Menu

Karty rezydenta do kosza?

Karty rezydenta do kosza?
"Karta rezydenta nie będzie ważna po wyjściu UK z UE"... (Fot. "Tydzień Polski")
W polonijnym internecie zawrzało na skutek opublikowania przez organizację British Poles komunikatu rządowego w sprawie kart rezydenta dla obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Na stronie internetowej www.gov.uk czytamy informację, że karty rezydenta (ang. Permanent Residence Card) – rekomendowane dotychczas jako gwarant możliwości pozostania na Wyspach Brytyjskich po Brexicie – nie będą obowiązywała po formalnym wyjściu Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty.

W polonijnym internecie zawrzało na skutek opublikowania przez organizację British Poles komunikatu rządowego w sprawie kart rezydenta dla obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii. Na stronie internetowej www.gov.uk czytamy informację, że karty rezydenta (ang. Permanent Residence Card) – rekomendowane dotychczas jako gwarant możliwości pozostania na Wyspach Brytyjskich po Brexicie – nie będą obowiązywała po formalnym wyjściu Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty.

Oryginalny post został udostępniony na Facebooku ponad 300 razy i skomentowało go blisko 150 osób. Pojawiło się mnóstwo pytań i jeszcze więcej teorii domorosłych specjalistów. „Tydzień Polski” postanowił zasięgnąć w tej sprawie porady eksperta.

Rząd bez nowej polityki imigracyjnej przed Brexitem

– Na dzień dzisiejszy, obywatele Unii Europejskiej nie są zobowiązani do posiadania dokumentu potwierdzającego prawo do stałego pobytu w Wielkiej Brytanii. Wyjątek stanowią osoby, które chcą się ubiegać o przyznanie obywatelstwa brytyjskiego lub wspierają aplikację swoich członków rodziny zgodnie z brytyjskim prawem imigracyjnym – tłumaczy Joanna Rychlicka, immigrant advisor kancelarii prawniczej Peer & Co.

Po wynikach referendum w czerwcu zeszłego roku część Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii ogarnęła panika. Osoby, które do tej pory nie zawracały sobie głowy wyrabianiem karty stałego rezydenta, korzystając z wolności przepływu osób w ramach Unii Europejskiej, zaczęły masowo wysyłać niezbędne dokumenty do Home Office. Podobnie zachowali się inni Europejczycy, w związku z tym liczba aplikacji o stałą rezydenturę wzrosła kilkadziesiąt razy.

Okazuje się, że była to strata czasu i pieniędzy, ponieważ od momentu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie nowy system rejestracji.

– Odnośnie do niedawno wydanej publikacji rządowej na temat zabezpieczenia praw Europejczyków w Wielkiej Brytanii, wszyscy obywatele Unii będą musieli nabyć nowy dokument potwierdzający prawo do stałego bądź też tymczasowego pobytu w Wielkiej Brytanii – potwierdza Joanna Rychlicka.

– Osoby, które otrzymają dokument potwierdzający prawo do stałego pobytu w Wielkiej Brytanii przed 29 Marca 2019 będą musiały spełnić tylko część wymagań wynikających z brytyjskiego prawa i ponowne złożyć aplikację o potwierdzenie prawa do stałego pobytu zgodnie z przepisami nowego systemu imigracyjnego – dodaje ekspert ds. prawa imigracyjnego. Jak podkreśla Rychlicka wynika to z tego, że rząd brytyjski nie będzie w stanie wprowadzić wszystkich zmian przed wyjściem z Unii, dlatego też proponuje aby obywatele Unii potwierdzili swój status imigracyjny w Wielkiej Brytanii i uzyskali odpowiedni dokument w okresie około dwóch lat od momentu oficjalnego wyjścia z Unii. Po upłynięciu tego okresu, obecnie wydawane dokumenty takie jak: Registration Certificate, Residence Card lub Permanent Residence Card nie będą już ważne.

Jak to będzie wyglądało w przyszłości?

Nie wiadomo jednak, jak będzie wyglądała nowa procedura, ile będzie kosztowało wyrobienie sobie dokumentu poświadczającego tzw. settled status in UK i czy osoby, które mają Permanent Residence Card będą w jakikolwiek sposób traktowani ulgowo. Jedyne co wiemy w tym momencie to zapewnienie premier Theresy May, że opłata będzie „w granicach zdrowego rozsądku”.

– No i właśnie pojęcia nie mam, co to dla pani May znaczy. Bo ILR (z ang. Indefinite Leave to Remain – status rezydenta Wielkiej Brytanii dla osób spoza UE – przyp. red.) kosztuje £2200 – zastanawia się użytkowniczka Facebooka komentująca post. Wyrobienie Permanent Residence Card w tej chwili to wydatek 65 funtów.

