Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

10 wrogów i 10 sprzymierzeńców na rozmowie kwalifikacyjnej

10 wrogów i 10 sprzymierzeńców na rozmowie kwalifikacyjnej
Pozytywne nastawienie to podstawa udanego interview. (Fot. Thinkstock)
Notes, długopis, wydrukowane CV - to teoretycznie drobiazgi, których zapomnienie może jednak nas kosztować posadę. Od rozmowy kwalifikacyjnej najczęściej zależy Twoje być albo nie być w firmie - nie pozwól zatem na to, aby drobiazg zaszkodził Twojemu wizerunkowi.
Reklama
Reklama

"Wyobraź sobie następującą sytuację: wchodzisz do firmy, w której czeka na Ciebie wymarzona praca. Wymieniasz uścisk dłoni z rekruterem, siadasz... i uświadamiasz sobie, że zapomniałeś swojego CV, nie wspominając o notesie czy długopisie. Niestety, takie niedbalstwo może kosztować Cię posadę, o którą przyszedłeś się starać” - ostrzega Monsterpolska.pl.

Specjaliści portalu rekrutacyjnego stworzyli listę rzeczy, o których nie można zapomnieć, udając się na interview.

1. Dokumenty

To podstawa, by wywrzeć dobre wrażenie. Potrzebne mogą się okazać certyfikaty potwierdzające umiejętności, dyplom ukończenia studiów czy referencje od poprzedniego pracodawcy. Mając wszystko starannie przygotowane, pokażesz, że jesteś zorganizowany, schludny i sumienny. Pracodawca może przypuszczać, że z taką samą starannością będziesz wykonywać powierzone obowiązki.

2. Kilka kopii CV

Rekruter ma obowiązek przynieść ze sobą CV, ale nie zaszkodzi być przygotowanym na każdą ewentualność. W rozmowie może uczestniczyć więcej osób, a może nawet sam szef?

3. Wizytówki

Choć wizytówki powoli odchodzą do lamusa, a w CV są Twoje wszystkie dane kontaktowe, to jednak warto mieć przy sobie kilka sztuk. „Kilka kartoników schowanych do kieszeni marynarki może być odebrane jako oznaka profesjonalizmu; nie ważą wiele, można więc je śmiało zabrać” - radzi MonsterPolska.pl.

Uśmiech i zdecydowany uścisk dłoni wywrą dobre wrażenie na rekruterze. (Fot. Thinkstock)

4. Portfolio

Nie może go zabraknąć w branży kreatywnej. Jeśli starasz się o pracę jako dziennikarz, projektant, fotograf, czy fryzjer, prezentacja prac jest podstawą. Możesz być najlepszy w swojej dziedzinie, ale musisz to pokazać rekruterowi. Oglądając efekty Twojej pracy będzie mógł poznać Twój styl.

"Dodatkowo, na pewno mile widziany będzie link do e- portfolio. Warto także podzielić się z osobą przeprowadzającą rozmowę opiniami klientów, dla których ostatnio pracowałeś” - wskazują eksperci.

5. Referencje

Najlepiej jest zbierać je na bieżąco – nigdy nie wiadomo, kiedy się przydadzą. Gdy już otrzymasz zaproszenie na rozmowę, może ci się nie udać ich w porę uzyskać.

6. Notes z długopisem

Interview to spotkanie pełne emocji i stresu. Może się okazać, że po wyjściu z biura nie będziemy pamiętać, z kim mieliśmy się skontaktować, czy jakie mamy dokładnie wypełniać obowiązki. Dlatego podczas rozmowy najlepiej jest notować najważniejsze informacje, uprzednio zapytawszy o pozwolenie.

W notesie dobrze jest też zapisać listę pytań, jakie chcemy zadać rekruterowi.

Pamiętajmy jednak, by nie notować cały czas, lecz utrzymywać kontakt wzrokowy z osobą przeprowadzającą rozmowę.

7. Listę pytań

Aby wykazać zainteresowanie firmą i stanowiskiem warto zadawać pytania. Zaangażowanie podczas rozmowy jest kluczowe. Jest to także okazja do wykazania się wiedzą na temat spółki.

O co pytać? Dobrze widziane będą kwestie: "Jak w firmie ocenia się sukcesy pracowników?”, "Co szefowie robią, aby budować pozytywną atmosferę pracy?”, albo "Na czym powinienem skupić się najbardziej przez swój pierwszy miesiąc?”

8. Mocne punkty

W notesie, oprócz pytań, dobrze jest wynotować sobie swoje mocne punkty, np. nietypowe umiejętności, które mogą przydać się na danym stanowisku.

"Dobrą praktyką jest też przywołanie anegdot z poprzedniej pracy, które mogą być zabawne lub pokazać np. twoją ponadprzeciętną zaradność w radzeniu sobie z kłopotliwymi klientami, bądź stresem” - radzi MonsterPolska.pl.

9. Uśmiech

Jak wszyscy wiemy, pozytywne emocje rozładowują napięcie. Uśmiech doda Ci otuchy, zrobisz dobre pierwsze wrażenie i zostaniesz odebrana/y jako osoba pełna entuzjazmu.

10. Muzykę

Przed spotkaniem włącz sobie na telefonie lub odtwarzaczu muzykę, która cię pozytywnie nastraja. Odpowiedni nastrój pomaga wypaść dobrze na rozmowie o pracę. Także po rozmowie stres minie szybciej, jeśli posłuchasz swoich ulubionych wykonawców.

A co na pewno NIE będzie nam przydatne podczas interview?

1. Gadżety

Telefon komórkowy, guma do żucia, pilniczek do paznokci – są to zbędne drobiazgi, których lepiej nie wyjmować, a tym bardziej nie kłaść na biurku, na przykład szukając dokumentów w torebce. Te przedmioty zdecydowanie nie pasują do interview. Telefon, nawet jeżeli jest w torbie lub kieszeni, należy wyłączyć na czas spotkania.

2. Nieodpowiedni strój

Choć nonszalancki strój wydaje się dziś być dominującym trendem, to jednak na rozmowie kwalifikacyjnej biznesowa etykieta wymaga profesjonalnego stroju. Unikajmy także zbyt ozdobnej biżuterii i okularów przeciwsłonecznych.

Przed spotkaniem koniecznie wyłącz telefon. (Fot. Thinkstock)

3. Dodatkowe osoby

Na spotkanie w sprawie pracy nie zabierajmy dzieci, chłopaka lub rodziców, którzy czekają w recepcji przez cały czas trwania rozmowy (tak, tak, naprawdę zdarzają się takie sytuacje).

4. Nieświeży zapach

Odór zjedzonego czosnku, czy przetrawionego alkoholu wypitego podczas wczorajszej rozmowy na pewno nie wywrą dobrego wrażenia na HR-owcu.

5. Poglądy polityczne, religijne, niecenzuralne słownictwo

Używanie przekleństw nie jest dopuszczalne w miejscu pracy i nie inaczej jest na rozmowach kwalifikacyjnych. Poglądy polityczne i religijne to z kolei sprawy prywatne, które należy oddzielać od zawodowych.

6. Brak przygotowania

Być może posiadasz najlepsze umiejętności niezbędne do pracy, ale czy wiesz, w jaki sposób działa firma? Przed spotkaniem sprawdź link "O nas” na stronie przedsiębiorstwa oraz zapoznaj się z jego misją. Ustal też, kto stanowi największą konkurencję i kim są najwięksi gracze w branży.

7. Brak punktualności

Jeżeli nie masz dobrej wymówki i nie zadzwoniłeś, by poinformować o trudnościach, spóźnienie może przekreślić twoje szanse na posadę.

8. Niedpowiednia mowa ciała

Kontakt wzrokowy, odpowiednia postawa, uśmiech na twarzy i zdecydowany uścisk dłoni to podstawa udanego interview.

9. Niejasne odpowiedzi i wykrętów

Daj sobie czas, zanim odpowiesz na pytania i staraj się unikać niewygodnych tematów. Mamrotanie i wykrętne odpowiedzi zniechęcą każdego HR-owca.

10. Negatywne opinii o aktualnym pracodawcy
Nigdy nie skarż się na obecnego szefa, niezależnie od tego, jakim jest despotą i skąpcem. Mówienie źle o pracodawcy nie będzie dobrze o tobie świadczyć.

Na podstawie:

  • MonsterPolska: „10+10, czyli co zabrać, a czego nie na rozmowę kwalifikacyjną?”
  • www.michaelpage.com: „15 things you should not do at an interview”

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 2 / 7

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.03.2024
GBP 5.0343 złEUR 4.3086 złUSD 3.9528 złCHF 4.4711 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama