Menu

Basen i skatepark w kościele

Basen i skatepark w kościele
Kościół Św. Barbary w Llanera, który został przekształcony w skatepark. (Fot. Wikipedia)
Z zewnątrz wciąż wyglądają jak kościoły, ale ich wnętrza zostały przemienione w coś bardziej nowatorskiego.
Reklama

W Polsce chyba nikt by się nie pokusił o zmianę obecnego przeznaczenia świątyni, ale w innych krajach budynek sakralny może stanowić atrakcyjną ofertę na rynku nieruchomości. W Wielkiej Brytanii, Australii i Danii, nabywcy najczęściej urządzają własne lokum w ich wnętrzach.

Charakterystycznego uroku budynkom kościelnym nadają między innymi łuki, sklepienia, okna, witraże. Nowi właściciele często pozostawiają stare rozwiązania i łączą je z nowoczesnymi meblami czy sztuką współczesną. Są i takie projekty, które są bardziej wymagające i kosztowne. Jednym z nich było wybudowanie basenu.

Jednak zanim ktokolwiek zdecyduje się na kupno kościoła, powinien rozważyć koszty związane z przebudową, uzyskanie pozwolenia na nie, czy są jakieś dotacje, jaki styl, jaki rozmiar, czy budynek ma dostęp do prądu i wody, jakich materiałów użyć, kto będzie odpowiedzialny za wykonanie zlecenia i inne.

Dla niektórych pomysł zmiany funkcji świątyni brzmi kusząco. Innych może zniechęcić czas, trudności, komplikacje związane z realizacją. Nie da się ukryć, że czasami przy kościołach znajdują się cmentarze, które niekorzystnie wpływają na atrakcyjność projektu. No i chyba samo mieszkanie w ich otoczeniu nie jest komfortowe.

Kościół Św. Matusza w Littleport

Obecny stan budynku w niejednej osobie wzbudziłby zachwyt. Piękny i elegancki wystrój, trzy sypialnie, biuro, kuchnia, jadalnia, salon, łazienka, ogród, centralne ogrzewanie, dostęp do Internetu, miejsce na około sześć samochodów i inne udogodnienia. Aż trudno uwierzyć, że ten Anglikański kościół we Wschodnim Cambridgeshire służy komuś teraz za mieszkanie.

We wsi Earl Soham wystawiono na sprzedaż przekształconą w nowoczesny dom dziewiętnastowieczną kaplicę. (Fot. themodernhouse.com)

Zbudowano go w 1870 roku przy spokojnej drodze. Dziś ma dostęp do A10, a centrum miasta znajduje się w odległości 1,5 mili. Od Cambridge dzieli go 17 mil, a od Centralnego Londynu 65 mil.

Sam gospodarz podkreśla, że nie ma słów, które mogłyby opisać uczucie w momencie wchodzenia do środka jego domu. Jego marzenie o mieszkaniu w zmienionym kościele zrodziło się w wieku 10 lat i zrealizował je z trudem. Jego zaangażowanie i wysiłek odzwierciedla wynik ciężkiej pracy, który jest nagradzający.

Kościół Św. Mikołaja w Kyloe

Kolejnym zdumiewającym odkryciem jest odnowiona świątynia w Northumberland. Na jej zakup zdecydowała się para, która zapragnęła urządzić w niej swój dom. Nie odstraszyły ich nawet nagrobki, znajdujące się dookoła budynku.

Spełnienie marzenia było dość kosztowne. Obydwoje zainwestowali w "remont” więcej niż było to potrzebne. Za to efekt jest warty każdego grosza. Udało im się przywrócić sklepienia i witraże, nie tracąc przy tym domowego klimatu.

Ich oaza spokoju posiada pięć pokoi, dwie łazienki, dwa salony, dwie kuchnie, wielki otwarty salon, ogród. Co ciekawe, piękna kuchnia w zakrystii została zbudowana ze starych kościelnych ławek i drewna znajdującego się na suficie. Największą uwagę zwraca wielkie łóżko ustawione w miejscu ołtarza. Najprawdopodobniej pełni ono funkcję dekoracyjną.

Kościół Św. Piotra w Culford Heath

Były obiekt sakralny w Suffolk położony jest w spokojnej i pięknej wsi. Około osiem lat temu został odnowiony i zamieniony w prywatny dom. W 2012 roku wystawiono go na sprzedaż za £645 000 a w 2015 roku za £495 000.

Budynek jest dziełem architekta Sir Arthura Williama Blomfielda. Po przemianie ma trzy sypialnie, kuchnie, salon. Wnętrze łączy ze sobą nowoczesność i domowy charakter, a oryginalne witraże dodają całości uroku i koloru.

Kościół Św. Barbary w Llanera

Niecodziennym, odważnym i interesującym przedsięwzięciem może podzielić się Hiszpania. Tam jedna ze świątyń została przekształcona w skatepark, który istnieje dzięki graficiarzowi Okuda San Miguel, organizacji La Iglesia Skate i stowarzyszeniu Church Brigade.

Południowo-wschodni Londyn może poszczycić się dziewiętnastowiecznym kościołem przekształconym w studio do nagrywania muzyki. (Fot. http://locationworks.com)

Kościół im. Św Barbary został zaprojektowany w 1912 roku przez Manueala del Busto y Delgado. W latach późniejszych nie był użytkowany i zaczął przypominać ruinę. Władze miasta zamiast poddać budynek renowacji, zdecydowały się go oddać jednej z organizacji, która już miała pomysł na wykorzystanie jego przestrzeni.

Widok skateparku w zabytkowej świątyni robi wrażenie. Jego ściany nie są zdobione freskami, a graffiti. W nawie głównej znajduje się drewniana rampa. Tam gdzie kiedyś był ołtarz, jest sofa i miejsca siedzące. Wszystkie obrazy i rzeźby sakralne zostały usunięte.

Kościół w Brisbane

Teraz Australia słynie nie tylko ze znanej Opery w Sydney, ale i niepowtarzalnego kościoła z basenem. Dzięki niemu żarty o chrztach nie mają końca. Grzechem byłoby nie spróbować potraw przyrządzonych w kuchni, która stanowi ołtarz w tym australijskim domu. Całość została odnowiona i urządzona w nowoczesnym stylu. Dom posiada trzy sypialnie, trzy łazienki, piwnice i wspomniany już basen, który świetnie sprawdza się w subtropikalnym klimacie.

Inne kościoły

Warto wspomnieć o kaplicy w stylu art-deco w Suffolk w Wielkiej Brytanii, gdzie oryginalne meble w połączeniu z pozostałymi dekoracjami stanowią niezwykle imponującą całość. Widok wnętrza pozostaje w pamięci na długo.

W tej samej okolicy, we wsi Earl Soham wystawiono na sprzedaż przekształconą w nowoczesny dom dziewiętnastowieczną kaplicę. Obecnie budynek ma pięć sypialni, salon, kuchnie, jadalnie, dwie łazienki, toaletę, taras, ogród. Zdjęcia z zewnątrz i wewnątrz można zobaczyć tutaj.

W Centralnym Londynie znajduje się budynek kościelny, który przeznaczony jest do organizacji różnego rodzaju wydarzeń i imprez. Posiada on wielki hol, galerie i piwnice.

Zaś południowo-wschodni Londyn może poszczycić się dziewiętnastowiecznym kościołem przekształconym w miejsce na próby i studio do nagrywania muzyki klasycznej. Dodatkowo w jego podziemiach znajduje się restauracja.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 3.6 / 5

Komentarze


 • BOBO
  29 kwietnia 2016, 13:43

  JEZUS WOŁAŁ ,NIE CZYNCIE TARGOWISKA,JASKINI ZBÓJCOW Z DOMU MOJEGO OJCA.DZS LUDZIE PRZESTAJA SIE LICZYC ZE SLOWAMI NASZEGO MISTRZA,DOKAD NAS TO DOPROWADZI ?

 • Silicone
  2 maja 2016, 07:44

  Sprytny artykuł i na czasie. Od siebie chce dodać że zniesienie celibatu jest to samobrona przed islamem. Wówczas księża będą mieli większą motywacje do praktycznej obrony swoich owieczek i swoich rodzin. Do BOBO przestań z przemowami ludowymi w Gierkowskim wykonaniu . Grabienie wody jest nie opłacalne.

 • Zosia
  11 maja 2016, 19:04

  niesłychane! za moich czasów takie rzeczy byłyby nie do pomyslenia

 • Czytelnik
  17 maja 2016, 10:13

  A co na to mohery?

 • Silicone
  18 maja 2016, 19:40

  Zosia a Ty swego czasu mnie od szatanów wyzywałaś i kazałaś mnie w gorącej smole wytoczyć i piórami posypać. Teraz okazuje się że nie ja byłem szatanem lecz Ty byłaś zacofana a Twój czas zatrzymał się na dzikiej wsi zabitej dechami.

 • Zosia
  25 maja 2016, 15:05

  Dziekuje za kazanie

 • Silicone
  25 maja 2016, 19:10

  Zosia widze że chcesz aktywować komunikacje ze starych czasów którą ja osobiście bardzo mile wspominam. Przecież to już kilka ładnych lat upłnęło.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.06.2018
GBP 4.900 złEUR 4.289 złUSD 3.700 złCHF 3.713 zł

Sport


Reklama

Drogi Czytelniku!

Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych i personalizację treści marketingowych. Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dzięki nim możemy finansować rozwój naszych usług. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne.

Zezwolenie na reklamę

Dzięki personalizacji pokazujemy Ci treści lepszej jakości, a dzięki zebranym danym możemy cały czas je doskonalić. Reklamy są dopasowane do Twoich potrzeb - dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój. Dopasowanie pozwala nam wyświetlać ich mniej. Zapewniamy bezpieczeństwo Twoich danych. Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

Chcielibyśmy poinformować naszych użytkowników jakie ich dane oraz w jaki sposób są przetwarzane oraz na jakich zasadach będą przetwarzane po 25 maja 2018 r. W dalszej części można znaleźć więcej informacji na ten temat.

RODO 2018. Co to jest?

Dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE tzw. RODO (GDPR). Celem rozporządzenia jest doprowadzenie do pełnej harmonizacji prawa w ramach UE i swobodnego przepływu danych osobowych. W założeniu ma pozwolić mieszkańcom Unii Europejskiej na lepszą kontrolę ich danych osobowych oraz stanowić modernizację i ujednolicenie przepisów umożliwiających firmom ograniczanie biurokracji i korzystanie ze zwiększonego zaufania klientów.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie firma JD Blayer LTD - wydawca londynek.net z siedzibą w Londynie oraz nasi zaufani partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jakie dane są przetwarzane i w jakim celu?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Londynek.net, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Dane są przetwarzane między innymi, aby:

 • - zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • - pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem, Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania - oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych zaufanych partnerów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk "Tak, zgadzam się", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania ze strony interneowej Londynek.net oraz przez naszych partnerów w tzw. plikach cookies, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.