– To pokazuje jak uprzywilejowani jesteśmy (czy już raczej byliśmy) w stosunku do reszty świata – zaznacza internautka.

– Co jeśli posiadacie kartę rezydenta? Będziecie musieli płacić za następną? To jest bardzo niesprawiedliwe – zauważa jeden z komentujących Brytyjczyków.

Obywatelstwo jedynym gwarantem pozostania w Wielkiej Brytanii

Jednak zanim wyrzucimy swoje kraty rezydenta do kosza, zwróćmy uwagę, że ten dokument jest wciąż wymagany przy procesie naturalizacji – nadania brytyjskiego obywatelstwa. Zatem wszystkie osoby, które wyrobią sobie status stałego rezydenta Zjednoczonego Królestwa, będą po upływie 12 miesięcy mogły aplikować o brytyjski paszport.
Jednocześnie Joanna Rychlicka uspokaja, że regulacje zaproponowane przez Wielką Brytanię, mogą jeszcze się zmienić.

– Musimy pamiętać, że propozycja rządowa nie została jeszcze zaakceptowana przez Parlament Europejski i może podlegać zmianom. Dlatego też, jedynym sposobem, aby w pełni zabezpieczyć swoją przyszłość w Wielkiej Brytanii, jest uzyskanie obywatelstwa brytyjskiego jeszcze przed wyjściem z Unii – informuje.

Źródło: https://www.gov.uk/apply-for-a-uk-residence-card/permanent-residence-card

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.78 / 9

Komentarze


 • Mc Thomas
  26 sierpnia 2017, 00:33

  .......i to obywatelstwo brytyjskie też jest całkowicie zbędne bo Wlk. Brytania rozpadnie się w ciągu 5 lat.

 • Beca
  26 sierpnia 2017, 22:28

  Zgadzam sie z Mc Thomas
  Szkoda tysiaka na paszport ktory i tak bedzie g**** wart., funt leci w dol a ceny rosna. Ci ktorzy zarabiaja najnizsza wiekszosc musza wydac na pokoj itd. Poza tym juz nie dlugo ten kraj stanie sie muzulmanski...a wlasciwie to juz jest

 • A
  28 sierpnia 2017, 10:53

  Karta rezydenta nie potrzebna?to sie naprawde okaze.Niepotrzebna-to zalezy kiedy i komu.
  Milego Dnia wszystkim

 • Krysia
  28 sierpnia 2017, 17:20

  Ja juz placilam £100, zeby miec prawo do pracy.

 • Aleksis
  29 sierpnia 2017, 08:08

  Nowi przybysze będą mieli spore trudności z podjęciem pracy w UK ,sytuacja wyjaśni się ostatecznie
  po okresie przejściowym. w 2018r.

 • Emigrant
  29 sierpnia 2017, 17:55

  £65 karta stalego rezydenta a nie 2200£

 • DoEmigrant
  29 sierpnia 2017, 19:21

  Czytaj dobrze. Obywatele EU 65f. non EU 2200f z angielskim z life in the UK itd. https://www.google.co.uk/search?source=hp&ei=S6-lWZn_NsH_aaDLMg&q=how+much+cost+indefinite+leave+to+remain&oq=&gs_l=mobile-gws-hp.1.2.41l3.0.0.0.2584.1.1.0.1.1.0.137.137.0j1.1.0....0...1..64.mobile-gws-hp..0.1.38.3.V869h6OURmY

 • A
  30 sierpnia 2017, 10:34

  I jasnowidze to czarnowidze-pozyjemy,zobaczymy,nikt nikogo nie zmusza ani do karty rezydenta ani do wyrabiania angielskiego paszportu,kazdy ma swoj leb i robi jak chce

 • Mar
  1 września 2017, 23:41

  Troche w tym artykule niescislosci: oficjalnie niebieska karta nazywa sie Document Certifying Permanent Residence (DCPR) a nie Permanent Residence Card. Po drugie negocjatorzy EU postawili UK warunek, zeby dotychczas wydane DCPRy zostaly automatycznie i bezplatnie zamienione na dokumenty potwiardzajace stettled status po Marcu 2019. To UK sie nie chce na to zgodzic. Home Office twierdzi, ze nie ma potrzeby wyrabiac sobie DCPRow, bo zawalone jest po czubek glowy i probuje wszystkimi metodami zniechecic ludzi do aplikowania po ten papier.

Dodaj komentarz


Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.02.2018
GBP 4.683 złEUR 4.147 złUSD 3.341 złCHF 3.601 zł

Sport


Reklama