Menu

"Litości nie będzie". Surowe kary za unikanie TV Licence na Wyspach

Coraz więcej Brytyczyków nie chce płacić za abonament telewizyjny. (Fot. Thinkstock)
Wyspiarze coraz chętniej kupują telewizory i to coraz większe, za to mniej chętnie płacą za abonament telewizyjny. Brytyjczycy opłaty uznają za przeżytek i protestują, a ci, którzy nie płacą, mogą nawet trafić do więzienia. Tylko w 2016 roku za uchylanie się od płacenia za TV Licence ukarano 184 595 Wyspiarzy.

Brytyjczycy, którzy nie chcą płacić abonamentu telewizyjnego, mają ku temu różne powody. Niektórzy tłumaczą, że oglądają niewiele programów, inni wybiórczo i jedynie w smartfonach.

Pewien Walijczyk odmówił uiszczenia opłaty po opublikowaniu przez BBC informacji, ile zarabiają gwiazdy tej stacji. W mediach szerokim echem odbiła się historia mieszkanki Croydon, która ostro zaprotestowała przeciwko płaceniu TV Licence po tym, jak jeden z prezenterów sportowych na ekranie pojawił się jedynie w majtkach.

Chodzi o byłego piłkarza i osobowość telewizyjną Gary’ego Linekera, który obiecał, że pojawi się w programie „Mecz dnia” w samej bieliźnie, jeśli drużyna Leicester City będzie najlepsza w Premier League. Tak się stało, a prezenter dotrzymał słowa (patrz zdjęcie obok).

Prezenter BBC Gary Lineker w samej bieliźnie podczas programu "Mecz dnia" stał się powodem protestu przeciwko TV Licence jednej z mieszkanek Croydon. (Fot. Screenshot/BBC)

Choć skala zjawiska jest ogromna, w zeszłym roku za niepłacenie za abonament ukarano o 15 522 osób mniej niż jeszcze w 2015 roku – poinformowała portal Londynek.net Caroline Levesque-Bartlett - aktywistka, która od kilku lat monitoruje problem na Wyspach.

W 2012 roku w Wielkiej Brytanii ponad 180 tys. osób stanęło przed sądem oskarżonych o oglądanie telewizji bez opłaconego abonamentu - to około 10 procent wszystkich spraw sądowych.

Brytyjskie ministerstwo sprawiedliwości ujawniło, że od stycznia 2011 roku do marca 2013 roku z powodu nieuregulowania grzywny wymierzonej za brak opłaconego abonamentu telewizyjnego na karę więzienia skazanych zostało 107 osób.

Za oglądanie telewizji bez licencji grozi grzywna. Kary za unikanie płacenia za TV uzależnione są od dochodów każdej osoby. W Anglii i Walii maksymalnie zapłacić można aż 1 000 funtów. Inaczej jest na Wyspach Normandzkich - na Jersey kara wynosi 500 funtów, a na Guernsey - 2 000.

W Szkocji kara wynosi 96 funtów, w Irlandii Północnej 86 funtów, w Walii 123 funty, a w Anglii najwięcej, bo 188 funtów.

Jeśli ukarani grzywną uchylają się od opłat, mogą być skazani na karę pozbawienia wolności na okres do 3 miesięcy. W 2016 roku na więzienie za niepłacenie TV Licence skazano 61 osób, które były pozbawione wolności średnio na 7,8 dnia. W Anglii takich osób było 29, a w więzieniu przebywali średnio 21 dni.

BBC próbuje „wyłapać” tych, którzy unikają płacenia za abonament. Kiedyś inspektorzy kontrolowali mieszkania w godzinach pracy. Teraz coraz częściej pojawiają się przed domami wczesnym rankiem, wieczorem lub w weekendy. Przykładem może być angielskie miasto Southampton, którego mieszkańcy "przyłapani"zostali na oglądaniu TV właśnie „po godzinach” (139 osób z wszystkich 244).

Radio w cenie telewizora

W Wielkiej Brytanii abonament radiowy został zniesiony w lutym 1971. Mimo to, w ramach licencji telewizyjnej, pokrywane są koszty kilku stacji radiowych: sieć BBC, radia regionalne i lokalne, oraz koszty odbioru krajowego programu BBC poza granicami Wielkiej Brytanii.

Archaiczna konieczność?

Gorące dyskusje nad zniesieniem abonamentu toczą się nad Tamizą od lat, a wielu Wyspiarzy opłatę za abonament uznaje za przeżytek.

Dwa lata temu spisano nawet specjalną petycję w sprawie zniesienia obowiązku płacenia za oglądanie brytyjskiej telewizji. Wówczas do akcji „No to TV Licensing” przyłączali się również Polacy.

Nie każdy karany

Za niepłacenie TV Licence grozi sąd i więzienie, ale nie każdy telewidz, który trafia przed brytyjski wymiar sprawiedliwości, zostaje skazany. Caroline Levesque-Bartlett przedstawiła portalowi Londynek.net dane, z których wynika, że 21 312 osób zostało wezwanych do sądu niepotrzebnie. Uniewinnionych zostało 1 na 8 "winowajców". Przeciwnicy opłat za abonament w Wielkiej Brytanii uznali ten fakt za dowód tego, iż system nadwyręża brytyjskie sądownictwo w tak błahej sprawie.

BBC zarzuca się również, że w karaniu wykazuje znaczne dysproporcję pomiędzy kobietami a mężczyznami. W 2016 roku w Anglii za uchylanie się od opłat TV Licence ukarano 101 263 kobiety i 39 502 mężczyzn. W Szkocji 5 749 kobiety i 2 190 mężczyzn, w Walii 7 775 kobiet i 3 157 mężczyzn, z kolei w Irlandii Północnej 2 658 kobiet 986 mężczyzn.

Zbuntowani Irlandczycy

W tym roku protesty przeciwko pobieraniu opłat za posiadanie odbiorników telewizyjnych organizowane są również w Irlandii.

Wielu mieszkańców tego kraju planuje ignorowanie tego obowiązku. Dziennik „Irish Examiner” pod koniec lipca podał, że ponad połowa Irlandczyków poniżej 30. roku życia nie zamierza już płacić za abonament.

Jak to się robi w Europie?

Obowiązek płacenia abonamentu telewizyjnego nie jest wymysłem Wyspiarzy, bowiem za korzystanie z radia i telewizji płacić muszą obywatele 19 państw Unii Europejskiej. Poza Unią takie rozwiązanie stosują też Norwegowie i Szwajcarzy.

W innych państwach (Belgia, Bułgaria, Hiszpania, Holandia i kraje bałtyckie) media publiczne finansowane są z budżetu państwa i reklam.

Wolność od opłaty

Kontrowersyjne, obowiązkowe opłaty za oglądanie telewizji nie męczą już obywateli wielu krajów na świecie. Taki obowiązek zniosły na przykład: Kanada, USA, Hiszpania, Australia, Monako czy Luksemburg.

Kto musi płacić za TV Licence?

Opłacić abonament telewizyjny musi każdy, kto chce:

 • oglądać lub nagrywać programy emitowane w telewizji lub na żywo w ramach usługi telewizji online,
 • pobierać lub oglądać dowolne programy BBC na platformie iPlayer.

Może to być telewizor, komputer stacjonarny, laptop, telefon komórkowy, tablet, konsola do gier, urządzenie do odbioru telewizji cyfrowej, nagrywarka DVD/VHS itd.

Ile kosztuje abonament telewizyjny?

Standardowy abonament na telewizję kolorową kosztuje 147 funtów rocznie. Można za niego zapłacić jednorazowo lub w ratach.

Jak zapłacić?

Abonament telewizyjny można opłacić lub przedłużyć przez internet, korzystając z karty debetowej lub kredytowej.

Opłatę za abonament telewizyjny można uiścić jednorazowo lub rozłożyć koszt na raty miesięczne bądź kwartalne. Płatności za abonament będą pobierane automatycznie, a użytkownik nie musi o nich pamiętać.

Po ustawieniu polecenia zapłaty abonament odnawia się rok po roku automatycznie, dzięki czemu nie ma ryzyka korzystania z telewizji bez abonamentu.

Osobom przeprowadzającym się zalecamy, aby jak najszybciej poinformowały o tym fakcie. Polecenie zapłaty można zlecić w internecie lub dzwoniąc pod numer: 0300 790 6044.

Najbardziej aktualne dane na temat liczby abonamentów telewizyjnych w Wielkiej Brytanii pochodzą z roku 2014-2015. TV Licence opłaciło wówczas 25 507 726 osób . Populacja UK wynosi 65,54 milionów.
www.tvlicensing.co.uk

Osoby, które zdecydują się na opłatę kwartalną, do każdej płatności doliczona zostanie im opłata w wysokości 1,25 GBP.

Abonament można opłacić gotówką lub kartą debetową w dowolnym punkcie PayPoint. Kasjerowi wystarczy podać imię i nazwisko oraz adres, po czym pełną kwotę w wysokości 147 funtów opłacić gotówką lub kartą debetową.

W Wielkiej Brytanii znajduje się ponad 28 000 punktów PayPoint zlokalizowanych w sklepach spożywczych, kioskach, sklepach monopolowych, supermarketach i na stacjach benzynowych. Wiele z nich jest otwartych do późna przez siedem dni w tygodniu.

W urzędzie pocztowym czek można wysłać na adres: TV Licensing, Darlington DL98 1TL. W tytule płatności należy napisać „TV Licensing”, aby przekazać pełną kwotę abonamentu, trzeba pamiętać o podaniu imienia i nazwiska, adresu i kodu pocztowego na odwrocie czeku i nie wysyłać gotówki.

Dla kogo zniżki na TV Licence?

Ulgi przysługują studentom mieszkającym z dala od domu, osobom niewidomym i niedowidzącym ludziom, którzy ukończyli 74 lata. Tu przyznaje się krótkoterminowy abonament (Short Term TV Licence), który jest ważny do chwili ukończenia 75 lat. Wówczas nabywa się prawo do bezpłatnego abonamentu (Over 75 TV Licence). Aby złożyć podanie w tej sprawie, nalezy zadzwonuić pod numer 0300 790 6044. Potrzebny będzie numer ubezpieczenia społecznego w celu weryfikacji danych.

Jeśli ktoś nie ma telewizji, nie musi płacić abonamentu, ale za to powinien złożyć stosowne oświadczenie na stronie www.tvlicensing.co.uk/NoTV lub zadzwonić pod numer 0300 790 6044. Wówczas instytucja skieruje pod podany adres kontrolerów w celu weryfikacji prawdziwości  oświadczenia.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.43 / 7

Komentarze


 • Czytelnik
  8 sierpnia 2017, 18:23

  Niech was w balona nie robia bo to chodzi o ogladanie telewizjii tylko na zywo tj. programow transmitowanych na zywo a nie w ogole ogladanie jakiejkolwiek telewizjii. W i Tym drugim przypadku nalezy sie zwrot pieniedzy na ich stronie jest do POBRANIA forma zwrotu.

 • Lol
  8 sierpnia 2017, 19:12

  A jeśli ma się polska tv?.Woge się nie korzysta z BBC itd.

Dodaj komentarz


Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.02.2018
GBP 4.683 złEUR 4.147 złUSD 3.341 złCHF 3.601 zł

Sport


Reklama