Menu

Karty rezydenta do kosza?

Karty rezydenta do kosza?
"Karta rezydenta nie będzie ważna po wyjściu UK z UE"... (Fot. "Tydzień Polski")
W polonijnym internecie zawrzało na skutek opublikowania przez organizację British Poles komunikatu rządowego w sprawie kart rezydenta dla obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii.
Reklama

Na stronie internetowej www.gov.uk czytamy informację, że karty rezydenta (ang. Permanent Residence Card) – rekomendowane dotychczas jako gwarant możliwości pozostania na Wyspach Brytyjskich po Brexicie – nie będą obowiązywała po formalnym wyjściu Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty.

W polonijnym internecie zawrzało na skutek opublikowania przez organizację British Poles komunikatu rządowego w sprawie kart rezydenta dla obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii. Na stronie internetowej www.gov.uk czytamy informację, że karty rezydenta (ang. Permanent Residence Card) – rekomendowane dotychczas jako gwarant możliwości pozostania na Wyspach Brytyjskich po Brexicie – nie będą obowiązywała po formalnym wyjściu Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty.

Oryginalny post został udostępniony na Facebooku ponad 300 razy i skomentowało go blisko 150 osób. Pojawiło się mnóstwo pytań i jeszcze więcej teorii domorosłych specjalistów. „Tydzień Polski” postanowił zasięgnąć w tej sprawie porady eksperta.

Rząd bez nowej polityki imigracyjnej przed Brexitem

– Na dzień dzisiejszy, obywatele Unii Europejskiej nie są zobowiązani do posiadania dokumentu potwierdzającego prawo do stałego pobytu w Wielkiej Brytanii. Wyjątek stanowią osoby, które chcą się ubiegać o przyznanie obywatelstwa brytyjskiego lub wspierają aplikację swoich członków rodziny zgodnie z brytyjskim prawem imigracyjnym – tłumaczy Joanna Rychlicka, immigrant advisor kancelarii prawniczej Peer & Co.

Po wynikach referendum w czerwcu zeszłego roku część Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii ogarnęła panika. Osoby, które do tej pory nie zawracały sobie głowy wyrabianiem karty stałego rezydenta, korzystając z wolności przepływu osób w ramach Unii Europejskiej, zaczęły masowo wysyłać niezbędne dokumenty do Home Office. Podobnie zachowali się inni Europejczycy, w związku z tym liczba aplikacji o stałą rezydenturę wzrosła kilkadziesiąt razy.

Okazuje się, że była to strata czasu i pieniędzy, ponieważ od momentu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie nowy system rejestracji.

– Odnośnie do niedawno wydanej publikacji rządowej na temat zabezpieczenia praw Europejczyków w Wielkiej Brytanii, wszyscy obywatele Unii będą musieli nabyć nowy dokument potwierdzający prawo do stałego bądź też tymczasowego pobytu w Wielkiej Brytanii – potwierdza Joanna Rychlicka.

– Osoby, które otrzymają dokument potwierdzający prawo do stałego pobytu w Wielkiej Brytanii przed 29 Marca 2019 będą musiały spełnić tylko część wymagań wynikających z brytyjskiego prawa i ponowne złożyć aplikację o potwierdzenie prawa do stałego pobytu zgodnie z przepisami nowego systemu imigracyjnego – dodaje ekspert ds. prawa imigracyjnego. Jak podkreśla Rychlicka wynika to z tego, że rząd brytyjski nie będzie w stanie wprowadzić wszystkich zmian przed wyjściem z Unii, dlatego też proponuje aby obywatele Unii potwierdzili swój status imigracyjny w Wielkiej Brytanii i uzyskali odpowiedni dokument w okresie około dwóch lat od momentu oficjalnego wyjścia z Unii. Po upłynięciu tego okresu, obecnie wydawane dokumenty takie jak: Registration Certificate, Residence Card lub Permanent Residence Card nie będą już ważne.

Jak to będzie wyglądało w przyszłości?

Nie wiadomo jednak, jak będzie wyglądała nowa procedura, ile będzie kosztowało wyrobienie sobie dokumentu poświadczającego tzw. settled status in UK i czy osoby, które mają Permanent Residence Card będą w jakikolwiek sposób traktowani ulgowo. Jedyne co wiemy w tym momencie to zapewnienie premier Theresy May, że opłata będzie „w granicach zdrowego rozsądku”.

– No i właśnie pojęcia nie mam, co to dla pani May znaczy. Bo ILR (z ang. Indefinite Leave to Remain – status rezydenta Wielkiej Brytanii dla osób spoza UE – przyp. red.) kosztuje £2200 – zastanawia się użytkowniczka Facebooka komentująca post. Wyrobienie Permanent Residence Card w tej chwili to wydatek 65 funtów.

– To pokazuje jak uprzywilejowani jesteśmy (czy już raczej byliśmy) w stosunku do reszty świata – zaznacza internautka.

– Co jeśli posiadacie kartę rezydenta? Będziecie musieli płacić za następną? To jest bardzo niesprawiedliwe – zauważa jeden z komentujących Brytyjczyków.

Obywatelstwo jedynym gwarantem pozostania w Wielkiej Brytanii

Jednak zanim wyrzucimy swoje kraty rezydenta do kosza, zwróćmy uwagę, że ten dokument jest wciąż wymagany przy procesie naturalizacji – nadania brytyjskiego obywatelstwa. Zatem wszystkie osoby, które wyrobią sobie status stałego rezydenta Zjednoczonego Królestwa, będą po upływie 12 miesięcy mogły aplikować o brytyjski paszport.
Jednocześnie Joanna Rychlicka uspokaja, że regulacje zaproponowane przez Wielką Brytanię, mogą jeszcze się zmienić.

– Musimy pamiętać, że propozycja rządowa nie została jeszcze zaakceptowana przez Parlament Europejski i może podlegać zmianom. Dlatego też, jedynym sposobem, aby w pełni zabezpieczyć swoją przyszłość w Wielkiej Brytanii, jest uzyskanie obywatelstwa brytyjskiego jeszcze przed wyjściem z Unii – informuje.

Źródło: https://www.gov.uk/apply-for-a-uk-residence-card/permanent-residence-card

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.78 / 9

Komentarze


 • Mc Thomas
  26 sierpnia 2017, 00:33

  .......i to obywatelstwo brytyjskie też jest całkowicie zbędne bo Wlk. Brytania rozpadnie się w ciągu 5 lat.

 • Beca
  26 sierpnia 2017, 22:28

  Zgadzam sie z Mc Thomas
  Szkoda tysiaka na paszport ktory i tak bedzie g**** wart., funt leci w dol a ceny rosna. Ci ktorzy zarabiaja najnizsza wiekszosc musza wydac na pokoj itd. Poza tym juz nie dlugo ten kraj stanie sie muzulmanski...a wlasciwie to juz jest

 • A
  28 sierpnia 2017, 10:53

  Karta rezydenta nie potrzebna?to sie naprawde okaze.Niepotrzebna-to zalezy kiedy i komu.
  Milego Dnia wszystkim

 • Krysia
  28 sierpnia 2017, 17:20

  Ja juz placilam £100, zeby miec prawo do pracy.

 • Aleksis
  29 sierpnia 2017, 08:08

  Nowi przybysze będą mieli spore trudności z podjęciem pracy w UK ,sytuacja wyjaśni się ostatecznie
  po okresie przejściowym. w 2018r.

 • Emigrant
  29 sierpnia 2017, 17:55

  £65 karta stalego rezydenta a nie 2200£

 • DoEmigrant
  29 sierpnia 2017, 19:21

  Czytaj dobrze. Obywatele EU 65f. non EU 2200f z angielskim z life in the UK itd. https://www.google.co.uk/search?source=hp&ei=S6-lWZn_NsH_aaDLMg&q=how+much+cost+indefinite+leave+to+remain&oq=&gs_l=mobile-gws-hp.1.2.41l3.0.0.0.2584.1.1.0.1.1.0.137.137.0j1.1.0....0...1..64.mobile-gws-hp..0.1.38.3.V869h6OURmY

 • A
  30 sierpnia 2017, 10:34

  I jasnowidze to czarnowidze-pozyjemy,zobaczymy,nikt nikogo nie zmusza ani do karty rezydenta ani do wyrabiania angielskiego paszportu,kazdy ma swoj leb i robi jak chce

 • Mar
  1 września 2017, 23:41

  Troche w tym artykule niescislosci: oficjalnie niebieska karta nazywa sie Document Certifying Permanent Residence (DCPR) a nie Permanent Residence Card. Po drugie negocjatorzy EU postawili UK warunek, zeby dotychczas wydane DCPRy zostaly automatycznie i bezplatnie zamienione na dokumenty potwiardzajace stettled status po Marcu 2019. To UK sie nie chce na to zgodzic. Home Office twierdzi, ze nie ma potrzeby wyrabiac sobie DCPRow, bo zawalone jest po czubek glowy i probuje wszystkimi metodami zniechecic ludzi do aplikowania po ten papier.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.06.2018
GBP 4.920 złEUR 4.311 złUSD 3.732 złCHF 3.746 zł

Sport


Reklama

Drogi Czytelniku!

Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych i personalizację treści marketingowych. Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dzięki nim możemy finansować rozwój naszych usług. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne.

Zezwolenie na reklamę

Dzięki personalizacji pokazujemy Ci treści lepszej jakości, a dzięki zebranym danym możemy cały czas je doskonalić. Reklamy są dopasowane do Twoich potrzeb - dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój. Dopasowanie pozwala nam wyświetlać ich mniej. Zapewniamy bezpieczeństwo Twoich danych. Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

Chcielibyśmy poinformować naszych użytkowników jakie ich dane oraz w jaki sposób są przetwarzane oraz na jakich zasadach będą przetwarzane po 25 maja 2018 r. W dalszej części można znaleźć więcej informacji na ten temat.

RODO 2018. Co to jest?

Dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE tzw. RODO (GDPR). Celem rozporządzenia jest doprowadzenie do pełnej harmonizacji prawa w ramach UE i swobodnego przepływu danych osobowych. W założeniu ma pozwolić mieszkańcom Unii Europejskiej na lepszą kontrolę ich danych osobowych oraz stanowić modernizację i ujednolicenie przepisów umożliwiających firmom ograniczanie biurokracji i korzystanie ze zwiększonego zaufania klientów.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie firma JD Blayer LTD - wydawca londynek.net z siedzibą w Londynie oraz nasi zaufani partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jakie dane są przetwarzane i w jakim celu?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Londynek.net, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Dane są przetwarzane między innymi, aby:

 • - zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • - pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem, Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania - oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych zaufanych partnerów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk "Tak, zgadzam się", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania ze strony interneowej Londynek.net oraz przez naszych partnerów w tzw. plikach cookies, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.