Menu

Minęło 20 lat od odejścia "królowej ludzkich serc"

Minęło 20 lat od odejścia
Dzisiaj mija okrągła 20. rocznica śmierci księżnej Diany. Na zdjęciu serce z fotografią Diany pod pomnikiem Płomienia Wolności w Paryżu. (Fot. Getty Images)
Ciepła, przystępna, nowoczesna i nietuzinkowa - takich określeń w stosunku do matki księcia Williama i Harry'ego Brytyjczycy używają wspominając księżną Walii. Dzisiaj mija dokładnie 20 lat od tragicznej śmierci Diany. Gdyby żyła, miałaby 56 lat.

Miliony ludzi na całym świecie pamiętają uroczą blondynkę, która podczas ślubu jak z bajki stała się księżną Dianą. Uroczystość, która odbyła się 29 lipca 1981 w katedrze św. Pawła w Londynie, została okrzyknięta ślubem stulecia. Po latach Diana ujawni kulisy swojego związku z następcą brytyjskiego tronu: „w tym małżeństwie było nas troje”. 

To był ślub stulecia! (Fot. STR/AFP/Getty Images)

Księżna zmarła 31 sierpnia 1997 roku w wypadku samochodowym w Paryżu. Razem ze swoim ówczesnym partnerem, Dodim Al-Fayedem, wyjechała z luksusowego hotelu Ritz, a w ślad za nią pojechali paparazzi.

Kierowca auta stracił panowanie nad rozpędzonym samochodem i uderzył w ścianę tunelu. Kierowca i Dodi Al-Fayed zmarli na miejscu. Diana żyła jeszcze, gdy przyjechała karetka. Księżna Walii miała liczne obrażenia, zmarła podczas operacji.

Po jej śmierci w Londynie zapanowała zbiorowa histeria. Ludzie po raz pierwszy publicznie pokazywali swoje emocje, płakali na ulicach, a pod pałacami Buckingham i Kensington złożyli tony kwiatów. Stracili po prostu kogoś, kogo mogli bezkarnie podglądać - tłumaczyła brytyjska prasa.

Miłość matki

Była piękną, bogatą kobietą, arystokratką z krwi i kości, wzorem do naśladowania oraz zwykłą Dianą, która w życiu szukała miłości. Dla dwóch synów Diany, księżna zawsze pozostanie jednak wyjątkową matką, która kochała życie i zabawę. W dokumencie telewizji ITV "Our Mother: Her Life and Legacy" głównymi bohaterami obrazu byli synowie księżnej Walii - William i Harry, którzy sami opowiadali o swojej matce. "Jednym z powodów, dla którego zgodziliśmy się na współpracę przy tym filmie był fakt, iż czuliśmy, że jesteśmy jej to winni” - podkreśla książę William, cytowany przez BBC.

„Po raz pierwszy obaj opowiadamy o niej jako o naszej matce. To była nasza mama, zawsze będzie naszą mamą” - stwierdził William. „I oczywiście, jako jej syn, mogę tylko powiedzieć, że była najlepszą mamą na świecie. Otaczała nas miłością, to pewne. Była jednym z najbardziej łobuzerskich rodziców” - dodał Harry. „Nie była formalna, uwielbiała śmiech i dobrą zabawę” - kontynuował William.

Ostatnią produkcją pokazywaną w brytyjskiej telewizji był dokument BBC "Diana, 7 Days", który opowiada o ostatnich dniach życia księżnej Walii i o jej tragicznej śmierci.

W filmie pojawiają się też wypowiedzi synów Diany, Williama i Harry'ego. W porównaniu z innymi ten film wydaje się być oficjalną wersją wydarzeń dworu królewskiego.

Kolekcja zdjęć księżnej Walii z synami z jej biurka w pałacu Kensington w Londynie. (Fot. getty Images)

Nadwątlona popularność księcia Karola w związku z przypominaniem na nowo jego pozamałżeńskich relacji z Camillą i rozwodu z Dianą wymagała pomocy synów. William i Harry po raz pierwszy od miesięcy wspominają ojca w kontekście wydarzeń związanych ze śmiercią matki. Synowie Diany wzięli w obronę Karola i zaznaczyli, że był dla nich wielkim oparcie podczas tych tragicznych dni. „To chyba jedno z najtrudniejszych zadań, jakie ma rodzic, aby poinformować dzieci o śmierci drugiego z rodziców” - oznajmił William. „Ojciec był z nami, poświęcał nam czas, opiekował się nami” - wspominał Harry. 

W filmie "Diana, 7 Days" książę William wspomina też pogrzeb swojej mamy. „To była jedna z najtrudniejszych rzeczy, jakie kiedykolwiek przeżyłem" - stwierdził William.

"Czułem się prawie tak, jakby mama szła obok nas, żeby pomóc nam przed to przejść" – dodaje. „Jedyne, co mogłem zrobić, to schować się za własną grzywkę, chwyciłem się tej myśli, że jeżeli zaczeszę włosy na czoło i spuszczę głowę, będę niewidzialny” - podkreślił książę William.

„I oczywiście, jako jej syn, mogę tylko powiedzieć, że była najlepszą mamą na świecie. Otaczała nas miłością, to pewne. Była jednym z najbardziej łobuzerskich rodziców”.
Książę Harry

Książę Cambridge nie ukrywa, że boleśnie odczuwa brak matki, zdradził na przykład, że życzyłby sobie, aby móc zapytać matkę o radę. William wyjawił, że jest mu smutno, gdyż jego rodzina nigdy nie pozna księżnej Diany. Wnuk Elżbiety II otwarcie stwierdził, że bardzo by chciał, aby matka poznała jego żonę Catherine i widziała jak dorastają książę George i księżniczka Charlotte.

"Chciałbym móc poprosić ją o radę. Pragnąłbym, aby poznała Kate i widziała jak dorastają moje dzieci. Jest mi smutno, że moja rodzina nigdy nie pozna mojej matki” - cytuje księcia dziennik „The Telegraph”.

Książę William w dniu śmierci księżnej Diany miał 15 lat, a książę Harry - 12.

Brytyjczycy oddają hołd

Na Wyspach nie ma ostatnio dnia, w którym jakaś gazeta nie opublikowałaby artykułu o Dianie. W rozgłośniach radiowych powstają specjalne audycje, magazyny drukują specjalne dodatki, a przed Kensington Palace pojawiają się kwiaty, znicze i kartki.

Pod pałacem Kensington od rana pojawiają się kwiaty, znicze, kartki, a nawet balony. (Fot. Getty Images)

O tragicznych wydarzeniach sprzed 20 lat Brytyjczycy rozmawiają w pracy, w metrze i w sklepach.

Do dzisiaj żywa jest pamięć o rozpaczy Wyspiarzy na wieść o śmierci „królowej ludzkich serc”.

Z okazji okrągłej rocznicy śmierci księżnej Walii jej synowie i księżna Kate pojawią się w białym ogrodzie przed pałacem Kensington, gdzie powstała kompozycja kwiatów specjalnie na tę okazję.

W Wielkiej Brytanii jest kilka miejsc poświęconych księżnej Dianie, w tym kilka w Londynie"

 • Biały ogród przed Kensington Palace
 • Fontanna „The Diana Memorial Fountain” w Hyde Parku został otwarty przez królową Elżbietę II w  lipcu 2004 roku.
 • Plac zabaw dla dzieci imienia księżnej Walii znajduje się przy pałacu Kensington.
 • Fani księżnej mogą również odwiedzić wystawę jej sukien w pałacu Kensington.
 • W pałacu Buckingham znajdują się pamiątki po Dianie, jej biurko, przedmioty codziennego użytku i rodzinne fotografie.
 • Diana Memorial Walk w St James's Palace.

Pamięta cały świat

Pamięć o Dianie jest żywa również poza Wielką Brytanią. W paryskim tunelu, gdzie doszło do wypadku samochodowego, pojawiły się kwiaty. Pod Płomień Wolności w stolicy Francji ludzie przynoszą znicze, kwiaty i kartki. Ta rzeźba dla Francuzów stała się nieoficjalnym pomnikiem pamięci o księżnej Walii.

Media na całym świecie drukują artykuły, raporty i wywiady związane z Dianą. Prawdziwe szaleństwo panuje za oceanem, w sklepach z pamiątkami znikają gadżety poświęcone Dianie i Harry’emu, Williamowi i Kate. 

Księżna Diana była najpopulaniejszą Brytyjką swoich czasów, wzbudzała zachwyt wszędzie, gdzie się pojawiała. (Fot. Getty Images)

Podobnie jak w Zjednoczonym, Królestwie, także w USA stacje telewizyjne emitują filmy dokumentalne. Prasa we Francji i Włoszech pełna jest zdjęć księżnej. W Polsce Diana pojawiła się na okładce magazynu „Wysokie Obcasy”.

Każdy chce na swój sposób uczcić pamięć tej niezwykłej kobiety. Pisma o modzie piszą o Dianie jak o ikonie stylu, magazynu poświęcone zwierzętom przypominają jej miłość do czworonogów, a poradniki pań domu przytaczają przykłady jej fantastycznego traktowania dzieci.

Hołd oddają jej również ludzie, którym za pośrednictwem licznych fundacji i organizacji charytatywnych księżna pomagała.

Diana do dziś inspiruje i fascynuje ludzi na całym świecie. Zapewne to się nie zmieni, bo bardzo dbają o to jej synowie. W pamięci wielu osób na zawsze pozostanie wiecznie żywa.

Diana Frances Mountbatten-Windsor z domu Spencer urodziła się 1 lipca 1961 roku w Park House, domu graniczącym z terenami należącymi do królewskiej posiadłości Sandringham House w hrabstwie Norfolk w Wielkiej Brytanii. 

Jej ojcem był Edward John Spencer, matką - Frances, ówczesna hrabina Althorp, córka 4. barona Fermoy i Ruth, baronowej Fermoy.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.34 / 9

Komentarze


 • Lolek
  31 sierpnia 2017, 07:33

  Ciekawe, jaka by była dzisiaj

 • Lolek
  31 sierpnia 2017, 13:55

  arabeska

Dodaj komentarz


Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.02.2018
GBP 4.683 złEUR 4.147 złUSD 3.341 złCHF 3.601 zł

Sport


Reklama