Menu

Minęło 20 lat od odejścia "królowej ludzkich serc"

Minęło 20 lat od odejścia
Dzisiaj mija okrągła 20. rocznica śmierci księżnej Diany. Na zdjęciu serce z fotografią Diany pod pomnikiem Płomienia Wolności w Paryżu. (Fot. Getty Images)
Ciepła, przystępna, nowoczesna i nietuzinkowa - takich określeń w stosunku do matki księcia Williama i Harry'ego Brytyjczycy używają wspominając księżną Walii. Dzisiaj mija dokładnie 20 lat od tragicznej śmierci Diany. Gdyby żyła, miałaby 56 lat.
Reklama

Miliony ludzi na całym świecie pamiętają uroczą blondynkę, która podczas ślubu jak z bajki stała się księżną Dianą. Uroczystość, która odbyła się 29 lipca 1981 w katedrze św. Pawła w Londynie, została okrzyknięta ślubem stulecia. Po latach Diana ujawni kulisy swojego związku z następcą brytyjskiego tronu: „w tym małżeństwie było nas troje”. 

To był ślub stulecia! (Fot. STR/AFP/Getty Images)

Księżna zmarła 31 sierpnia 1997 roku w wypadku samochodowym w Paryżu. Razem ze swoim ówczesnym partnerem, Dodim Al-Fayedem, wyjechała z luksusowego hotelu Ritz, a w ślad za nią pojechali paparazzi.

Kierowca auta stracił panowanie nad rozpędzonym samochodem i uderzył w ścianę tunelu. Kierowca i Dodi Al-Fayed zmarli na miejscu. Diana żyła jeszcze, gdy przyjechała karetka. Księżna Walii miała liczne obrażenia, zmarła podczas operacji.

Po jej śmierci w Londynie zapanowała zbiorowa histeria. Ludzie po raz pierwszy publicznie pokazywali swoje emocje, płakali na ulicach, a pod pałacami Buckingham i Kensington złożyli tony kwiatów. Stracili po prostu kogoś, kogo mogli bezkarnie podglądać - tłumaczyła brytyjska prasa.

Miłość matki

Była piękną, bogatą kobietą, arystokratką z krwi i kości, wzorem do naśladowania oraz zwykłą Dianą, która w życiu szukała miłości. Dla dwóch synów Diany, księżna zawsze pozostanie jednak wyjątkową matką, która kochała życie i zabawę. W dokumencie telewizji ITV "Our Mother: Her Life and Legacy" głównymi bohaterami obrazu byli synowie księżnej Walii - William i Harry, którzy sami opowiadali o swojej matce. "Jednym z powodów, dla którego zgodziliśmy się na współpracę przy tym filmie był fakt, iż czuliśmy, że jesteśmy jej to winni” - podkreśla książę William, cytowany przez BBC.

„Po raz pierwszy obaj opowiadamy o niej jako o naszej matce. To była nasza mama, zawsze będzie naszą mamą” - stwierdził William. „I oczywiście, jako jej syn, mogę tylko powiedzieć, że była najlepszą mamą na świecie. Otaczała nas miłością, to pewne. Była jednym z najbardziej łobuzerskich rodziców” - dodał Harry. „Nie była formalna, uwielbiała śmiech i dobrą zabawę” - kontynuował William.

Ostatnią produkcją pokazywaną w brytyjskiej telewizji był dokument BBC "Diana, 7 Days", który opowiada o ostatnich dniach życia księżnej Walii i o jej tragicznej śmierci.

W filmie pojawiają się też wypowiedzi synów Diany, Williama i Harry'ego. W porównaniu z innymi ten film wydaje się być oficjalną wersją wydarzeń dworu królewskiego.

Kolekcja zdjęć księżnej Walii z synami z jej biurka w pałacu Kensington w Londynie. (Fot. getty Images)

Nadwątlona popularność księcia Karola w związku z przypominaniem na nowo jego pozamałżeńskich relacji z Camillą i rozwodu z Dianą wymagała pomocy synów. William i Harry po raz pierwszy od miesięcy wspominają ojca w kontekście wydarzeń związanych ze śmiercią matki. Synowie Diany wzięli w obronę Karola i zaznaczyli, że był dla nich wielkim oparcie podczas tych tragicznych dni. „To chyba jedno z najtrudniejszych zadań, jakie ma rodzic, aby poinformować dzieci o śmierci drugiego z rodziców” - oznajmił William. „Ojciec był z nami, poświęcał nam czas, opiekował się nami” - wspominał Harry. 

W filmie "Diana, 7 Days" książę William wspomina też pogrzeb swojej mamy. „To była jedna z najtrudniejszych rzeczy, jakie kiedykolwiek przeżyłem" - stwierdził William.

"Czułem się prawie tak, jakby mama szła obok nas, żeby pomóc nam przed to przejść" – dodaje. „Jedyne, co mogłem zrobić, to schować się za własną grzywkę, chwyciłem się tej myśli, że jeżeli zaczeszę włosy na czoło i spuszczę głowę, będę niewidzialny” - podkreślił książę William.

„I oczywiście, jako jej syn, mogę tylko powiedzieć, że była najlepszą mamą na świecie. Otaczała nas miłością, to pewne. Była jednym z najbardziej łobuzerskich rodziców”.
Książę Harry

Książę Cambridge nie ukrywa, że boleśnie odczuwa brak matki, zdradził na przykład, że życzyłby sobie, aby móc zapytać matkę o radę. William wyjawił, że jest mu smutno, gdyż jego rodzina nigdy nie pozna księżnej Diany. Wnuk Elżbiety II otwarcie stwierdził, że bardzo by chciał, aby matka poznała jego żonę Catherine i widziała jak dorastają książę George i księżniczka Charlotte.

"Chciałbym móc poprosić ją o radę. Pragnąłbym, aby poznała Kate i widziała jak dorastają moje dzieci. Jest mi smutno, że moja rodzina nigdy nie pozna mojej matki” - cytuje księcia dziennik „The Telegraph”.

Książę William w dniu śmierci księżnej Diany miał 15 lat, a książę Harry - 12.

Brytyjczycy oddają hołd

Na Wyspach nie ma ostatnio dnia, w którym jakaś gazeta nie opublikowałaby artykułu o Dianie. W rozgłośniach radiowych powstają specjalne audycje, magazyny drukują specjalne dodatki, a przed Kensington Palace pojawiają się kwiaty, znicze i kartki.

Pod pałacem Kensington od rana pojawiają się kwiaty, znicze, kartki, a nawet balony. (Fot. Getty Images)

O tragicznych wydarzeniach sprzed 20 lat Brytyjczycy rozmawiają w pracy, w metrze i w sklepach.

Do dzisiaj żywa jest pamięć o rozpaczy Wyspiarzy na wieść o śmierci „królowej ludzkich serc”.

Z okazji okrągłej rocznicy śmierci księżnej Walii jej synowie i księżna Kate pojawią się w białym ogrodzie przed pałacem Kensington, gdzie powstała kompozycja kwiatów specjalnie na tę okazję.

W Wielkiej Brytanii jest kilka miejsc poświęconych księżnej Dianie, w tym kilka w Londynie"

 • Biały ogród przed Kensington Palace
 • Fontanna „The Diana Memorial Fountain” w Hyde Parku został otwarty przez królową Elżbietę II w  lipcu 2004 roku.
 • Plac zabaw dla dzieci imienia księżnej Walii znajduje się przy pałacu Kensington.
 • Fani księżnej mogą również odwiedzić wystawę jej sukien w pałacu Kensington.
 • W pałacu Buckingham znajdują się pamiątki po Dianie, jej biurko, przedmioty codziennego użytku i rodzinne fotografie.
 • Diana Memorial Walk w St James's Palace.

Pamięta cały świat

Pamięć o Dianie jest żywa również poza Wielką Brytanią. W paryskim tunelu, gdzie doszło do wypadku samochodowego, pojawiły się kwiaty. Pod Płomień Wolności w stolicy Francji ludzie przynoszą znicze, kwiaty i kartki. Ta rzeźba dla Francuzów stała się nieoficjalnym pomnikiem pamięci o księżnej Walii.

