Turniej WTA w Rzymie: Awans Świątek do ćwierćfinału

Świątek walczy o swój trzeci tytuł w Rzymie. Triumfowała tutaj w 2021 i 2022 roku. (Fot. Getty Images)
Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Rzymie. Liderka światowego rankingu tenisistek pokonała wczoraj Niemkę Angelique Kerber 7:5, 6:3. W kolejnej rundzie zmierzy się z Amerykanką Madison Keys.

Mecz trwał ponad półtorej godziny. To był trzeci pojedynek Świątek z Kerber, byłą liderką światowej listy, posiadającą także polskie obywatelstwo - wszystkie wygrała niespełna 23-letnia raszynianka.

Pierwszy set okazał się bardzo zacięty. Wprawdzie Polka prowadziła już 5:3, ale rywalka zdołała doprowadzić do remisu. Ostatecznie faworytka zwyciężyła 7:5, wykorzystując - licząc z poprzednim gemami - ósmą piłkę setową (z czego pięć jeszcze przy stanie 5:4).

Drugą partię lepiej zaczęła Kerber. Prowadziła 2:0, ale wówczas Świątek weszła na wyższy poziom i - wykorzystując również znacznie słabszy okres gry przeciwniczki - objęła prowadzenie 3:2. Od stanu 3:3 młodsza z tenisistek nie straciła już żadnego gema. Spotkanie zakończyła przy pierwszej piłce meczowej.

Po meczu na stronie WTA zamieszczono zdjęcie z profilu X turnieju, przedstawiające młodych kibiców czekających z piłkami na podpis Świątek. Jedno z dzieci trzymało dużą kartkę z narysowanym... ciastkiem i napisem: "Iga! Twoje zwycięstwa smakują lepiej niż tiramisu".

36-letnia Kerber zajmuje obecnie dopiero 331. miejsce w światowym rankingu, ale to bardzo utytułowana tenisistka - była liderka listy WTA i triumfatorka trzech wielkoszlemowych turniejów. W 2016 roku wygrała Australian Open i US Open, a w 2018 Wimbledon. Jest także wicemistrzynią olimpijską z 2016 roku.

Niemka pod koniec zeszłego roku wróciła na kort po wielomiesięcznej przerwie spowodowanej macierzyństwem.

W ćwierćfinale rywalką Świątek będzie Madison Keys, z którą zmierzyła się w półfinale ostatniego turnieju rangi 1000 w Madrycie. Polka wygrała wtedy z Amerykanką 6:1, 6:3, a następnie triumfowała w całej imprezie.

W sumie raszynianka ma na swoim koncie trzy zwycięstwa nad notowaną na 16. miejscu Keys i jedną porażkę.

29-letnia Amerykanka spisuje się bardzo dobrze w obecnej edycji w Rzymie. W 1/8 finału gładko pokonała Rumunkę Soranę Cirsteę 6:2, 6:1. Pozostawała skupiona przez cały pojedynek, nawet mimo dłuższej przerwy w drugim secie, gdy na kort wtargnęli aktywiści klimatyczni.

Wcześniej Keys wyeliminowała m.in. rozstawioną z "12" Brazylijkę Beatriz Haddad Maię.