Menu

Kongres Polek: Jest nas pół miliona i mamy dużo do powiedzenia

Kongres Polek: Jest nas pół miliona i mamy dużo do powiedzenia
Ewelina Strulak (w dolnym rzędzie druga z lewej) oraz pozostałe organizatorki jednego z pierwszych Kongresów Polek w Wielkiej Brytanii. (Fot. arch. Zjednoczonego Królestwa Polek)
My, Polki żyjące na emigracji również chcemy zabrać głos w dyskusji na temat miejsca i roli kobiet we współczesnym świecie, ponieważ wierzymy, że przez nasze doświadczenia możemy wnieść do niej nową jakość i perspektywę. W końcu jest nas tu przynajmniej pół miliona! - mówi Ewelina Strulak, przewodnicząca komitetu organizacyjnego V Kongresu Polek w Wielkiej Brytanii.
Reklama

Magdalena Grzymkowska: Czym jest doroczny Kongres Polek w Londynie?

Ewelina Strulak: – Kongres Polek to całodzienne wydarzenie, zapoczątkowane w 2013 roku, będące platformą do rozmów o problemach, wyzwaniach i możliwościach stojących przed Polkami w Wielkiej Brytanii, zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej. W miłej, nieformalnej atmosferze poruszane są kwestie dotyczące życia rodzinnego, rozwoju osobistego i kariery zawodowej kobiet. W tym roku wydarzenie w całości odbędzie się Sali Teatralnej w Polskim Ośrodku Społeczno-Kultralnym w Londynie 7 kwietnia, w godz. od 11:00 do 21:00

W pierwotnym założeniu Kongres Polek miał się odbyć w listopadzie zeszłego roku… Skąd pomysł na zmianę terminu?

– Na tę decyzję wpłynęło wiele czynników. Tradycją pierwszych kongresów było obchodzenie ich na przełomie marca i kwietnia, do czego chciałyśmy powrócić. W tych miesiącach za sprawą Międzynarodowego Dnia Kobiet dużo mówi się na temat miejsca i roli kobiet we współczesnym świecie. My, Polki żyjące na emigracji, również chcemy zabrać głos w tej dyskusji, ponieważ wierzymy, że przez nasze doświadczenia możemy wnieść do niej nową jakość i perspektywę. W końcu, jeśli wierzyć statystykom, w Wielkiej Brytanii jest nas przynajmniej pół miliona!

Za zmianą terminu przemawiało także to, że w roku 2018 świętujemy dwie ważne rocznice: odzyskania przez Polskę niepodległości, a także przyznania Polkom praw wyborczych. To niepowtarzalna okazja, aby w tym kontekście świętować również nasz skromny jubileusz, ponieważ w tym roku Kongres Polek odbywa się już po raz piąty. Ponadto przez wzgląd na nasze uczestniczki i uczestników staramy się, aby z roku na rok kongres był na coraz wyższym poziomie. Zapraszamy coraz ciekawszych gości, wchodzimy w ciekawe współprace ze sponsorami. Chciałyśmy, aby Jubileuszowy V Kongres Polek był wyjątkowy, dlatego postanowiłyśmy dać sobie więcej czasu na dopięcie wszystkiego na ostatni guzik.

Czy możesz zatem zdradzić szczegóły dotyczące tego wydarzenia?

– Kongres będzie składał się jak co roku z dwóch części: merytorycznej i rozrywkowej. Szczegółowy program pierwszej części zaprezentujemy wkrótce, gdy będziemy mieć ostateczne potwierdzenia od wszystkich gości, ale już teraz mogę powiedzieć, że tak różnorodnych i wszechstronnych paneli jeszcze nie było!

Zaczniemy od najbardziej palącej kwestii, czyli od równouprawnienia na rynku pracy. Będziemy mieć także panel psychologiczny o relacjach pomiędzy matką a córką, panel biznesowy na temat przywództwa w kobiecym i męskim wydaniu oraz panel naukowo-akademicki, w którym zastanowimy się, jak kobiety, a w szczególności Polki radzą sobie w międzynarodowej przestrzeni akademickiej. Na koniec poszukamy odpowiedzi na pytanie, czym równouprawnienie jest dla młodego pokolenia kobiet: czy w dobie kwitnącego feminizmu coś zupełnie naturalnego, czy też nadal czują, że wciąż muszą o to walczyć?

Ewelina Strulak (po lewej) z konsul ds. polonijnych Ines Czajczyńską-Da Costa. (Fot. arch. Zjednoczonego Królestwa Polek)

Powtarzającym się słowem jest „równouprawnienie”.

– Zgadza się. To słowo powtarza się nieprzypadkowo, ponieważ hasłem przewodnim kongresu jest: „Równouprawnienie – wyzwanie czy oczywistość?”. Równouprawnienie jest wciąż gorącym tematem, nie tylko w Polsce czy w Wielkiej Brytanii, lecz na całym świecie. Debatę na temat różnic w wynagrodzeniach ze względu na płeć rozpoczęły gwiazdy Hollywood takie jak Meryl Streep, Emma Watson czy Jennifer Lawrence.

Z naszego brytyjskiego podwórka na ten temat z pewnością wypowie się ambasadorka kongresu Kasia Madera, prezenterka BBC World, walcząca o równość płac wśród dziennikarek i dziennikarzy. Jednocześnie widzimy potrzebę zwrócenia uwagi na niesprawiedliwości, jakie mają miejsce również w innych branżach. Dlaczego mamy tak mało kobiet na wysokich stanowiskach? Dlaczego gdy funkcje premiera obejmuje kobieta, to dany kraj zostaje okrzyknięty „postępowym i nowoczesnym”? Czy to, że wśród najważniejszych osób w kraju mamy osoby obojga płci, to nie powinno być czymś normalnym? Przecież kobiety stanowią połowę społeczeństwa.

Czyli zatem parytety stanowią rozwiązanie tego problemu?

– Nie do końca, ponieważ one rozwiązują skutek, a nie przyczynę. Nie chodzi o to, aby rezerwować połowę stanowisk dla kobiet, bez względu na kwalifikacje, bo to wtedy też jest dyskryminacja. Trzeba zmienić sposób myślenia. Przykładowo, jeśli mamy mężczyznę i kobietę, którzy w czasie 10-letniej kariery osiągnęli ten sam poziom rozwoju zawodowego, dlaczego kobietę ma ominąć awans czy podwyżka, tylko dlatego że w końcu postanowiła urodzić dziecko?

Dlaczego w korporacjach nie jest w dobrym tonie, aby 35-letnia kobieta nie miała męża i dzieci, natomiast w przypadku mężczyzn nie ma to znaczenia? Dyrektorzy zarządzający, którzy w dużej mierze są mężczyznami, nie rozumieją, że matki-pracowniczki często wkładają dużo więcej wysiłku, poświęcenia i determinacji, aby osiągnąć sukces niż samotni mężczyźni. Logicznym wydaje się być, że w takiej sytuacji to kobieta będzie lepszym pracownikiem. Mimo to zwykle się wybiera mężczyznę.

Ten przykład przypomina mi sytuację osób starszych na rynku pracy.

– Dokładnie! Dlaczego osoby w wieku przedemerytalnym są wypierane z rynku pracy przez młodych? Może problemem w tym wypadku jest nierówny dostęp do możliwości podnoszenia swoich kwalifikacji? Bo jak to jest możliwe, że osoba z 5-letnim doświadczeniem zarabia tyle samo, co osoba 25-letnim stażem? To także bardzo ważne pytania, jakie sobie zadajemy. Dlatego też w czasie kongresu nie chcemy ograniczać się wyłącznie do problemu równouprawnienia płci, ale chcemy nasze rozważania rozciągnąć na inne grupy społeczne, które są lub potencjalnie mogą być narażone na dyskryminację. A może nasi goście uznają, że istnieją obszary, w których równouprawnienie nie jest uzasadnione? Zapowiada się naprawdę ciekawa wymiana poglądów!

