Menu

Już szczyt sezonu - wybierasz się na wypoczynek?

Już szczyt sezonu - wybierasz się na wypoczynek?
Wypoczynek dla wielu oznacza spędzanie czasu nad wodą... (Fot. Thinkstock)
Dla wielu jest to najbardziej wyczekiwany czas w ciągu roku. Wówczas nie tylko można odpocząć od codziennych obowiązków, ale i udać się w różne miejsca świata oraz korzystać z uroków atrakcji. A jak wypoczywają Polacy i na co warto zwrócić uwagę...

Nie da się ukryć, że zmalało zainteresowanie wyjazdami do takich krajów jak Egipt i Tunezja, ale wybrzeże Morza Śródziemnego wciąż ma sporo do zaoferowania. Niesłabnącym powodzeniem wśród Polaków cieszy się Grecja i Chorwacja. Niewiele mniej osób wybiera na cel podróży Włochy i Hiszpanię. Jednak najwięcej naszych rodaków odwiedza Niemcy i jest to niezmienne od kilku lat.

Co prawda wzrosła liczba urlopowiczów udających się za granicę, ale to w kraju najchętniej spędza się wakacje. Mazury i Bałtyk przyciągają swoim pięknem i komfortem. To właśnie te obszary są preferowane w lecie. Równie chętnie wymieniane jest województwo małopolskie.

Duża liczba Polaków rezygnuje z wyjazdu wypoczynkowego i pozostaje w miejscu zamieszkania. Najczęstszym tego powodem jest sytuacja finansowa, wiek lub stan zdrowia. Inni przyznają, iż obowiązki domowe i służbowe nie pozwoliły im na chwilę oderwania się od codzienności. Część twierdzi, że po prostu nie miała takiej potrzeby lub wypoczywała w domu.

Chorwacja cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród wielu europejskich turystów. (Fot. Thinkstock)

Co ciekawe - coraz rzadziej sytuacja materialna przyczynia się do pozostania w miejscu zamieszkania w czasie na przykład wakacji. Chyba niejedna osoba ceni sobie zacisze ogniska domowego i dlatego też zauważa się, że chętniej wynajmowane są domki letniskowe. Jest to niezwykle dogodne rozwiązanie dla wielu rodzin.

W 2016 roku nieco ponad połowa Polaków zadeklarowała, że ma plany na wakacje. Niestety, nie wszystkim udało się je zrealizować. A jak to będzie wyglądać teraz i czy pewne zwyczaje oraz przyzwyczajenia ulegną zmianie?

Jak dotąd, wzrosła ilość chętnych i zainteresowanych wypoczynkiem w miejscu innym niż mieszkają. Ponadto więcej naszych rodaków skupia się na podróżach krajowych. Wypoczynek i wyjazdy z nim związane składają się na pewien styl życia osób wykształconych oraz z zasobniejszym portfelem. 

Warto wiedzieć i pamiętać...
Radzi się, by podczas planowania urlopu wziąć pod uwagę i rozważyć kilka rzeczy. Bywa, że wizja sielanki czy beztroski przysłania pewne istotne aspekty związane z takimi wyjazdami.

Kradzież może być jednym z utrapień. Dość często przestrzega się przed kieszonkowcami, ale ryzyko występuje też w miejscu zamieszkania w czasie nieobecności domowników. Wiadomo, że rozwój technologii sprawił, że nie trzeba czekać z pokazaniem zdjęć z wakacji do czasu powrotu. Dziś istnieje możliwość dzielenia się nimi na portalach społecznościowych kilka minut po ich zrobieniu. Takie udogodnienie ma szereg pozytywnych stron, ale i niesie wartościowe informacje dla złodzieja. Tym sposobem między innymi daje się znać, że nie ma kogoś w domu. Dlatego jeśli już ktoś chce je opublikować, to lepiej po powrocie.
 

Nasz zachodni sąsiad - Niemcy - też ma wiele turystycznych atrakcji. Na zdj. Kolonia, słynąca ze swojej katedry. (Fot. Thinkstock)

Podobnie przestrzega się przed robieniem i pokazywaniem zdjęć kart pokładowych, które wbrew pozorom zawierają wiele informacji. Co prawda są one zaszyfrowane, ale po zeskanowaniu kodu można się do nich łatwo dostać. Co się tam znajduje można sprawdzić między innym po ściągnięciu odpowiedniej aplikacji. Zaleca się, by takiej karty nie wrzucać do kosza, a zniszczyć w domu.

Właściciele ukochanych czworonogów powinni odpowiednio przygotować się do podróży i zadbać o bezpieczeństwo w tym czasie. Niekiedy trzeba zakupić specjalne klatki lub pasy oraz zaplanować postoje. Niektórzy decydują się na pozostawienie na przykład psa u zaprzyjaźnionego sąsiada lub rodziny. Istnieją także hotele dla psów i kotów, albo można skorzystać z usług opiekunów, którzy przychodzą do domu właściciela, by nakarmić lub wyprowadzić zwierzaka.

Podaje się, że Polacy chętniej wypoczywają na terenie własnego kraju, a jeśli już wyjeżdżają - to najczęściej nie dalej niż obszar Europy. Przy planowaniu wczasów zagranicznych warto zapoznać się z obyczajami i kulturą danej ludności, by na przykład uniknąć popełnienia tak zwanej gafy. Dlatego też należy liczyć się z tym, że na przykład odwiedzając kraje słowiańskie, gdzie języki są pokrewne do polskiego, niektóre tak samo brzmiące słowa mogą mieć inne znaczenie. Podobnie jest z gestami, które mogą być uznawane za przyjazne w pewnych krajach, a w innych wywoływać konsternację lub urażać.
 

Coraz więcej Polaków docenia przepiękne wybrzeże Morza Czarnego i bułgarską gościnność. (Fot. Thinkstock)

Jeśli ktoś planuje wyjazd do tropików, to należy nie tylko zapoznać się z kulturą, ale i pamiętać o zmianie klimatu oraz o odpowiednich szczepieniach. Zalecane jest, by przestrzegać kilka reguł podczas pobytu w miejscach o klimacie tropikalnym lub subtropikalnym. Istotne jest, by nie pić wody z kranu, nie jeść surowych warzyw i owoców, nie jeść produktów mlecznych, czy spać pod „siatką” oraz zaopatrzyć się w odpowiednie produkty odstraszające komary.

Często podróżowanie związane jest z przywożeniem pamiątek. Zanim turysta zdecyduje się na jakiś zakup, powinien zapoznać się z przepisami, gdyż na lotnisku może go spotkać niemiła niespodzianka i tak na przykład przywożenie pewnych wyrobów ze skór czy roślin może okazać się nielegalne. Jest to między innymi regulowane przez Międzynarodową Konwencje Waszyngtońską (CITES).

Źródła:

  • Barbara Badora, Wyjazdy wypoczynkowe Polaków w 2016 roku i plany na rok 2017, CBOS Centrum Badania Opinii Społecznej, http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2017/K_024_17.PDF
  • Holiday Travel in 2016, CBOS Centrum Badania Opinii Społecznej, http://www.cbos.pl/PL/publikacje/public_opinion/2017/03_2017.pdf
  • https://www.cites.org/
     

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena:

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.02.2018
GBP 4.683 złEUR 4.147 złUSD 3.341 złCHF 3.601 zł

Sport


Reklama