Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jak ujarzmić awanturnika w pracy? 8 skutecznych zdań

Jak ujarzmić awanturnika w pracy? 8 skutecznych zdań
Konflikty w pracy zdarzają się na porządku dziennym. To od nas zależy, jak sobie poradzimy z oponentami (Fot. Thinkstock)
Awanturnik w zespole - kto choć raz pracował z taką osobą wie, jak skutecznie potrafi ona popsuć atmosferę, relacje, a nawet wyniki grupy. Dlatego spory należy uciąć jak najszybciej, zanim eskalują.
Reklama
Reklama

Uciąć – to znaczy rozwiązać problem bez wchodzenia w niepotrzebne słowne utarczki. Awanturnicy często właśnie tego szukają, karmiąc się aferami, złością i wzajemną niechęcią. Często też podświadomie dążą do kłótni, ponieważ jest to jedyna forma komunikacji, jaką znają. Widząc zdenerwowanie kolegi, który nie potrafi się bronić, taka osoba będzie atakować jeszcze bardziej. Szukając adrenaliny, zrobi dosłownie “z igły widły”. Obgada koleżankę, będzie knuć za plecami szefa, czy doszukiwać się nieistniejących spisków.

Sposób reakcji na tego typu zachowania jest kluczowy.

“Spór w pracy można uciąć jednym zdaniem. Ważne, aby wypowiedzieć je z pewnością, z jednej strony – pokazując niezadowolenie z zachowania współpracownika, z drugiej – dając mu szansę na zmianę sposobu komunikacji” - informują specjaliści serwisu MonsterPolska.pl.

Siedzenie cicho, licząc, że kolega odpuści, raczej nie zadziała – może za to spowodować, że współpracownik będzie wygłaszał nieprzyjemny monolog nad naszą głową.

“Tymczasem na kłótliwą osobę jest sposób - w zasadzie jeden. Uciąć zbędną dyskusję” - radzi portal, podając przykłady zdań, za pomocą których można to skutecznie zrobić.

Choć propozycje odpowiedzi mogą wydawać się „mocne”, pamiętajmy, że naszym przeciwnikiem jest współpracownik, dla którego awantury są codziennością. Mocne, to nie znaczy wypowiedziane w sposób agresywny, lecz taki, który pokaże naszą asertywność, siłę i pokazujące, że wymagamy szacunku. Ważne jest to, aby zdań nie wypowiadać agresywnie, ale ze spokojem i pewnością siebie.

Monster Polska przytacza 8 zdań, które pomogły pracownikom zakończyć spór i wypracować pozytywne relacje.

1. "Posłuchaj. Nie kłóćmy się”. Krótkie stwierdzenie, które może otrzeźwić współpracownika, który się zagalopował. Zapewne zdanie to zadziała na osobę, która nieświadomie dąży do konfliktu, by na przykład wypowiedzieć swoje długo skrywane pretensje i żale.

2. „Proponuję zakończyć ten spór i wspólnie rozwiązać problem. Możemy?”. To idealny sposób na osoby chętnie “szukające zaczepki” - wywołujące bezproduktywne spory i dyskusje. Powiedzenie wprost, że zainicjowana przez nią dyskusja jest bezowocna, opóźnia pracę i zabiera cenny czas – działa onieśmielająco.
“Poza tym mąciciel nie będzie chciał uchodzić za osobę, która nie ma do zaoferowania konstruktywnego rozwiązania z sytuacji. Można się spodziewać, że zmieni sposób rozmowy o 180 stopni. Pytanie możemy? ułatwi dalszą rozmowę i pozwoli na wyjście z impasu” - wskazują eksperci.

3. „Cenię cię jako pracownika, ale jest mi przykro, gdy krzyczysz. Możemy porozmawiać?”.

W tym przypadku zdanie zaczynamy od pozytywnego komunikatu, co daje nam większą szansę wysłuchania. Przypominamy też, że kłótnie i krzyki są po prostu niekulturalne. Mówienie o swoich emocjach dodatkowo pomoże awanturnikowi poczuć z nami większą empatię.

