Menu

Hastings - nadmorski kurort najbliżej Londynu

Hastings - nadmorski kurort najbliżej Londynu
Wycieczka może być świetnym pomysłem na weekendowy wypad poza miasto, jak również miejscem dłuższego wypoczynku. (Fot. A. Pyszkowska)
Nie zdążyliśmy jeszcze zobaczyć wszystkiego w Londynie, co może być ciekawe dla rodziny z dziećmi. Zresztą wydaje się to raczej niemożliwe, biorąc pod uwagę ogrom atrakcji, jakie to miasto ma do zaoferowania podczas zwiedzania. Czasami jednak trzeba wyjechać z Londynu, by zmienić otoczenie, naładować akumulatory, no i zatęsknić za wielkim miastem...

Na pierwszą wycieczkę poza Londyn wybraliśmy południowo-wschodnie wybrzeże Anglii. Wybrzeże, bo ja uwielbiam morze i plaże. Uważam, że to najlepsze miejsce na odpoczynek z dziećmi, bo tam zawsze jest co robić – budowle z piasku, zabawy w wodzie, zbieranie muszelek czy długie spacery po plaży. Pewnie mój mąż, który jest z tej drugiej frakcji – miłośników jezior i gór, nie podziela w pełni mojego zdania, ale widziałam, że i jemu podobało się odkrywanie nieznanych nam dotąd terenów nadmorskich. A jeśli chodzi o lokalizację naszej wycieczki, to kierowaliśmy się jednym, bardzo ważnym dla nas kryterium: odległością od Londynu.

Odległość do Hastings wynosi około 120 km od centrum Londynu, czyli podróż zajmuje około 2 godzin. Nie jest to daleko, więc taka wycieczka może być świetnym pomysłem na weekendowy wypad poza miasto, jak również miejscem dłuższego wypoczynku.

W Hastings jest głośno i tłoczno, ale na pewno nie będziecie się tam nudzić nawet podczas dłuższego pobytu. (Fot. A. Pyszkowska)

Hastings – nadmorski kurort w East Sussex

Miasteczku Hastings niezaprzeczalnie należy się status nadmorskiego kurortu, ze wszystkim plusami i minusami jakie niesie on za sobą. Jest tam ogrom atrakcji dla dzieci, a poza tym będziecie mogli wybierać spośród dziesiątek straganów, barów, restauracji czy kawiarni tam działających. Co za tym idzie - w Hastings jest głośno i tłoczno, ale na pewno nie będziecie się tam nudzić nawet podczas dłuższego pobytu.

W okolicach molo w czasie odpływu tworzy się piaszczysta mielizna. (Fot. A. Pyszkowska)

Oprócz tak oczywistych atrakcji dla dzieci jak parki rozrywki, trampoliny czy mini golf na szczególną uwagę zasługują:

Plaża w Hastings:

Plaża w Hastings jest kamienista. I nie są to małe kamyczki, ale raczej pokaźnych rozmiarów otoczaki. Jednak ma to swój urok. Mają one różne barwy i kształty, a dźwięk fal, które najpierw delikatnie wpływają na kamienie, by potem z szelestem spłynąć z powrotem do morza jest wręcz uzależniający.

Przyzwyczajeni do piaszczystych plaż, wzięliśmy ze sobą wiaderka, łopatki i foremki… Na szczęście kreatywność naszych dzieci nie zna granic, więc bez problemu poradziły sobie z tym tematem. Okazało się, że nawet z kamieni można zbudować zamek, a wiaderka są świetnym miejscem do przechowywania najładniejszych, samodzielnie wybranych okazów. Założę się też, że nie przypuszczacie nawet jak długo można wrzucać kamienie do wody oraz sięgać po następne i następne i następne… 

Dobra rada: Mało przyjemnie stąpa się po tak sporych kamieniach, więc jeśli chcecie choć zamoczyć stopy, to przydadzą się Wam buty do wody lub kalosze, jeśli wybierzecie się w chłodniejszy dzień. 

Kreatywność dzieci, jeśli chodzi o zabawę na plaży - nawet tej kamienistej - nie ma granic... (Fot. A. Pyszkowska)

Piaskownica na plaży w Hastings:

Tak, na plaży w Hastings znajduje się spora piaskownica. I cieszy się ona dużą popularnością. Zapewne nie jest to dla Was aż tak dziwne po przeczytaniu opisu samej plaży. Tuż obok placu zabaw, można (nadal będąc na plaży) w końcu we właściwy sposób wykorzystać zabawki do piasku. A jeśli już dzieci znudzą się sypkim i przyjemnym w dotyku materiałem, mogą znowu wrócić do kolorowych kamieni. Idealne rozwiązanie!

Zabawki do piasku mogą iść w ruch! (Fot. A. Pyszkowska)

Spacer po klifie – East Hill Lift i Hastings Country Park:

Miasto Hastings leży pomiędzy dwoma klifami (zachodnim i wschodnim). Na pierwszym z nich znajdują się ruiny XI-wiecznego zamku. My wybraliśmy się jednak na ten drugi by zobaczyć Hastings Country Park– przepiękne miejsce na szczycie klifu, z wieloma ścieżkami idealnymi do spacerów i widokami zapierającymi dech w piersiach.

Można dostać się tam schodami lub wjechać na górę ciekawie wyglądającą kolejką (East Hill Lift), której tory biegną po zboczu klifu. Przejażdżka niestety jest dość krótka, bo kolejka wznosi się stosunkowo szybko, ale podróż nią jest ciekawym przeżyciem. Koszt w obie strony dla całej rodziny (2 osoby dorosłe + 2 dzieci) to 8 £. Jednak prawdziwy taras widokowy znajduje się dopiero na szczycie. Aż chce się żyć!

Hastings Country Park - przepiękne miejsce na szczycie klifu. (Fot. A. Pyszkowska)

Promenada i molo:

Promenada w Hastings prowadzi przez całą długość wybrzeża – od kolejki aż do molo i jeszcze dalej. Biegnie przy samej plaży, ale niestety także przy głównej ulicy na której zawsze panuje turystyczny tłok. Mimo tego warto nią dojść do wcześniej wspomnianego molo, z którego rozciąga się wspaniały widok na całe nadmorskie Hastings i jego klify.

W sezonie letnim na molo rozstawiane są także dodatkowe atrakcje dla dzieci, jak karuzele czy budki z lodami. 

W Hastings jest głośno i tłoczno, ale na pewno nie będziecie się tam nudzić nawet podczas dłuższego pobytu. (Fot. A. Pyszkowska)

Port rybacki w Hastings:

W Hastings znajduje się nadal działający i tętniący życiem port rybacki, usytuowany na końcu plaży turystycznej, tuż pod wschodnim klifem. Zacumowane są na nim kutry, które właśnie przypłynęły z nocnego połowu ryb, a setki mew krążą nad nimi w poszukiwaniu najlepszych kąsków. Jest to okazja by z bliska przyjrzeć się pracy rybaków i poczuć klimat rybackiej wioski. Na tyłach portu znajdują się małe sklepiki, gdzie będziecie mogli kupić świeżutką rybę prosto z ostatniego połowu.

Na tyłach portu znajdują się małe sklepiki, gdzie będziecie mogli kupić świeżutką rybę prosto z ostatniego połowu. (Fot. A. Pyszkowska)

Dla nas miasteczko Hastings było tylko jednym z przystanków na trasie zwiedzania z dziećmi południowego wybrzeża Wielkiej Brytanii. Spędziliśmy tam dwa dni pełne rozrywek, ale i przyjemnego odpoczynku na plaży. Na pewno dużym plusem tego miejsca, jest ogromna ilość atrakcji, które dostępne są na wyciągnięcie ręki. Myślę, że to dobra lokalizacja dla osób, które do właściwego wypoczynku potrzebują nieco blichtru i zgiełku. 

W niedalekiej odległości od Hastings znajdują się też mniej popularne plaże, które nie oferują już tak wielu urozmaiceń, ale będą lepsze dla osób ceniących sobie spokój i odpoczynek w bardziej naturalnych miejscach. Wśród nich znajduje się także jedna z nielicznych w okolicy plaż piaszczystych. Informacje o nich znajdziecie na naszym blogu. 

Zobacz wpis na blogu

www.zwiedzamylondyn.pl - Blog podróżniczy, który jest niezastąpionym źródłem ciekawych pomysłów na zwiedzanie z dziećmi Londynu i jego okolic. Autorzy najpierw odwiedzają rodzinnie wszystkie miejsca, by potem podzielić się z czytelnikami opinią o nich. Odkryjcie najciekawsze atrakcje dla dzieci razem z nimi! 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.6 / 15

Komentarze


  • Doh
    8 sierpnia 2017, 14:24

    Hastings nie jest to kurort nadmorski najblizej Londynu, jest kilka innych ktore sa blizej!

  • Polska wieś w Londynie
    8 sierpnia 2017, 23:41

    Setki puszek i butelek to krajobraz po polskich wsionach.Niestety znakomita większość to nadający sie do odwyku.Drugie dno to fakt,że część wsionów pali trawę i głupieje jednocześnie.

Dodaj komentarz


Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.02.2018
GBP 4.683 złEUR 4.147 złUSD 3.341 złCHF 3.601 zł

Sport


Reklama