Menu

Dentysta sadysta

Dentysta sadysta
Czy w dzisiejszych czasach naprawdę wizyta u dentysty jest tak okropna, jak się niektórym wydaje? (Fot. Thinkstock)
Ludzie bardziej boją się leczenia zębów niż ich ekstrakcji.
Reklama

Czy należy bać się dentysty?
Patrycja Karpińska w artykule „Higiena jamy ustnej według Polaka” podaje, że w świetle najnowszych badań sytuacja naszych obywateli jesli chodzi o dbałość o zęby nie wygląda zbyt różowo. Przytacza też wyniki badania „Nawyki Europejczyków związane z higieną i zdrowiem jamy ustnej”. I co? No i włos jeży się na głowie, bo prawie 50% Polaków chodzi wprawdzie dwa razy do roku do stomatologa, ale najczęściej po to, aby usunąć zęby, lub w sytuacji konieczności rozpoczęcia leczenia w przypadku stanów ropnych lub zapalnych. Badanie potwierdziło także fakt, że większość Polaków po sześćdziesiątce nie ma już własnych zębów, a protezy pojawiają się już nawet u czterdziestolatków.

Czy to jest problem jedynie Polaków? A jak jest w Wielkiej Brytanii? Przyjrzymy się stanowi zdrowotnemu jamy ustnej w tych krajach ze szczególnym naciskiem na ten problem u dzieci. Dlaczego? Bo w ich przypadku możemy jeszcze wiele zmienić, a i niejednego mleczaka lub zęba stałego możemy uratować od ekstrakcji. Poza tym małe dzieci reagują na wizytę u lekarza stomatologii dużo bardziej emocjonalnie niż ludzie dorośli. My przecież z racji wieku i rozwoju intelektualnego powinniśmy rozumieć potrzebę higieny jamy ustnej i cyklicznych wizyt u lekarza. Czy tak jest? Niestety nie. Nieraz słyszę od znajomych, że powinni pójść do dentysty, ale boją się i jeszcze poczekają. A co potem? Często jest za późno na leczenie i zęba trzeba usunąć. No i bardzo boli.

Dentysta sadysta
Badania potwierdzają, że prawie połowa naszych rodaków bardziej boi się stomatologa niż obywatele Włoch, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, czy Irlandii. Najbardziej jednak wizyt u dentysty boją się dzieci i to bez względu na kraj pochodzenia. Ale czy to one odpowiadają za brak higieny i profilaktyki swoich zębów? Niestety, to my rodzice dopuszczamy do sytuacji, w której w Polsce około 58% trzylatków i 85% sześciolatków ma ciągłe problemy z próchnicą zębów stałych i mlecznych. Wprawdzie podejmowane są akcje profilaktyczne, takie jak projekt „Dzieciństwo bez próchnicy”, realizowany przez 9 uczelni medycznych w Polsce, a finansowany przez Ministerstwo Zdrowia i Szwajcarski Program Współpracy z Nowymi Krajami członkowskimi UE, ale to nie wystarczy, kiedy u 15% dzieci zęby są tak zniszczone, że trzeba usunąć nawet kilka z nich.

Anioł nie dentysta
Rozumiemy strach dzieci, bo często sami odczuwamy lęk przed zabiegiem u stomatologa, ale trzeba go skutecznie przełamywać, a profilaktykę powinno się zaczynać u dzieci jeszcze przed pojawieniem się pierwszych zębów. Jak to zrobić? Trzeba przyzwyczajać maluchy do wizyt u dentysty już od wczesnego dzieciństwa i wyrabiać w nich nawyki systematycznego mycia dziąseł i zębów, także przy wykorzystaniu nici dentystycznych, o których istnieniu większość polskich dzieci nie ma nawet pojęcia. A co jeszcze?

Niesamowicie ważna jest postawa i podejście lekarza stomatologa do pacjentów, w tym szczególnie do małych pacjentów. Sam to wiem, bo chociaż dbam o uzębienie od wczesnych lat, to przed każdą wizytą boję się tak jak w dzieciństwie. No, ale ja mam to szczęście, że mój lekarz doktor Kinga „to anioł nie człowiek” i traktując mnie często jak dzieciaka, uspokaja, tłumaczy i znieczula tak skutecznie, że mój strach zawsze gdzieś znika. Zachowanie lekarza jest bardzo ważne, ponieważ właściwie kształtuje postawy człowieka w tej kwestii, a w przypadku dzieci wpływa przecież na ich całe życie. A jak to jest ważne, może świadczyć wypowiedź dr Donalda Ratcliffe ze Staten Island University Hospital z Nowego Jorku, przytoczona we wspomnianym na wstępie artykule, że „jama ustna jest oknem na cały organizm”.

Stomatologia w Wielkiej Brytanii
Kiedy czytamy, że jeszcze nie tak dawno w Wielkiej Brytanii usuwano dzieciom prawie milion zębów rocznie, to wierzyć się nie chce, że te statystyki dotyczyły problemu społecznego w jednym z najbardziej rozwiniętych krajów świata. Co było tego przyczyną? Przede wszystkim dieta bogata w cukry proste oraz niedostateczna higiena jamy ustnej na co dzień. Wprawdzie tysiące dzieci w UK dalej trafia do szpitali z powodu zębów, gdyż ich leczenie wymaga znieczulenia ogólnego, to trzeba nadmienić, że ich sytuacja ulega stałej poprawie i według oficjalnych raportów ich higiena jamy ustnej ma jeden z najwyższych poziomów w Unii Europejskiej.

