy są dopasowane do Twoich potrzeb - dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój. Dopasowanie pozwala nam wyświetlać ich mniej. Zapewniamy bezpieczeństwo Twoich danych. Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

Chcielibyśmy poinformować naszych użytkowników jakie ich dane oraz w jaki sposób są przetwarzane oraz na jakich zasadach będą przetwarzane po 25 maja 2018 r. W dalszej części można znaleźć więcej informacji na ten temat.

RODO 2018. Co to jest?

Dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE tzw. RODO (GDPR). Celem rozporządzenia jest doprowadzenie do pełnej harmonizacji prawa w ramach UE i swobodnego przepływu danych osobowych. W założeniu ma pozwolić mieszkańcom Unii Europejskiej na lepszą kontrolę ich danych osobowych oraz stanowić modernizację i ujednolicenie przepisów umożliwiających firmom ograniczanie biurokracji i korzystanie ze zwiększonego zaufania klientów.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie firma JD Blayer LTD - wydawca londynek.net z siedzibą w Londynie oraz nasi zaufani partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jakie dane są przetwarzane i w jakim celu?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Londynek.net, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Dane są przetwarzane między innymi, aby:

  • - zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • - pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem, Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania - oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych zaufanych partnerów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk "Tak, zgadzam się", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania ze strony interneowej Londynek.net oraz przez naszych partnerów w tzw. plikach cookies, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.