Menu

Listy do Redakcji (Kwiecień/Maj 2018): "Leczenie w Polsce?"

Listy do Redakcji (Kwiecień/Maj 2018):
Redakcja portalu Londynek.net jest wdzięczna za wszystkie listy od użytkowników. (Fot. Thinkstock)
Ostatnie tygodnie zaskoczyły nas tym, jak wielu Polaków z Wielkiej Brytanii dzieli się z nami swoimi przemyśleniami i problemami pisząc na naszą skrzynkę email. Za wszystkie listy serdecznie dziękujemy.
Reklama

Wiele poruszanych przez naszych użytkowników spraw to najczęściej prośby o pomoc i interwencyjne. Niestety, nie maleje liczba Polaków skarżących się na warunki pracy, problemy w domu czy trudności z przebrnięciem przez skomplikowane brytyjskie przepisy.

Na każdy list, email czy pytanie na Facebooku staramy się odpisywać, a te, które poruszają najczęściej przewijające się problemy - publikujemy.

Ubezpieczenie w UK, zabieg w Polsce?

Wśród Polaków na Wyspach o leczeniu w Wielkiej Brytanii krążą legendy. Nasi rodacy skarżą się na długie kolejki, uniwersalne panaceum, czyli paracetamol oraz barierę językową. Stąd wiele pytań odnośnie leczenia w Polsce.  

Wielu Polaków woli leczyć się w Polsce. (Fot. Thinkstock)

"Dzień dobry! Mam problem z żylakami na nogach. 10 lat temu miałam zabieg, ale problem powrócił, tu tego nie robią, więc  pozostaje Polska, ale jak to załatwić?” – pyta pani Ewelina z Londynu.

Najlepiej byłoby jednak porozmawiać ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu w Wielkiej Brytanii o tym problemie.  Na Wyspach również można otrzymać stosowną pomoc.

Jeśli chodzi o zabieg w Polsce, to można go tam wykonać, jeśli jest się ubezpieczonym w kraju, w innej sytuacji tylko prywatnie.

Mając ubezpieczenie w Wielkiej Brytanii i posiadając Europejską Kartę Zdrowia może Pani mieć pomoc medyczną w Polsce tylko w nagłych wypadkach, a żylaki do takich nie należą.

"Odebrano mi dzieci"

"Nie wiem właściwie jak to się stało, ale odebrano mi dzieci, a trzecie jest w drodze. Syn i córka są z byłym partnerem, który mnie bił. W sprawę są już zaangażowane różne organizacje i policja, a ja nie wiem, co już mam robić, tęsknię za dziećmi. Mam wrażenie, że nikt nie chce mnie słuchać. Były partner poinformował, że pozwoli mi na prawa do dzieci, jeśli zerwę z obecnym partnerem, to samo mówią dzieci, co ja mam robić? Obecny partner twierdzi, że będę żałować jak od niego odejdę i mi grozi. Wszyscy mnie tylko krzywdzą, a ja nie jestem samodzielna i nie znam angielskiego za dobrze, a w drodze kolejne dziecko” - taki list z kolei nadesłała pani Jolanta z Peterborough.

Nikt nie ma prawa nikogo krzywdzić. Stwierdziła Pani, że w sprawę jest już zaangażowanych wiele organizacji. Wyjaśniamy to w artykule "Przemoc w rodzinie", w dziale Poradnik Polaka w UK. Link do niego podajemy poniżej:

http://londynek.net/ukipedia/article?jdnews_id=2561379

Znajdzie w nim Pani kontakt do organizacji, na policję i porady, w jaki sposób się chronić. Może się Pani zgłosić także do polskiej organizacji, która pomaga Polkom na Wyspach w podobnych sytuacjach:

http://www.pinuk.online/en/familia-family-support-centre/

Znęcanie i zastraszanie to bardzo poważne przestępstwo.

Okropne traktowanie pracowników

"Jestem pracownikiem centrum handlowego w zachodnim Londynie (nazwa i adres znane redakcji), pracuje tam jako sprzątacz. Od pewnego czasu pracownicy z Polski są bardziej wykorzystywani niż ci innych narodowości. My Polacy mamy zawsze więcej obowiązków niż pozostali. Mój kolega jako osoba niepełnosprawna jest dyskryminowany przez zarząd firmy, ma problemy z kręgosłupem. Nie mogę patrzeć na to co się dzieje u nas w centrum i proszę o pomoc” – żali się jeden z użytkowników portalu Londynek.net.

Jeśli próba rozwiązania problemu z bezpośrednimi przełożonymi nie przynosi efektu, można złożyć formalną  skargę. Istnieje kodeks postępowania Acas, regulujący działania związane z postępowaniem dyscyplinarnym oraz procesem składania skarg. Są tam zasady, których zarówno pracownicy, jak i pracodawca w procesie rozwiązywania konfliktów.

Urząd The Advisory, Conciliation and Arbitration Service (Acas) oferuje bezpłatne, poufne oraz bezstronne porady na temat wszelkich zagadnień związanych z zatrudnieniem. Można zadzwonić do Acas pod numerem: 0300 123 1150 od 8:00 do 18:00, od poniedziałku do piątku.