Media na całym świecie drukują artykuły, raporty i wywiady związane z Dianą. Prawdziwe szaleństwo panuje za oceanem, w sklepach z pamiątkami znikają gadżety poświęcone Dianie i Harry’emu, Williamowi i Kate. 

Księżna Diana była najpopulaniejszą Brytyjką swoich czasów, wzbudzała zachwyt wszędzie, gdzie się pojawiała. (Fot. Getty Images)

Podobnie jak w Zjednoczonym, Królestwie, także w USA stacje telewizyjne emitują filmy dokumentalne. Prasa we Francji i Włoszech pełna jest zdjęć księżnej. W Polsce Diana pojawiła się na okładce magazynu „Wysokie Obcasy”.

Każdy chce na swój sposób uczcić pamięć tej niezwykłej kobiety. Pisma o modzie piszą o Dianie jak o ikonie stylu, magazynu poświęcone zwierzętom przypominają jej miłość do czworonogów, a poradniki pań domu przytaczają przykłady jej fantastycznego traktowania dzieci.

Hołd oddają jej również ludzie, którym za pośrednictwem licznych fundacji i organizacji charytatywnych księżna pomagała.

Diana do dziś inspiruje i fascynuje ludzi na całym świecie. Zapewne to się nie zmieni, bo bardzo dbają o to jej synowie. W pamięci wielu osób na zawsze pozostanie wiecznie żywa.

Diana Frances Mountbatten-Windsor z domu Spencer urodziła się 1 lipca 1961 roku w Park House, domu graniczącym z terenami należącymi do królewskiej posiadłości Sandringham House w hrabstwie Norfolk w Wielkiej Brytanii. 

Jej ojcem był Edward John Spencer, matką - Frances, ówczesna hrabina Althorp, córka 4. barona Fermoy i Ruth, baronowej Fermoy.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.34 / 9

Komentarze


 • Lolek
  31 sierpnia 2017, 07:33

  Ciekawe, jaka by była dzisiaj

 • Lolek
  31 sierpnia 2017, 13:55

  arabeska

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.06.2018
GBP 4.900 złEUR 4.289 złUSD 3.700 złCHF 3.713 zł

Sport


Reklama

Drogi Czytelniku!

Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych i personalizację treści marketingowych. Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dzięki nim możemy finansować rozwój naszych usług. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne.

Zezwolenie na reklamę

Dzięki personalizacji pokazujemy Ci treści lepszej jakości, a dzięki zebranym danym możemy cały czas je doskonalić. Reklamy są dopasowane do Twoich potrzeb - dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój. Dopasowanie pozwala nam wyświetlać ich mniej. Zapewniamy bezpieczeństwo Twoich danych. Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

Chcielibyśmy poinformować naszych użytkowników jakie ich dane oraz w jaki sposób są przetwarzane oraz na jakich zasadach będą przetwarzane po 25 maja 2018 r. W dalszej części można znaleźć więcej informacji na ten temat.

RODO 2018. Co to jest?

Dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE tzw. RODO (GDPR). Celem rozporządzenia jest doprowadzenie do pełnej harmonizacji prawa w ramach UE i swobodnego przepływu danych osobowych. W założeniu ma pozwolić mieszkańcom Unii Europejskiej na lepszą kontrolę ich danych osobowych oraz stanowić modernizację i ujednolicenie przepisów umożliwiających firmom ograniczanie biurokracji i korzystanie ze zwiększonego zaufania klientów.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie firma JD Blayer LTD - wydawca londynek.net z siedzibą w Londynie oraz nasi zaufani partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jakie dane są przetwarzane i w jakim celu?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Londynek.net, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Dane są przetwarzane między innymi, aby:

 • - zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • - pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem, Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania - oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych zaufanych partnerów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk "Tak, zgadzam się", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania ze strony interneowej Londynek.net oraz przez naszych partnerów w tzw. plikach cookies, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.