Ale Kongres Polek to nie tylko rozmowy panelowe…

– Oczywiście. Każdemu z naszych gości uczestniczki i uczestnicy będą mogli bezpośrednio zadać pytania. Kongres to też świetna okazja do mniej formalnego networkingu. Znam wiele projektów i inicjatyw, które narodziły się w czasie poprzednich edycji kongresu. W przerwach kawowych pomiędzy kolejnymi debatami panuje zawsze bardzo motywująca atmosfera.

Z taką pozytywną energią przejdziemy do drugiej części dnia: koncertu, pokazu mody i gali, w czasie której poznamy rozwiązanie konkursu na Polkę Jubileuszową oraz wyniki plebiscytu „Polska jest kobietą”.

„Polska jest kobietą”?

– Nie tylko Polska! Niepodległość też jest kobietą (śmiech). W ten sposób nawiązujemy do obchodzonej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach plebiscytu zostanie wyłonionych dziesięć najbardziej inspirujących Polek stulecia – po jednej na każdą dekadę niepodległości. Celem plebiscytu jest popularyzacja wiedzy na temat zasług i osiągnięć kobiet, których dokonania zapisały się na kartach historii Polski, a także inspirowanie współczesnych Polek do aktywności w różnych sferach życia publicznego. Głosować można do końca lutego za pośrednictwem portalu Survey Monkey pod linkiem: bit.ly/PolkiStulecia, do czego serdecznie zachęcam!

Ilu uczestników i uczestniczek spodziewacie się w tym roku na Kongresie?

– Co roku odwiedza nas ponad 200 osób. W tym roku mamy nadzieję poprawić ten wynik i liczymy, że będzie nas nawet trzysta! Ponieważ Zjednoczone Królestwo Polek jest organizacją non-profit, a przygotowanie całodniowego eventu na taką skalę pochłania mnóstwo kosztów, za rejestrację swojego udziału w wydarzeniu pobieramy symboliczną opłatę: do końca lutego 10 funtów, później 15 funtów lub bilet VIP w cenie 20 funtów. W tej cenie zawarty jest poczęstunek, kieliszek wina na wieczornej gali oraz pakiet upominków od naszych sponsorów. Rejestracji można dokonać w serwisie Eventbrite pod linkiem: bit.ly/KongresPolek. Serdecznie zapraszam!

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 2.75 / 4

Komentarze


  • Jurek
    28 lutego, 07:54

    Brawo Panie. Kobieta brzmi dumnie!

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 21.06.2018
GBP 4.931 złEUR 4.332 złUSD 3.761 złCHF 3.773 zł

Sport


Reklama

Drogi Czytelniku!

Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych i personalizację treści marketingowych. Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dzięki nim możemy finansować rozwój naszych usług. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne.

Zezwolenie na reklamę

Dzięki personalizacji pokazujemy Ci treści lepszej jakości, a dzięki zebranym danym możemy cały czas je doskonalić. Reklamy są dopasowane do Twoich potrzeb - dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój. Dopasowanie pozwala nam wyświetlać ich mniej. Zapewniamy bezpieczeństwo Twoich danych. Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

Chcielibyśmy poinformować naszych użytkowników jakie ich dane oraz w jaki sposób są przetwarzane oraz na jakich zasadach będą przetwarzane po 25 maja 2018 r. W dalszej części można znaleźć więcej informacji na ten temat.

RODO 2018. Co to jest?

Dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE tzw. RODO (GDPR). Celem rozporządzenia jest doprowadzenie do pełnej harmonizacji prawa w ramach UE i swobodnego przepływu danych osobowych. W założeniu ma pozwolić mieszkańcom Unii Europejskiej na lepszą kontrolę ich danych osobowych oraz stanowić modernizację i ujednolicenie przepisów umożliwiających firmom ograniczanie biurokracji i korzystanie ze zwiększonego zaufania klientów.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie firma JD Blayer LTD - wydawca londynek.net z siedzibą w Londynie oraz nasi zaufani partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jakie dane są przetwarzane i w jakim celu?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Londynek.net, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Dane są przetwarzane między innymi, aby:

  • - zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • - pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem, Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania - oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych zaufanych partnerów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk "Tak, zgadzam się", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania ze strony interneowej Londynek.net oraz przez naszych partnerów w tzw. plikach cookies, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.