Problem dotyczy także ludzi dorosłych. Przykładowo w latach 2008/2009 dokonano około 2 miliony ekstrakcji zębów u osób dorosłych na Wyspach Brytyjskich, co było spowodowane niewątpliwie przez złą dietę, nagminne zaniedbanie kontroli stomatologicznych oraz brak codziennych zabiegów w zakresie higieny jamy ustnej. Trzeba zauważyć, że wprawdzie władze zabiegają o zwiększenie ilości badań profilaktycznych, ale muszą brać pod uwagę także kwestie ekonomiczne przy zawieraniu kontraktów z gabinetami stomatologicznymi, co utrudnia uzyskanie oczekiwanych efektów społecznych.

Skutki zaniedbania
A czym może skutkować brak higieny jamy ustnej, bez względu na położenie geograficzne? Na pewno wadami zgryzu przy zbyt wczesnym usunięciu „mleczaków”, deformacjami i nieprawidłowym rozwojem mięśni twarzy, a nawet wadami wymowy. Choroby przyzębia natomiast mogą mieć wpływ na zwiększenie ryzyka zawału serca oraz udaru mózgu, a w konsekwencji nawracających stanów zapalnych i infekcji bakteryjnych osoby cierpiące na to schorzenia są obarczone prawie 20% ryzykiem powstania chorób układu sercowo-naczyniowego. Ale to jeszcze nie wszystko. Bakterie, które są związane z pojawieniem się próchnicy, wędrując do najdalszych części układu oddechowego mogą powodować zapalenie lub rozedmę płuc. Choroby jamy ustnej mogą też mieć związek z ryzykiem zajścia przedwczesnego porodu oraz wystąpieniem cukrzycy.

Plombowanie zębów u małych dzieci jest zbędne?
Na podstawie przeprowadzonych w przeszłości na Uniwersytecie w Manchesterze badań postawiono kilka lat temu tezę, że plombowanie zębów u małych dzieci wcale nie wpływa na zmniejszenie liczby późniejszych zakażeń próchnicą oraz ilości ekstrakcji. Jeżeli wyniki dalszych badań potwierdzą takie wnioski, to mogło by to uchronić wiele dzieciaków od cierpienia, spowodowanego bolesnym wierceniem i mechanicznym usuwaniem zepsutych zębów, zwłaszcza że ponad 30% małych Brytyjczyków cierpi na jakiś rodzaj próchnicy, a co 10 dziecko ma chociaż jedna plombę.

Która więc metoda leczenia zębów u dzieci jest najbardziej skuteczna? Dalej nie ma jednolitego stanowiska stomatologów na świecie w tej kwestii. Jedni dentyści tradycyjnie oczyszczają i wypełniają dziury plombą. Inni natomiast pozostawiają udrożniony ubytek w postaci niezmienionej, a pozostali pokrywają szkliwo zębów specjalnym rodzajem farby, która nie tylko zatyka dziurę, ale także chroni pacjentów przed rozwojem próchnicy.
Pewne jest jednak to, że właściwa higiena jamy ustnej, uczestniczenie w regularnych badaniach profilaktycznych oraz właściwa dieta może pomóc w utrzymaniu i zachowaniu właściwego stanu naszego uzębienia na długi lata.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.71 / 39

Komentarze


 • Jerzy Joniec
  26 maja 2016, 14:03

  Pani doktor Kinga naprawdę istnieje i właśnie się do niej i jej gabinetu na ulicy Pod Fortem wybieram.

 • Lol
  30 maja 2016, 09:14

  RZadko chodzę do dentysty bo jak idę to zaraz wynajduje mi jakieś dziury i to boli jak boruje

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.06.2018
GBP 4.900 złEUR 4.289 złUSD 3.700 złCHF 3.713 zł

Sport


Reklama

Drogi Czytelniku!

Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych i personalizację treści marketingowych. Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dzięki nim możemy finansować rozwój naszych usług. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne.

Zezwolenie na reklamę

Dzięki personalizacji pokazujemy Ci treści lepszej jakości, a dzięki zebranym danym możemy cały czas je doskonalić. Reklamy są dopasowane do Twoich potrzeb - dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój. Dopasowanie pozwala nam wyświetlać ich mniej. Zapewniamy bezpieczeństwo Twoich danych. Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

Chcielibyśmy poinformować naszych użytkowników jakie ich dane oraz w jaki sposób są przetwarzane oraz na jakich zasadach będą przetwarzane po 25 maja 2018 r. W dalszej części można znaleźć więcej informacji na ten temat.

RODO 2018. Co to jest?

Dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE tzw. RODO (GDPR). Celem rozporządzenia jest doprowadzenie do pełnej harmonizacji prawa w ramach UE i swobodnego przepływu danych osobowych. W założeniu ma pozwolić mieszkańcom Unii Europejskiej na lepszą kontrolę ich danych osobowych oraz stanowić modernizację i ujednolicenie przepisów umożliwiających firmom ograniczanie biurokracji i korzystanie ze zwiększonego zaufania klientów.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie firma JD Blayer LTD - wydawca londynek.net z siedzibą w Londynie oraz nasi zaufani partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jakie dane są przetwarzane i w jakim celu?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Londynek.net, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Dane są przetwarzane między innymi, aby:

 • - zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • - pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem, Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania - oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych zaufanych partnerów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk "Tak, zgadzam się", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania ze strony interneowej Londynek.net oraz przez naszych partnerów w tzw. plikach cookies, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.