Jak odzyskać depozyt? O to pyta wielu naszych użytkowników. (Fot. Thinkstock)

Kłopoty z odzyskaniem depozytu

"W marcu tego roku wyprowadziłam się z domu razem z siostrą i jej mężem, gdzie wynajmowaliśmy go przez 6 lat przez agencje, ale niestety mam problem z odzyskaniem depozytu, ponieważ na umowie jako lead tenant jest mój były chłopak, który wyprowadził się z domu 2,5 roku temu a agencja nie poinformowała o tym DPS. Na depozyt składała się cała czwórka i wszyscy są na umowie o dom, próbowałam się skontaktować z byłym partnerem, ale niestety dostałam odpowiedź, że nie będzie tego załatwiał, gdyż go to nie interesuje i nie zależy mu na zwrocie depozytu. Będę bardzo wdzięczna za podpowiedź, co zrobić w takiej sytuacji” – napisała pani Elżbieta.

Wiele spraw dotyczących wynajmu i zwrotu depozytu mieszkaniowego trafia do sądu. Nie miałoby to miejsca, gdyby właściciele mieszkań postępowali zgodnie z prawem.

Zawarliśmy praktyczne wskazówki dotyczące tego, co zrobić w razie problemów z odzyskaniem depozytu w artykule "Wynajem i depozyt mieszkaniowy w UK”.

Więcej wyjaśniamy także w naszych artykułach w dziale Poradnik Polaka w UK:
http://londynek.net/ukipedia/article?jdnews_id=2546972.

Napisz do nas!

Chcecie zadać pytanie redakcji, podzielić się własną twórczością, a może podyskutować o przeczytanym artykule? Czekamy na Wasze listy. Spośród użytkowników portalu Londynek.net, nadsyłających do nas listy pod adres mailowy listy@londynek lub redakcja@londynek.net (z dopiskiem "Listy do Redakcji”), wylosujemy zwycięzcę nagrody finansowej w wysokości 30 funtów. Pozostałe wylosowane osoby otrzymają vouchery do polskiej restauracji "Pyza" w Londynie!

Restauracja "Pyza" to ważne polskie miejsce na kulinarnej mapie Londynu. W menu znajduje się wiele specjałów kuchni polskiej, m.in. kluski śląskie z cebulą i skwarkami, schabowy po góralsku z boczkiem i serem, pieczeń po staropolsku z sosem grzybowym, pstrąg z ziemniakami i surówkami, a także wiele innych pysznych propozycji. Restauracja posiada także znakomicie zaopatrzony bar oraz regularnie organizuje polskie imprezy disco.

Dla Czytelników Londynka Restauracja Pyza ufundowała 3 zaproszenia dla dwóch osób na kolację złożoną z zup, dań głównych oraz deserów (bez napojów).

*Regulamin przyznawania nagród finansowych za najciekawsze listy do Redakcji:

1. Każdego miesiąca spośród nadesłanych do portalu Londynek.net listów kapituła złożona z trzech pracowników portalu wybierze 3 najciekawsze listy od użytkowników portalu.

2. Przesłanie listu do Redakcji jest równoznaczne ze zgodą na jego publikację - chyba że Autor listu zastrzeże sobie anonimowość oraz nie zgodzi się na publikację. Wówczas takie listy nie będą brane przez Redakcję pod uwagę jako te, spośród których wybierany jest zwycięzca.

3. Autorzy wybranych listów zostaną poinformowani o nagrodzie drogą mailową i zostaną poproszeni o podanie numeru swojego konta bankowego (w przypadku nagrody finansowej). 

4. Zwycięzcy vouchera do restauracji "Pyza" otrzymają voucher w formie elektronicznej (przesłany mailem).

5. Nagroda w wysokości 30 funtów zostanie przelana na numer konta zwycięzcy.

Napiszcie do nas! Wśród autorów listów rozlosujemy nagrody! (Fot. Thinkstock)

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.75 / 8

Komentarze


  • Janusz Kowalski
    31 maja, 17:28

    prawdziwa wuzyta dopiero przed wami pierwsza i ostatnia glosna bedzie akcja

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 21.06.2018
GBP 4.931 złEUR 4.332 złUSD 3.761 złCHF 3.773 zł

Sport


Reklama

Drogi Czytelniku!

Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych i personalizację treści marketingowych. Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dzięki nim możemy finansować rozwój naszych usług. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne.

Zezwolenie na reklamę

Dzięki personalizacji pokazujemy Ci treści lepszej jakości, a dzięki zebranym danym możemy cały czas je doskonalić. Reklamy są dopasowane do Twoich potrzeb - dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój. Dopasowanie pozwala nam wyświetlać ich mniej. Zapewniamy bezpieczeństwo Twoich danych. Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

Chcielibyśmy poinformować naszych użytkowników jakie ich dane oraz w jaki sposób są przetwarzane oraz na jakich zasadach będą przetwarzane po 25 maja 2018 r. W dalszej części można znaleźć więcej informacji na ten temat.

RODO 2018. Co to jest?

Dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE tzw. RODO (GDPR). Celem rozporządzenia jest doprowadzenie do pełnej harmonizacji prawa w ramach UE i swobodnego przepływu danych osobowych. W założeniu ma pozwolić mieszkańcom Unii Europejskiej na lepszą kontrolę ich danych osobowych oraz stanowić modernizację i ujednolicenie przepisów umożliwiających firmom ograniczanie biurokracji i korzystanie ze zwiększonego zaufania klientów.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie firma JD Blayer LTD - wydawca londynek.net z siedzibą w Londynie oraz nasi zaufani partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jakie dane są przetwarzane i w jakim celu?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Londynek.net, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Dane są przetwarzane między innymi, aby:

  • - zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • - pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem, Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania - oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych zaufanych partnerów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk "Tak, zgadzam się", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania ze strony interneowej Londynek.net oraz przez naszych partnerów w tzw. plikach cookies, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.