Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dlaczego sen jest taki ważny?

Dlaczego sen jest taki ważny?
Każda żywa istota potrzebuje snu... (Fot. Thinkstock)
Kto nie przespał nocy, ten zapewne odczuł tego skutki.
Reklama
Reklama

Pogorszenie koncetracji czy zmiana nastroju to nie jedyny problem wynikający z deprywacji snu. Powiązane jest to także z takimi chorobami jak rak, Alzhaimer, otyłość, cukrzyca, depresja. Ostrzega się, by nie zaniedbywać nocnego odpocznyku.

Jeden z ekspertów z Uniwersytetu Kalifornijskiego potwierdza, że brak snu negatywnie wpływa na pamięć, ciśnienie krwi oraz system odpornościowy i reprodukcyjny. Zwraca on też uwagę na wzrost ataków serca w okresie wiosennym, kiedy to przestawia się zegarki o godzinę.

Podaje się, że ludzki organizm jest w stanie wytrzymać ponad szesnaście godzin czuwania. Po tym da się zauważyć pogorszenie w sferze psychologicznej i psychicznej człowieka. Podobno już po dwóch nieprzespanych nocach można mieć halucynacje.
 
Dowiódł tego między innymi eksperyment przeprowadzony przez pracowników Uniwersytetu Iowa. Zgodnie z zalożeniem, trzech zdrowych meżczyzn miało nie spać przez 90 godzin. Jeden z nich zasypiał już po drugiej dobie. Drugi miał wizualne omamy, a trzeci wyjawił, że widzi lepką warstwę powyżej podłogi, która utrudnia mu chodzenie. Ponadto wszystkim doskwierały problemy z pamięcią i opóźnioną reakcją. Po wypoczynku cała trójka wyzdrowiała.

Randy Gardner jest jedyną odnotowaną osobą z rekordem za ilość nieprzespanych nocy. W wieku siedemnastu lat wytrzymał on 264 godziny, czyli jedenaście dni. Co więcej, nie pił przy tym nawet kawy. I choć mogło się wydawać, iż nastolatek nie odczuje wielkich skutków z wykonywanego zadania, to późniejsze testy wykazały co innego. Wyniki były tak niepokojące, że zaprzestano więcej takich eksperymentów.

Zaś badacze z Uniwersytetu w Michigan zwrócili uwagę na to, iż nie tylko nieprzespana noc, ale i krótki, pięciogodzinny sen wpływa negatywnie na pamięć. Okazało się, że uczestnicy doświadczenia, którzy spali niewystarczajacą ilość godzin, mieszali szczegóły z włamania przedstawionego im wcześniej na obrazkach i w formie tekstu. Ograniczanie wypoczynku może spowodować tworzenie fałszywych wspomnień.

Już nasze babcie wiedziały, że sen jest dobry na urodę... (Fot. Thinkstock)

Sen a uroda
Niezależnie, czy pracuje się na nocną lub dwie zmiany, przygotowywuje do sesji i często przy tym nie rezygnuje z rozrywki oraz czasu spędzanego z bliskimi, to warto zadbać o sen. Konsekwencje mogą być niekorzystne dla zdrowia, jak i uwidaczniać się w wyglądzie zewnętrznym. Wiedziały już o tym babcie, które mawiały, że sen urody dodaje.

Przy prowadzeniu nieregularnego trybu życia da się zauważyć na przykład zmiany skóry, przekrwione oczy, sińce. Bywa, że ludzi z widocznymi oznakami zmęczenia ocenia się jako mniej atrakcyjnych. Zaleca się, by spać 8 godzin na dobę. Dzięki temu można zachować młody wygląd, a skórze nie grozi odwodnienie, przebarwienia i zmarszczki.

Niestety, weekendowe odsypanie nie zawsze jest lekarstwem na skutki wynikające z ograniczania snu w ciągu tygodnia. Ważna jest systematyka i równowaga. Ich zakłócenie nie tylko postarza, ale i zwiększa ryzyko zachorowań na pewne choroby. Zwłaszcza jeśli połączy się to z niezdrową dietą i szybkim trybem życia.

A jak śpią Polacy?
Zgodnie z zaleceniami, 7-8 godzin snu jest wystarczające do wypoczynku. Mniej niż 5 już nie sprzyja zdrowiu. Widać, że Polacy raczej go nie redukują. W ciągu tygodnia śpią około 7 godzin, a w dni wolne od pracy nieco dłużej. Co dziesiąty wyznaje, że na sen przeznacza mniej niż 5 godzin. Nie da się nie zauważyć, iż między innymi osoby starsze, z wyższym wykształceniem, mieszkańcy dużych miast odpoczywają krócej w ciągu nocy.

Dodatkowo niektórzy Polacy korzystają z drzemek. Młodzież i seniorzy śpią najdłużej w ciągu dnia, a osoby z wyższym wykształceniem i te zamożniejsze krócej. W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Akademii Medycznej w Warszawie ponad 50% ankietowanych przyznała się do problemów z bezzsennością.

Są i tacy, którym zdarza się nadmierna senność. Najczęściej zasypia się przed telewizorem i przeważnie przytrafia się to rolnikom oraz osobom starszym. Niewielki odsetek Polaków podał, że mieli podobną sytuację w kinie, na meczu, podczas rozmowy, czy w trakcie posiłku. Jednak te ostatnie przypadki mogą sygnalizować problemy zdrowotne, wymagające wizyty u lekarza.

Część badanych skarżyła się na różne dolegliwości. Jest to między innymi chrapanie, bóle głowy, kręcenie się, koszmary, mówienie w czasie snu i inne. Za przyczyny tego wskazano problemy zdrowotne, psychiczne, finansowe. Te pierwsze dotyczą głównie seniorów, ludzi ubogich, czy mieszkańców wsi. Zaś stres jest największym utrapieniem respondentów z wyższym wykształceniem i osób edukujących się.

Sen odgrywa ważną rolę w życiu człowieka. Niestety, codzienny pośpiech, nadmiar obowiązków, brak czasu dla bliskich czy sytuacja materialna często przyczyniają się do jego zaburzania.

Polacy śpią z reguły 7-8 godzin. (Fot. Thinkstock)



Źródła:

  • CBOS, Społeczny zasięg zakłóceń snu, www.cbos.pl
  • Stanley Finger, Origins of Neuroscience

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 6 / 4

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.04.2024
GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama