Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjskie firmy uciekają do Niemiec po Brexicie

Brytyjskie firmy uciekają do Niemiec po Brexicie
Niemcy są celem numer jeden dla brytyjskich przedsiębiorców chcących czerpać korzyści z bogatego rynku UE. Na zdjęciu: widok na centrum biznesowe we Frankfurcie. (Fot. Getty Images)
Brytyjski biznes szuka nowej 'bezpiecznej przystani', aby pozostać na jednolitym i bogatym rynku UE i uniknąć znacznych obciążeń biurokratycznych. Z danych niemieckiej grupy Germany Trade & Invest (GTAI) wynika, że szczególnym zainteresowaniem Brytyjczyków cieszą się właśnie Niemcy.

Reklama
Reklama

Prasa na Wyspach powołuje się na statystyki GTAI, z których wynika, iż "trwa masowy exodus brytyjskiego biznesu do Niemiec". Zainteresowanie Brytyjczyków jest na tyle duże, że pozwoliło Niemcon osiągnąć najwyższy w historii tego kraju poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

Aby zrozumieć skalę zjawiska, wystarczy spojrzeć na dane z 2021 r. i zestawić je z danymi za 2022 r. W 2021 r. inwestycje z Wielkiej Brytanii oszacowano na 6 mld funtów - rok później na 22 mld funtów. To niemal czterokrotny wzrost w ciągu zaledwie 12 miesięcy.

Brytyjski biznes dotkliwe odczuł konsekwencje Brexitu. (Fot. Getty Images)

Brytyjskie firmy tylko w ubiegłym roku rozpoczęły ponad 170 dużych projektów w Niemczech – o 21 procent więcej niż w 2021 r.

"Firmy z całego świata doceniają wielkość niemieckiego rynku, wysoką jakość ram prawnych, dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej, świetną infrastrukturę oraz środowisko badawczo-rozwojowe" - skomentował dane Robert Hermann, dyrektor generalny GTAI.

"Właśnie dlatego mamy tak wiele amerykańskich firm w kraju. Jeśli zaś chodzi o Brytyjczyków, stało się to dla nich bezpieczne miejsce do prowadzenia działalności w UE po Brexicie" - dodał.

Handel wewnątrz UE kusi Brytyjczyków. (Fot. Getty Images)

W ubiegłym roku właściciel marki Sports Direct - Frasers Group - poinformował o zamiarze utworzenia nowej placówki dystrybucyjnej w Niemczech. Później wyjaśniono, że będzie ona w rzeczywistości pełnić rolę głównej siedziby firmy w UE.

Podobną decyzję podjęły setki dużych firm i korporacji, które omijają w ten sposób nowe regulacje prawne i prowadzą handel wewnątrz UE bez konieczności płacenia ceł i podatków.
 

Czytaj więcej:

Szef Ryanaira: "Oderwani od rzeczywistości zwolennicy Brexitu wkrótce poumierają"

Brexit: Ministrowie rezygnują z terminu zniesienia obowiązujących w UK przepisów unijnych

Nigel Farage szczerze o Brexicie: "Nie powiódł się"

Konserwatyści i przeciwnicy UE coraz częściej nazywają Brexit "porażką"

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama