Menu

Meteora: Pomiędzy niebem i ziemią

Meteora: Pomiędzy niebem i ziemią
Z 26 budynków na szczytach skał zamieszkałych jest sześć. Są to cztery klasztory męskie i dwa żeńskie. (Fot. Thinkstock)
Jak powstały gładkie skalne klify wznoszące się nad Równiną Tesalską geologowie zastanawiają się od wieków. Te wyszlifowane olbrzymy (najwyższy ma 540 m) były prawdopodobnie ukształtowane 60 milionów lat temu przez gigantyczną rzekę rozlewającą się z trudną do wyobrażenia siłą.
Reklama

Te niezwykłe formacje skalne są unikatowe na skalę światową. Tak jak i wieńczące ich szczyty klasztory o nazwie „meteora” czyli „zawieszone pod niebem”.

Od jaskini do kontemplacji

Okolice miasta Kalampaka, północna Grecja, były zamieszkane już 50 tysięcy lat temu. Tutaj znajduje się pierwsza znana budowla stworzona przez człowieka. To fragment muru zakrywający dwie trzecie wejścia do jaskini Theopetra. Powstał on 23 tysiące lat temu, gdy na ziemi panował mini okres lodowcowy. Mieszkańcy chcieli uciec od mroźnych wiatrów i śniegu. Trudno ten chłód sobie wyobrazić teraz, latem we współczesnej Grecji, gdy temperatury osiągają do 50 C. Theopetra była świadkiem dwóch niezwykle ważnych dla ludzkości przemian. Pierwsza to odejście Neandertalczyków i zastąpienie ich współczesnym homo sapiens. Druga, to przejście ze zbieractwa do uprawy roli, już po zakończeniu mini epoki lodowcowej. We wnętrzu jaskini znaleziono bowiem fragmenty kości oraz narzędzi, które potwierdzają dzieje ludzkości, które były udziałem mieszkańców Theopetry. Nie jest to miejsce spektakularne, ale ze względu na jego wagę w pradawnej historii warto tam zajrzeć, jaskinia jest dostępna dla zwiedzających.

Od IX wieku n.e. na klify Równiny Tesalońskiej zaczęli przybywać szukający Boga asceci. Było to miejsce odległe, monumentalne, robiące wrażenie... (Fot. Thinkstock)

Od IX wieku n.e. na klify Równiny Tesalońskiej zaczęli przybywać szukający Boga asceci. Było to miejsce odległe, monumentalne, robiące wrażenie. Asceci i ascetki zamieszkiwali małe jaskinie i szczeliny skalne w Meteorze, czasami kilkaset metrów nad ziemią.

Pierwszy kościół istniał tam już w XI wieku, pod  nazwą „Theotokos” czyli Matka Boga. Skalni pustelnicy i pustelnice spotykali się w nim na niedzielne i świąteczne nabożeństwa. W wieku XII Meteora przeżywała „oblężenie” przez ascetów. Mnisi i mniszki uciekali przed atakami niewiernych i szukali przestrzeni kontemplacyjnej, gdzie mieliby pełną kontrolę nad wejściem do klasztoru.

W roku 1344: mnich Athanasios przyprowadza do niebotycznych skał całą grupę swoich wyznawców z góry Athos. To oni budują pierwszy klasztor. Jest to wyczyn godny greckich herosów. Na szczyty skał wspinają się po długich powiązanych sznurami drabinach. Ściany klifów są gładkie i trzeba przywrzeć do ich powierzchni, bez innego oparcia, przez kilkaset metrów. Czy ktoś miał odwagę spojrzeć w dół? Czy pełzli do góry odmawiając modlitwy? Prócz samych siebie transportowali przecież na plecach materiały budowlane, żywność, wino. Wprawdzie skonstruowano dźwigi spuszczające z góry sieci, w które ładowano ludzi i towary, ale to dopiero po jakimś czasie.

Wyśrubowane wymagania

XIV wiek to „złote czasy” Meteory. Zbudowano wtedy aż 20 klasztorów na szczytach skał. Jednym z nich był klasztor pod wezwaniem św. Warłama, drugi co do wielkości po Wielkim Meteoronie. Oba są obecnie dostępne turystom, a to dzięki przejściom i stopniom wykutym w skale w latach 20-stych ostatniego stulecia. Założycielami klasztoru św. Warłama byli dwaj bracia Theophanis i Nectarios. Ich trzy siostry również zostały mniszkami. Pustelniczą karierę rozpoczęli najpierw w wysokich górach, potem na odludnej wyspie. Wszędzie wznosili kaplice i niewielkie kościoły, ale żadne z miejsc nie było wystarczająco oderwane od codzienności, od odwiedzających wiernych. Trudno sobie wyobrazić te wyśrubowane wymagania braci pustelników skoro „zgiełkiem” były dla nich wizyty kilku pielgrzymów rocznie. Meteora to było wymarzone miejsce.

Natychmiast za siedzibę obrali sobie jeden z najtrudniej dostępnych klifów (373 m) o powierzchni zupełnie wertykalnej. Tam pobudowali pierwszy katholikon: kościół wewnątrz-klasztorny oraz mnisie cele, refektarz i scriptorium czyli pokój skrybów i bibliotekę. 

XIV wiek to "złote czasy" Meteory. Zbudowano wtedy aż 20 klasztorów na szczytach skał. (Fot. Thinkstock)

W tym odosobnieniu, blisko Pana na Niebiosach zamieszkało około dziesięciu mnichów (obecnie siedmiu). Większość z nich trudziła się przepisywaniem ksiąg oraz zapisywaniem słynnych kazań i artykułów teologicznych. Inni życiem codziennym, w tym dbaniem o to, by ogromna beczka wina była zawsze pełna, a także by nie brakło wody i zapasów w spiżarniach. Wszystko to było dostarczane przy pomocy sieci wciąganych na szczyt. W te sieci wsiadali także liczni pielgrzymi pragnący zobaczyć i pomodlić się do świętych relikwii przywiezionych przez braci założycieli i jednocześnie złożyć ofiarę.

Wydawało by się, że taka podróż w sznurowym worze była lepsza niż wspinanie się po uwieszonych drabinach, ale to tylko złudzenie. Mnisi byli bowiem zupełnie niezainteresowani jakimikolwiek staraniami o bezpieczeństwo gości. Nie przeglądali lin, które się dość często przecierały, wychodząc z założenia, że „sznury przecierają się z Bożej woli, której się nie wolno przeciwstawiać” i tylko gdy się urywały to wtedy je wymieniano.

Tak działo się do XVII wieku. Potem pomału budowano bardziej dostępne przejścia i schody oraz windy linowe. Obecnie tylko kilka klasztorów jest bez w miarę możliwego dostępu. Jednym z nich jest klasztor św. Mikołaja Odpoczywającego, w którym od lat przebywa zaledwie jeden mnich pustelnik.

Podniebne miasto Boga

Z 26 budynków na szczytach skał zamieszkałych jest sześć. Są to cztery klasztory męskie i dwa żeńskie. Klasztor żeński masowo odwiedzany przez turystów jest pod wezwaniem św. Stefana i obecnie można nawet podjechać do niego autokarem. Jest w nim aż 28 sióstr, w niedalekim klasztorze św. Barbary jest ich 13. W zgromadzeniach męskich w Meteorach jest zaledwie piętnastu mnichów. W obsłudze turystów pomagają więc osoby świeckie i trudno nawet takiego mnicha zobaczyć na własne oczy. No cóż, zapewne chowają się wzorem założycieli przed zgiełkiem mas wycieczek. Na pewno jednak wchodząc na teren klasztoru będzie nas obserwować „cenzura”. Nie ma bowiem wstępu dla osób ubranych w szorty, z odkrytymi ramionami oraz dla pań w spodniach lub spódnicy krótszej niż do połowy łydki. W bramie znajduje się zwykle szatnia, gdzie możemy wypożyczyć długie fartuchy i chusty.

A na terenie klasztoru na pewno trzeba wejść do niewielkich katholikonów. To przepiękne kościółki od sufitu po podłogę pokryte XVI-wiecznymi malowidłami. Zabronione jest robienie zdjęć i filmowanie, więc tylko na własne oczy możemy się zachwycić żywymi kolorami scen Sądu Ostatecznego, wyrafinowanych męczarni świętych, postaci aniołów i „napisanych” twarzy ikon. Szkoda tylko, że tłumy wycieczek przepychają się w pośpiechu przez te wnętrza, które wymagają spokoju i kontemplacji. Niegdyś wejście do tych kościołów było tylko dla odważnych i tych, którzy poświęcili swe życie Bogu. Teraz to kolejna turystyczna atrakcja dla każdego wprawdzie zapierająca dech i unikalna w skali światowej.

Najpiękniejsze jest jednak to, że  ciągle jeszcze pielęgnuje się tam tradycję jej założycieli, pierwszych mnichów i mniszek, którzy tak bardzo chcieli mieszkać jak najbliżej Boga.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.5 / 4

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.06.2018
GBP 4.921 złEUR 4.315 złUSD 3.698 złCHF 3.737 zł

Sport


Reklama

Drogi Czytelniku!

Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych i personalizację treści marketingowych. Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dzięki nim możemy finansować rozwój naszych usług. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne.

Zezwolenie na reklamę

Dzięki personalizacji pokazujemy Ci treści lepszej jakości, a dzięki zebranym danym możemy cały czas je doskonalić. Reklamy są dopasowane do Twoich potrzeb - dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój. Dopasowanie pozwala nam wyświetlać ich mniej. Zapewniamy bezpieczeństwo Twoich danych. Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

Chcielibyśmy poinformować naszych użytkowników jakie ich dane oraz w jaki sposób są przetwarzane oraz na jakich zasadach będą przetwarzane po 25 maja 2018 r. W dalszej części można znaleźć więcej informacji na ten temat.

RODO 2018. Co to jest?

Dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE tzw. RODO (GDPR). Celem rozporządzenia jest doprowadzenie do pełnej harmonizacji prawa w ramach UE i swobodnego przepływu danych osobowych. W założeniu ma pozwolić mieszkańcom Unii Europejskiej na lepszą kontrolę ich danych osobowych oraz stanowić modernizację i ujednolicenie przepisów umożliwiających firmom ograniczanie biurokracji i korzystanie ze zwiększonego zaufania klientów.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie firma JD Blayer LTD - wydawca londynek.net z siedzibą w Londynie oraz nasi zaufani partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jakie dane są przetwarzane i w jakim celu?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Londynek.net, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Dane są przetwarzane między innymi, aby:

  • - zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • - pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem, Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania - oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych zaufanych partnerów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk "Tak, zgadzam się", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania ze strony interneowej Londynek.net oraz przez naszych partnerów w tzw. plikach cookies, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.