Autor książki "Inteligentny sposób radzenia sobie z głupimi uwagami i docinkami”, B. Berkchan, podkreśla, że komplement jest jedną ze skutecznych strategii samoobrony, dlatego zdanie mówiące o naszych oczekiwaniach możemy poprzedzić stwierdzeniem podkreślającym atut danej osoby. Mówienie bez ogródek – to żelazna zasada obrony przed agresywnymi ludźmi.

Siedzenie cicho nie jest dobrą metodą. Awanturnik może nam dosłownie "wejść na głowę". (Fot. Thinkstock)

4. "Próbujesz wejść ze mną w spór już trzeci raz w tym tygodniu. Zróbmy przerwę i wróćmy do tej rozmowy za kwadrans, dobrze?”.

To może podziałać na mąciciela jak szklanka zimnej wody. Wypowiadamy fakty, z którymi nie można dyskutować, dodatkowo w spokojny sposób, z pełnym przekonaniem o ich słuszności. To zaniepokoi osobę, która wszczyna konflikt. Po pierwsze, ponieważ inni pracownicy, czy szef odnotują powtarzające się zachowanie, a po drugie przekażemy, iż zespół życzy sobie zmiany. Osoba, niejako przyłapana na gorącym uczynku, będzie się chciała z tego wywinąć. Jest spora szansa, że następnym razem powstrzyma awanturnicze zapędy.

5. "Przyjdź do mnie, proszę, jak będziesz chciał/a porozmawiać na spokojnie”.

W ten sposób przejmujemy kontrolę nad sytuacją i stawiamy granice. W pracy mamy prawo wymagać szacunku, ale to od nas w dużej mierze zależy, ile do otrzymamy.

6. "Rozumiem, że skoro krzyczysz, masz lepsze rozwiązanie dla zespołu. Słuchamy”.

“Zdaniem doktor Lilian Glass, znanej w USA specjalistki w dziedzinie komunikacji międzyludzkiej odważna postawa jest jedną ze skutecznych metod obrony przed toksyczną osobą. Mogą jej użyć w pracy pewne siebie osoby, które nie będą borykać się w kolejnych tygodniach z wyrzutami sumienia. Wezwanie firmowego „krzykacza” do odpowiedzi zdziała cuda - przekonuje Monsterpolska.pl.

Pamiętajmy, że strach ma wielkie oczy, a osoby, które robią wokół siebie wiele zamieszania, często nie mają nic wartościowego do zaproponowania. Stawiając ich pod ścianą, ujawnimy, że tylko wywołują awantury, nie oferując żadnych rozwiązań. Następnym razem zastanowią się, zanim się odezwą.

7. "A gdzie dzień dobry, uśmiech na powitanie? Trzeba dbać o relacje w pracy”.

Żartobliwe powitanie wchodzącej do biura jak chmura gradowa osoby może dać jej do myślenia. Osoby często sobie nie zdają sprawy z tego, jaką aurę roztaczają wokół siebie i że jest ona widoczna zarówno dla współpracowników, jak i szefa.

8. "Stawiam na półce puszkę. Kto niemiło będzie odzywał się do kolegów z zespołu lub użyje przekleństw, wpłaca złotówkę”.
Takie metody są stosowane w niejednym biurze. Gwarantują utrzymanie pozytywnej komunikacji i dbania o wypowiedziane słowa. Wprowadzenie tej zasady jest też jasnym odgórnym komunikatem, że firma nie toleruje kłótliwych współpracowników.

Jak widać, proponowane są różne sposoby radzenia sobie z kłótliwymi kolegami, których można używać w zależności od sytuacji i własnego usposobienia. Najważniejsze to jednak nie dać się zdominować przez współpracownika i walczyć o poziom rozmowy w pracy.

Na podstawie: MonsterPolska.pl: “Konfliktowy współpracownik. Oto 8 zdań, które pozwolą uniknąć sporów w pracy”

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 1.83 / 12

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.04.2024
GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama