Menu

"Etnolog na obcej planecie", czyli jak przetrwać pierwsze dni w pracy

Kącik kawowy to idealne miejsce to zwierania znajomości. (Fot. Thinkstock)
Stało się, przyjęli Cię i oto jedziesz pierwszy raz do nowej pracy. Odczuwasz strach, lęk, stres. W głowie nieświadomie tworzysz różne scenariusze, a jeden straszniejszy od drugiego. Jak zachować zimną krew i wywrzeć dobre pierwsze wrażenie? Jak pokazać, na co nas stać, będąc pod presją?
Reklama

Zdaniem specjalistów międzynarodowego serwisu pracy Monsterpolska, choć początek nowej pracy jest bardzo stresującym przeżyciem, to warto jest maksymalnie się sprężyć, by wywrzeć jak najkorzystniejsze wrażenie.

„Jeśli ci się to nie uda, może być później trudno budować pozytywny wizerunek” - ostrzegają specjaliści.

Pociechą może być to, że wielu pracowników pamięta, „jak wół cielęciem był” i z reguły chętnie pomaga nowym osobom.

„Nie możesz jednak wykorzystywać tego, że na początku część osób będzie skłonna patrzeć na ciebie łaskawym okiem. Od początku staraj się, żeby zobaczyli w tobie profesjonalistę chętnego do pracy i nauki” - dodają eksperci serwisu internetowego.

Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc:

Przede wszystkim zadbaj o to, by stawić się w firmie punktualnie i dobrze się prezentować. Jeśli nie jesteś pewien, jaki strój wybrać, jeszcze przed rozpoczęciem pracy zapytaj, czy w firmie obowiązuje jakiś dress code. Jeśli nie, to warto postawić na stonowane kolory i klasyczny styl.

Przyjazna i otwarta postawa sprzyja nawiązywaniu kontaktów w firmie. (Fot. Thinkstock)

Bądź pewny siebie, ale jednocześnie skromny także w zachowaniu. W pierwszych dniach lepiej nie starać się za bardzo wykazywać i imponować swoją wiedzą kolegom. Wielkim błędem jest także krytykowanie stylu pracy, czy rozwiązań stosowanych w firmie. Prawdopodobnie nic nie zwojujemy, a tylko zrazimy do siebie współpracowników.

Zlecone zadania staraj się wykonywać jak najlepiej, jednak gdy czegoś nie wiesz i masz wątpliwości — nie bój się pytać. Lepiej jest od razu poprosić o pomoc, niż robić sobie zaległości, czekając, aż wpadnie ci do głowy jakiś pomysł. A to już tylko krok do chaosu i paniki.

Bądź uważny i zapisuj nowe informacje – imiona, zasady, procedury, nazwy. To Cię uchroni przed powtarzaniem oczywistych błędów.

Bądź aktywny i pomocny. Jeśli wszyscy są zajęci i nie bardzo mają czas się Tobą zajmować, zamiast narzekać, spróbuj zaoferować swoją pomoc. To powinno zostać docenione.

„Nie wstydź się zaczynać od drobnych rzeczy. Niech twoja przykładna praca i nastawienie mówią same za siebie” - radzą eksperci.

To umożliwi Ci jednocześnie łatwiejsze wejście do zespołu i nawiązanie pozytywnych relacji.

Pierwszy dzień powoli dobiega końca? Nie spoczywaj na laurach. Jeśli zrobiłeś wszystko, jak należy – nie zepsuj tego wyjściem przed czasem lub jako pierwszy z zespołu. Nie oznacza to oczywiście, że od początku masz zostawać po godzinach.

„Podsumuj przełożonemu cały dzień, powiedz, co udało ci się zrobić, zapytaj, czy jesteś jeszcze do czegoś potrzebny. Pokażesz w ten sposób, że jesteś dobrze zorganizowany i odpowiedzialny” - wyliczają doradcy Monsterpolska.

Inne rady?

Słuchaj, przyjmuj uwagi i nie wychylaj się za bardzo. Nie nadużywaj przerwy na lunch i niepotrzebnie nie rozmawiaj przez telefon ze znajomymi – na to będziesz miał czas po pracy. Maksymalnie wykorzystaj pierwsze dni na poznanie firmy i współpracowników.

Ten początkowy okres to także czas na zweryfikowanie faktycznego zakresu obowiązków i miejsca w firmie. Czy realia odpowiadają temu, o czym mówiono w procesie rekrutacji?

„To, co przyszły pracownik ma otrzymać w postaci zarówno obowiązków, jak i narzędzi pracy w nowej firmie, osoby rekrutujące ubierają w coraz to piękniejsze i bardziej wyszukane słowa. I oto kandydat może liczyć na ogromną odpowiedzialność, udział w strategicznym dla firmy projekcie, kontakty z kluczowymi klientami, cały cykl innowacyjnych szkoleń, nowoczesne narzędzia niezbędne do pracy itd. Wszystko to kusi wyzwaniami i dążeniem do realizacji siebie i celów firmy. Niestety z doświadczeń moich i moich znajomych wynika, że owe obiecane rzeczy, które stają się oczekiwaniami nowego pracownika, rozmijają się z tym, co zastają w rzeczywistości – czyli z realiami. Wiele zapytanych przeze mnie osób twierdzi, że gdyby wiedzieli od początku, jaki w rzeczywistości będzie ich zakres obowiązków i warunki pracy, to nie podjęliby jej. Można by również powiedzieć, że gdyby byli w pełni świadomi rzeczywistej sytuacji, to uniknęliby zawodu” - twierdzi Ewa Janas, reporter portalu HRstandard.pl

Rozczarowania świeżo upieczonych pracowników dotyczą najczęściej braku odpowiedniego przeszkolenia, a także bardziej prozaicznych kwestii, jak na przykład brak miejsca do pracy w pierwszych dniach.

Jednym słowem, w nowym miejscu bądźmy przygotowani na wszystko.

Kącik kawowy to idealne miejsce do zawierania znajomości. (Fot. Thinkstock)

Andreas Lutz, ekspert w dziedzinie wspierania pracowników i autor książki na temat networkingu radzi, aby wcielić się w rolę „etnologa przebywającego na obcej planecie": obserwować i jeszcze raz obserwować. Ekspert zaleca spokój i opanowanie.

"Nie należy angażować się od razu na 100%. W pierwszej kolejności lepiej jest dobrze zapoznać się z warunkami socjalnymi. To wymaga czasu. Ale to niepowtarzalna okazja, aby zadawać wiele pytań. W późniejszym czasie takie postępowanie zostanie odebrane jako brak kompetencji. Wykorzystaj naiwność i niewiedzę, która przysługuje nowemu pracownikowi. Pytaj o wszystko. Uważny obserwator ma szansę poznać nie tylko mechanizm funkcjonowania firmy, ale także istotne punkty informacyjne, system obowiązującej hierarchii oraz sposoby komunikacji” - zaleca Ulrike Winter, doradca w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi w firmie M&I Service w Monachium.

To normalne, że na początku będziesz czuł się wyobcowany, np. kiedy pracownicy będą opowiadali o wydarzeniach z czasu, kiedy jeszcze nie było Cię w firmie. Jednak stopniowo takich sytuacji będzie coraz mniej.

Do zbierania cennych informacji eksperci radzą wykorzystać kącik kawowy, bufet czy chwilę przy kopiarce. Można zacząć od mniejszych grupek osób.

„Przywitaj się ze wszystkim głośno i wyraźnie, przedstaw się i wyjaśnij, czym się zajmujesz". Na tym etapie nie ma miejsca na słabości. Zaprezentuj się w sposób pozytywny i świadczący o pewności siebie. Szczególnie kobiety wykazują tendencję do ukrywania swoich atutów" - dodaje Andreas Lutz.

A co jeśli zdarzy Ci się popełnić gafę?

„Należy być przygotowanym na to, że prędzej czy później przytrafi się jakieś potknięcie. Nie należy się na tym skupiać przez dłuższy czas. Podobne sytuacje zdarzają się przecież także innym" – radzi ekspert.

A ponad wszystko pamiętajmy, że człowiek z natury boi się sytuacji, których nie zna. I tu działa porzekadło, że „strach ma wielkie oczy”. Często wyolbrzymiamy nasze lęki, kręcąc w głowie prawdziwe horrory. Z perspektywy czasu wydają się nam one jednak wręcz śmieszne.

Zatem głowa do góry i śmiało ruszaj na podbój!

Co wolno, a czego nie wolno osobom zaczynającym pracę
 

Można:

- przyjechać wcześniej

- pokazać entuzjazm

- zademonstrować wiedzę o nowym pracodawcy

- wyglądać elegancko i poważnie

- być zorganizowanym (odnotowywać różne rzeczy).
 

Nie można:

- być zbyt cichym i wycofanym (lub zbyt rozmownym!)

- siedzieć i nic nie robić po skończeniu zadania – przejmij inicjatywę

- przeprowadzać rozmów prywatnych bez pytania lub oceny, czy jest to tolerowane

- włączać się do polityki biura (jest zbyt wcześnie, aby oceniać, kto jest potencjalnym sojusznikiem czy wrogiem)

- rezerwować urlopu po pierwszym dniu

- działaj świadomie
 

Zapamiętasz jak zrobić dobre wrażenie dzięki następującym radom:

- namawiaj do integracji poza pracą

- zarządzaj czasem efektywnie

- zaprezentuj się dobrze

- zadawaj pytania

- wspieraj idee

- pomyśl, zanim coś powiesz!

***
Na podstawie:

Monterpolska:

  • „Jak przetrwać pierwsze dni w nowej pracy?”
  • „Witaj nowy pracowniku...”
  • „Pierwsze dni w nowej pracy”

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 3.13 / 8

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.04.2018
GBP 4.800 złEUR 4.198 złUSD 3.440 złCHF 3.516 zł

Sport


Reklama